Olympus OM-D E-M10 Mark II - Jakość zdjęć

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
8
Ergonomia:
8
Cena / Jakość:
8
Wydajność:
7
Funkcjonalność:
7
Marka:
Olympus
Nasza ocena:

Jeszcze przed premierą w naszej redakcji zagościł Olympus OM-D E-M10 Mark II - kompaktowy bezlusterkowiec z 5-osiową stabilizacją obrazu, ulepszonym wizjerem, migawką elektroniczną i rozwiniętymi jeszcze bardziej funkcjami filmowymi. Nie tracąc czasu zabraliśmy się za sprawdzanie jego możliwości. Zobaczcie, jak nowy Olympus wypadł w naszym teście!

0

Autor: Maciej Luśtyk

26 Sierpień 2015
Artykuł na: 38-48 minut
Spis treści

 

6. Jakość zdjęć


Aparat jest nowością, więc pliki RAW z tego aparatu nie są jeszcze wspierane przez nasz program laboratoryjny DxO Analyzer. W związku z tym podstawowe testy jakości obrazu przeprowadzone zostały na oryginalnych plikach JPEG prosto z aparatu.

W nowym Olympusie zastosowano tę samą, 16-megapikselową matrycę Live MOS, co u poprzednika, nie zobaczymy więc różnicy w oferowanej jakośći obrazu. E-M10 Mark II oferuje bardzo dobrą jakość do ISO 1600. Czułość ISO 3200 nadal jest w pełni użyteczna - zaszumienie staje się już widoczne, ale nie wpływa znacząco na degradację obrazu. Widoczny spadek jakości obrazu zaobserwujemy przy ISO 6400 a najwyższe czułości będą użyteczne tylko do zdjęć które zamierzamy wyświetlać lub drukować w niewielkim rozmiarze.

Dobrze sprawuje się systemowe wyostrzanie obrazu, które nawet podkręcone do maksimum oferuje przyjemne dla oka efekty, bez wyraźnych artefaktów.

Szumy i reprodukcja szczegółów


Ustawienia standardowe:

Zobacz wszystkie zdjęcia (9)

Wyostrzanie na minimum:

Zobacz wszystkie zdjęcia (9)

Reprodukcja szczegółów:

Zobacz wszystkie zdjęcia (9)

Wyostrzanie systemowe:

Zobacz wszystkie zdjęcia (5)


Poziom szumów i reprodukcja szczegółów mierzona jest dla plików JPEG w najwyższej, dostępnej rozdzielczości, dla najniższego ISO i ze standardowymi ustawieniami oraz dla najniższych ustawieniami odszumiania i wyostrzania. Pomiar wykonywany jest dla wszystkich dostępnych ekwiwalentów ISO co 1EV. Wykres przedstawia utratę szczegółów wraz ze wzrostem zaszumienia.

Reprodukcja kolorów
Aparat dobrze poradził sobie z reprodukcją kolorów. Niewielkie odchylenia nie będa widocznie wpływały na kolorystykę zdjęć JPEG.
Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

Test reprodukcji kolorów wykonywany jest na tablicy kolorów oświetlonej światłem dziennym 5000K przy zdefiniowanym balansie bieli na wzorzec (CBL Lens).

Jakość zdjęć plenerowych
Aparat bardzo dobrze wypada pod względem zdjęć plenerowych. Olympus OM-D E-M10 wiernie oddaje kontrasty, a kolory na zdjęciach są nasycone i miłe dla oka. W większości sytuacji nie obserwujemy problemów z pomiarem światła, a dodatkowe opcje pomiaru punktowego przystosowanego do ciemnych i jasnych scen pozwolą poradzić sobie w trudnych oświetleniowo sytuacjach.
Zobacz wszystkie zdjęcia (5)


Podsumowanie tej części:
+ bardzo dobra jakość zdjęć do ISO 1600
+ w pełni używalne czułości w zakresie ISO 3200-6400
+ dobra reprodukcja kolorów
+ wyostrzanie systemowe

- duże zaszumienie i spadek jakości na "górnych" czułościach
- sporadyczna chłodna dominanta


]> */


]

Dodaj ocenę i odbierz darmowy numer DCP
Digital Camera Polska
Spis treści

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Olympus OM-D E-M10 Mark IV - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Olympus OM-D E-M10 Mark IV - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Na rynku debiutuje czwarta generacja popularnego korpusu Olympusa. Jak w rzeczywistości wypadają usprawnienia, które wnosi względem poprzedników? Mieliśmy już okazję...
13
4
Leica M10-R - zdjęcia przykładowe
Leica M10-R - zdjęcia przykładowe
Znana konstrukcja i nowa 40-megapikselowa matryca. Zobaczcie jak najnowsze cacko Leiki sprawdza się w praktyce.
12
3
Sony A7S III - pierwsze spojrzenie [WIDEO]
Sony A7S III - pierwsze spojrzenie [WIDEO]
Wszystko, co musisz wiedzieć o nowym korpusie Sony A7S III w pigułce.
10
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (15)