Panasonic Lumix S 35 mm f/1.8 - uniwersalna 35-tka dołącza do rodziny kompaktowych stałek

Autor: Maciej Luśtyk

9 Listopad 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Panasonic domyka ofertę miniaturowych jasnych stałek modele 35 mm f/1.8, który oprócz dobrej optyki oferować ma osiągi i gabaryty spójne z pozostałymi szkłami z serii.

Choć pełnoklatkowy system Panasonica nie jest jeszcze tak popularny jak propozycje konkurencji, to właśnie seria Lumix S może pochwalić się najlepiej przemyślaną ofertą obiektywów stałoogniskowych. Podczas gdy w innych systemach obiektywy te są dosyć „rozstrzelone” jeśli chodzi o ogólne możliwości, w systemie Lumix S tworzą jedną serię, która oferuje nie tylko zbliżone osiągi, ale także jednolite gabaryty. Dzięki temu podczas pracy z gimbalem unikniemy konieczności osobnego wyważania stabilizatora dla różnych szkieł, a także będziemy mogli cieszyć się spójnym obrazkiem, który powinien ułatwić dopasowanie materiału z różnych ogniskowych na etapie postprodukcji. Dodatkowo dzięki tej samej średnicy przedniej soczewki na wszystkich obiektywach można stosować te same filtry (średnica 67 mm).

Lumix S 35 mm f/1.8 zamyka zestaw 4 niewielkich stałek

Panasonic rozbudowuje wspomnianą serię kompaktowych stałek już od roku i wreszcie, po premierach modeli 85 mm f/1.8, 50 mm f/1.8 i 24 mm f/1.8 zamyka ją modelem Lumix S 35 mm f/1.8, który  ze względu na dość uniwersalną ogniskową może okazać się jednym z najchętniej używanych szkieł z całej czwórki.

Obiektyw Lumix S 35 mm f/1.8 skonstruowano na bazie 11 elementów w 9 grupach, wśród których znajdziemy także 3 soczewki asferyczne i 3 soczewki ED, które gwarantować mają wyrównanie ostrości, przyjemne rozmycie i minimalizację występowania aberracji chromatycznej. Pod względem jakości ma być podobnie, jak w przypadku pozostałych szkieł z serii. Możemy się więc spodziewać, że będzie to coś znacznie więcej niż typowy budżetowy obiektyw 35 mm f/2.

Szkło oferuje także 9-listkową, płynnie regulowaną (w przypadku wideo) przysłonę i minimalną odległość ostrzenia wynoszącą 24 cm, dzięki czemu będziemy w stanie filmować lub fotografować z naprawdę bliską. Do tego szybki i cichy napęd AF, opcja regulacji zakresu kąta obrotu pierścienia ostrości (aby wygodnie obsługiwać go zarówno ręką jak i systemami follow focus) oraz zminimalizowany breathing (zmiana kąta widzenia podczas przeostrzania) i uszczelnienia, które ochronią szkło przed kurzem i zachlapaniami.

Szkło jest przy tym tak samo małe i lekkie, jak jego systemowi bracia - mierzy 73.6 x 82 mm przy wadze 295 g.

Panasonic Lumix S 35 mm f/1.8 - oficjalne zdjęcia przykładowe

To, co obiektyw będzie nam miał do zaoferowania w praktyce, możemy wstępnie ocenić oglądając oficjalne sample producenta.

Cena i dostępność

Obiektyw trafi do sprzedaży pod koniec listopada w cenie 699 dolarów (ok. 2770 zł). Dokładnej polskiej ceny na razie nie znamy, ale biorąc pod uwagę pozostałe szkła z oferty, po uwzględnieniu podatku powinna ona oscylować w pułapie 3000 zł.

Więcej informacji o obiektywie znajdziecie na stronie panasonic.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Nikon Nikkor Z 135 mm f/1.8 S Plena - wzorowa ostrość, perfekcyjne bokeh
Nikon Nikkor Z 135 mm f/1.8 S Plena - wzorowa ostrość, perfekcyjne bokeh
Nikon podnosi poprzeczkę w temacie obiektywów portretowych. Najnowszy model 135 mm f/1.8, ochrzczony mianem „Plena” oferować ma imponującą jakość optyczną i być nowym obiektem...
16
TTartisan 500 mm f/6.3 - długi teleobiektyw do bezlusterkowców, za 1500 zł
TTartisan 500 mm f/6.3 - długi teleobiektyw do bezlusterkowców, za 1500 zł
Chiński producent optyki zaprezentował niecodzienną premier. TTartisan 500 mm f/6.3 to pierwszy współczesny długi teleobiektyw z Kraju Środka - prawdopodobnie nie porazi nas jakością,...
7
Nikon Plena - nadchodzi nowy tajemniczy obiektyw systemu Z
Nikon Plena - nadchodzi nowy tajemniczy obiektyw systemu Z
Nikon zapowiada premierę nowego tajemniczego obiektywu (lub całej serii) o nazwie „Plena”. Czy będzie to kolejna wysokiej kasy portretówka pokroju modelu Noct?
13
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)