Jakość zdjęć

Rodzina obiektywów Olympus z linii PRO powiększyła się o nowy model. M.Zuiko Digital ED 8 mm Fisheye 1:1.8 PRO to stałoogniskowy jasny obiektyw typu rybie oko dysponujący stałą światłosiłą f/1,8. Sprawdźmy, czy najnowsza propozycja Olympusa dedykowana do aparatów z matrycą Mikro Cztery Trzecie znajdzie uznanie w oczach zaawansowanych fotografów.

Skomentuj Kopiuj link
Posłuchaj
00:00
Wynik testu
Jakość obrazu:
8
Optyka:
8
Budowa:
8
Nasza ocena
77%
Spis treści
Olympus M.Zuiko Digital ED 8 mm Fisheye 1:1.8 PRO - test obiektywu Konstrukcja Autofokus Stabilizacja Jakość zdjęć Podsumowanie Zdjęcia do pobrania

 

5. Jakość zdjęć


Niestety z powodu zbyt dużej dystorsji spowodowanej wypukłą soczewką i charakterystyczną konstrukcją obiektywu Olympus M.Zuiko Digital ED 8 mm Fisheye 1:1.8 PRO nasz laboratoryjny program DxO Analyzer nie był w stanie sporządzić i wygenerować szczegółowych wykresów ukazujących wartości rozdzielczości, rozmycia, aberracji chromatycznej, dystorsji oraz winietowania obiektywu. Poniżej zamieszczamy zdjęcia tablic testowych, które ukazują zniekształcenia obrazu spowodowane specyficzną konstrukcją obiektywu typu rybie oko.

tablica testowa tablica testowa

Olympus M.Zuiko Digital ED 8 mm Fisheye 1:1.8 PRO oferuje bardzo dobrą jakość obrazu - w szczególności w centrum kadru. Zdjęcia w centralnej części są ostre oraz bardzo wyraźne nawet na przysłonie f/1,8. Podobną charakterystykę otrzymamy również na brzegach kadru, co jest dobrym wynikiem, a nie tak często osiąganym przez podobne konstrukcje. Oczywiście obraz na brzegach będzie delikatnie rozmyty (nie tak ostry w porównaniu z tym, który otrzymamy w centrum), jednak jakość na tle konkurencyjnych szkieł fisheye wypada bardzo dobrze.
wycinek centrum kadru wycinek krawędzi kadru wycinek krawędzi kadru

Podobnie zresztą możemy pochwalić to, w jaki sposób obiektyw radzi sobie z winietą. Podczas fotografowania na szerokootwartej przysłonie f/1,8 różnica pomiędzy jasnością w centrum a na brzegach kadru jest nieznaczna (rogi są delikatnie ciemniejsze) i nie wpływa negatywnie na ostateczny odbiór zdjęcia. Co więcej, gradacja winiety kieruje nasz wzrok ku centrum fotografii. Powstały efekt może więc pomóc w interpretacji zdjęcia i uwypuklić główny obiekt fotografii. Winieta ma także naturalną charakterystykę - spadek jasności dotyczy jedynie rogów oraz krawędzi. Za to więc należy pochwalić producenta. Brawa również należą się za bardzo dobrze skorygowaną aberrację chromatyczną. Jej występowanie jest minimalne i na zdjęciach w żaden sposób nie będzie zauważalna.
wycinek kadru - lewy górny róg

W soczewkach producent zastosował system powłok ZERO, dzięki czemu obiektyw bardzo dobrze poradził sobie podczas fotografowania w warunkach ostrego światła. Na zdjęciach trudno jest uzyskać zjawisko blików i flar, co jest bardzo dobrym osiągnięciem. Kontrastowość oraz wyrazistość obrazu również stoi na wysokim poziomie. Dlatego też bez problemu możemy fotografować pod ostre światło i cieszyć się wysoką jakością obrazu.

Jak już wspominaliśmy wcześniej Olympus M.Zuiko Digital ED 8 mm Fisheye 1:1.8 PRO posiada minimalną odległość ustawienia ostrości, która jest mierzona od końca obiektywu, wynoszącą 2,5 cm oraz maksymalne powiększenie x0.2. Podczas przeprowadzonego testu oraz w czasie wykonywania zdjęć plenerowych autofokus nie miał najmniejszych problemów z poprawnym ustawieniem ostrości nawet z najbliższej odległości. W związku z tym nowe szkło Olympusa może być efektywnie wykorzystywane w fotografii przyrody lub makro. Nie bez znaczenia jest także maksymalny otwór przysłony f/1,8, dzięki któremu otrzymamy małą głębię ostrości oraz przyjazne dla oka rozmycie drugiego planu. Są to więc efekty pożądane w tego typu fotografiach.

Spis treści
Olympus M.Zuiko Digital ED 8 mm Fisheye 1:1.8 PRO - test obiektywu Konstrukcja Autofokus Stabilizacja Jakość zdjęć Podsumowanie Zdjęcia do pobrania
Komentarze
Przeczytaj także
Zobacz więcej z tagiem: test
logo logo
Magazyny
Zamów