Olympus M.Zuiko Digital ED 8 mm Fisheye 1:1.8 PRO - test obiektywu

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
8
Optyka:
8
Budowa:
8
Marka:
Olympus
Nasza ocena:

77%

Rodzina obiektywów Olympus z linii PRO powiększyła się o nowy model. M.Zuiko Digital ED 8 mm Fisheye 1:1.8 PRO to stałoogniskowy jasny obiektyw typu rybie oko dysponujący stałą światłosiłą f/1,8. Sprawdźmy, czy najnowsza propozycja Olympusa dedykowana do aparatów z matrycą Mikro Cztery Trzecie znajdzie uznanie w oczach zaawansowanych fotografów.

Autor: Michał Chrzanowski

18 Czerwiec 2015
Artykuł na: 17-22 minuty
Spis treści

1. Wstęp


Olympus M.Zuiko Digital ED 8 mm Fisheye 1:1.8 PRO to superszerokokątny obiektyw typu rybie oko. Nowe szkło rozszerza tym samym linię obiektywów z serii PRO, przeznaczonych dla wymagających fotografów.

Obiektyw oferuje stałą długość ogniskowej 8 mm (odpowiednik dla formatu małoobrazkowego wynosi 16 mm) oraz maksymalną wartość przysłony f/1,8. Dzięki takiej kombinacji uzyskamy nie tylko interesujący i abstrakcyjny efekt wizualny, lecz także przyjemne i bardzo plastyczne rozmycie drugiego planu. Co więcej, M.Zuiko Digital ED 8 mm Fisheye 1:1.8 PRO posiada uszczelnioną obudowę, dlatego też będziemy w stanie fotografować w niekorzystnych warunkach pogodowych. Obiektyw typu rybie oko - dzięki charakterystycznym zniekształceniom obrazu spowodowanych wypukłą soczewką - może znaleźć zastosowanie w fotografii sportowej, krajobrazowej, architektury i wnętrz, a także w przypadku fotografowania dużych grup ludzi.

Zobacz wszystkie zdjęcia (5)

Olympus M.Zuiko Digital ED 8 mm Fisheye 1:1.8 PRO w cenie 3999 zł będzie dostępny w sprzedaży od drugiej połowy czerwca 2015 roku. Wraz z nim w sprzedaży pojawi się dedykowany port kopułowy PPO-EP 02, pozwalający na korzystanie z obiektywu pod wodą. Port będzie dostępny dla kupujących w lipcu 2015 roku w cenie 3699 zł.

Zapraszamy do lektury testu Olympusa M.Zuiko Digital ED 8 mm Fisheye 1:1.8 PRO. Obiektywu używaliśmy razem z aparatem Olympus OM-D E-M1.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści

Poprzednia

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sigma C 10-18 mm f/2.8 DC DN - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sigma C 10-18 mm f/2.8 DC DN - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Ultraszerokokątny i ultrakompaktowy zoom z serii Contemporary to jeden z najciekawszych współczesnych obiektywów APS-C. Sprawdzamy, co Sigma 10-18 mm f/2.8 DC DN Contemporary oferuje w...
20
Sony FE 300 mm f/2.8 GM OSS - pierwsze wrażenia
Sony FE 300 mm f/2.8 GM OSS - pierwsze wrażenia
To obiektyw, na który czekało wielu fotografów sportu i przyrody. Pierwszy kontakt z nowym Sony FE 300 mm f/2.8 GM OSS mamy już za sobą. Oto nasze wnioski.
10
Viltrox AF 27 mm f/1.2 XF Pro - zdjęcia przykładowe [RAW]
Viltrox AF 27 mm f/1.2 XF Pro - zdjęcia przykładowe [RAW]
To odpowiednik pełnoklatkowego standardu 40 mm dla aparatów Fujifilm X. Viltrox AF 27 mm f/1.2 XF Pro jest superjasny i niedrogi. Zobaczcie, jak spisuje się w praktyce... 
15
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)