Panasonic Lumix S 50 mm f/1.8 - kompaktowy obiektyw standardowy wreszcie dołącza do systemu L-mount

Autor: Maciej Luśtyk

2 Czerwiec 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Do oferty obiektywów Lumix S dołączył wreszcie niewielki i stosunkowo przystępnie wyceniony model 50 mm f/1.8, który obiecuje bardzo dobre rezultaty zarówno podczas fotografowania, jak i filmowania.

Obiektywy 50 mm f/1.8 to podstaw każdego systemu, jednak w świecie pełnoklatkowych bezlusterkowców każdy z producentów podchodzi do nich nieco inaczej. Niezależnie od gabarytów i możliwości większość z tego typu pozycji jest niestety znacznie droższa od swoich odpowiedników z systemów lustrzankowych. Podobnie jest też niestety z nowym modelem Panasonic Lumix S 50 mm f/1.8, choć biorąc pod uwagę ceny szkieł Panasonic i fakt, że obiektyw oferować ma zarówno bardzo dobre rezultaty, jak i stosunkowo kompaktową budowę, czyni z pozycji producenta być może najbardziej konkurencyjny model na rynku.

Zaawansowany układ optyczny i kompaktowe wymiary mają uczynić obiektyw Panasonica jedną z najciekawszych współczesnych piećdziesiątek

Na układ optyczny obiektywy składa się 9 soczewek w 8 grupach, wśród których znajdziemy aż 5 soczewek specjalnych (3 elementy asferyczne, 1 element o zwiększonej refrakcji i 1 soczewkę o obniżonej dyspersji). W efekcie szkło oferować ma bardzo dobrą ostrość, przyjemne bokeh i bardzo dobrze radzić sobie z aberracją chromatyczną. Do tego 9-listkowa przysłona i możliwość ostrzenia z minimalnej odległości 45 cm.

Szkło wyposażono w cichy, liniowy silnik AF, a producent obiecuje, że bardzo dobrze sprawdzi się także w przypadku filmowania, dzięki mechanizmowi ograniczającemu efekt breathingu. Nie znajdziemy tu co prawda manualnego pierścienia przysłony, a producent nie informuje czy szkło oferuje manualne przełożenie pierścienia ostrości, ale dzięki „mikro-krokowej” kontroli przysłony podczas filmowania mamy móc płynnie regulować ekspozycję.

Co ważne, szkło zachowuje identyczne wymiary (74 x 82 mm) i wyważenie jak pozostałe szkła z linii kompaktowych stałek producenta (Lumix S 85 mm f/1.8, 35 mm f/1.8 i 24 mm f/1.8), co zapewnić ma wygodną współpracę z gimbalami. Obiektyw waży 300 g, jest uszczelniony i pozwala na zamocowanie filtrów o średnicy 67 mm.

Cena i dostępność

Obiektyw Panasonic Lumix S 50 mm f/1.8 wyceniono na 449 dolarów, czyli około 1500 zł, co stawia go w środku stawki współczesnych szkieł tego typu. Dokładnej polskiej ceny jeszcze nie znamy, ale zapewne należy spodziewać się pułapu rzędu 1800 zł.

Szkło trafi do sprzedaży w lipcu 2021 roku.

Więcej informacji znajdziecie na stronie panasonic.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Laowa Argus 28 mm f/1.2 FF - najjaśniejszy na świecie obiektyw 28 mm chce zmienić to, jak postrzegasz szeroki kąt
Laowa Argus 28 mm f/1.2 FF - najjaśniejszy na świecie obiektyw 28 mm chce zmienić to, jak...
Laowa robi to kolejny raz. Nowy model z serii Argus łączy świat szerokiego kąta z dużym rozmyciem, a do tego jest całkiem kompaktowy. Może okazać się idealnym szkłem...
10
Czy Yongnuo znalazło sposób na Canona? Firma prezentuje obiektyw 85 mm f/1.8 z mocowaniem RF… kolejny raz
Czy Yongnuo znalazło sposób na Canona? Firma prezentuje obiektyw 85 mm f/1.8 z mocowaniem RF…...
Czy Yongnuo podzieli los Viltroxa i Samyanga, czy może chiński producent wymyślił sposób na to jak obejść prawne ograniczenia bagnetu RF? W ofercie kolejny raz pojawia...
7
Kolejne obiektywy Tamron do Nikon Z jeszcze w tym roku
Kolejne obiektywy Tamron do Nikon Z jeszcze w tym roku
W niedawnym wywiadzie przedstawiciele producenta zdradzili plany produkcji kolejnych obiektywów do Nikon Z. Czy przeniesiona zostanie cała oferta dostępna do Sony...
10
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)