Najlepsze książki fotograficzne 2013

Autor: Marcin Grabowiecki

22 Grudzień 2013
Artykuł na: 49-60 minut
Książka fotograficzna zdobywa zasłużenie coraz większe uznanie, stając się jednym z najważniejszych sposobów opowiadania historii za pomocą fotografii. W tym roku po raz pierwszy postanowiliśmy poprosić 12 specjalistów (twórców książek, właścicieli księgarni fotograficznych, kuratorów, grafików, fotografów) o podzielenie się z nami tytułami ich ulubionych książek mijającego roku. Zobaczcie jakie photobooki wybrali: Franek Ammer, Kuba Dąbrowski, Joanna Kinowska, Krzysztof Kowalski, Adam Mazur, Rafał Milach, Ania Nałęcka, Paweł Rubkiewicz, Maga Sokalska, Marta Szymańska, Paweł Szypulski oraz Marcin Grabowiecki.

Maga Sokalska

Christopher Anderson "Son"

Christopher Anderson "Son"Kehrer Verlag

"Son" jest klasycznie i skromnie wydaną, oczywiście w dobrym tych słów znaczeniu, publikacją. Fotografie poddane niezwykle czystej i sprawnej edycji opowiadają fragment intymnej historii rodzinnej fotografa, dotychczas kojarzonego przede wszystkim z materiałami dokumentalnymi, wojennymi. To wydawnictwo, które przywodzi na myśl tradycje amerykańskiej fotografii i dobrze ją kontynuuje.

Aneta Grzeszykowska "Negative Book"

Aneta Grzeszykowska "Negative Book"Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki

Publikacja artystki, która tradycyjnie podejmuje temat własnej osoby, wyróżnia się zdecydowanie swoją formą wśród innych nowości wydawniczych dostępnych na rynku. Pozornie prosty pomysł przedstawienia fotografii Grzeszykowskiej na kształt domowego, tradycyjnego albumu fotograficznego jest tu w gruncie rzeczy idealnie dopasowany do zamysłu artystki. Wykreowała ona bowiem obrazy, które dyskutują z charakterem samego medium fotograficznego i pozytywowej odbitki. Powklejane na karty albumu o niewielkim rozmiarze oraz twardych stronicach przypominają o klasycznym sposobie archiwizacji fotografii, jednocześnie nie pozwalając, przez przedstawione kadry, zapomnieć o tym, że wszystko dzieje się tu i teraz.

Adam Broomberg & Olivier Chanarin "Holy Bible"

Adam Broomberg & Olivier Chanarin "Holy Bible"MACK

Kontrowersyjna i szeroko dyskutowana publikacja, będąca kolejnym zaskakującym pomysłem duetu brytyjskich artystów, jest solidnie i rzetelnie złożonym dziełem. Imitujące zewnętrznie biblijną księgę wydawnictwo jest bardzo sprawną grą znaczeń literackich i wizualnych. Co niezwykle zajmujące - Broomberg i Chanarin korzystający w swoim projekcie z fotografii udostępnionych im przez The Archive of Modern Conflict poddają też pod rozwagę kwestię ikonografii zachodnich społeczeństw i ich rozumowania świata przez jej pryzmat.

Maga Sokalska - kuratorka, fotografka, projektantka. Jest absolwentką Instytutu Twórczej Fotografii w Opavie, Czechy. Współpracuje z Muzeum w Gliwicach oraz z Czytelnią Sztuki od momentu jej powstania w 2010 roku. Jest pomysłodawczynią i koordynuje konkurs na projekt książki fotograficznej im. Wilhelma von Blandowskiego organizowany przez Czytelnię Sztuki. Jest także współzałożycielką stowarzyszenia Gliwicki Dom Fotografii.

1. Wstęp

2. Franek Ammer

3. Kuba Dąbrowski

4. Marcin Grabowiecki

5. Joanna Kinowska

6. Krzysztof Kowalski

7. Adam Mazur

8. Rafał Milach

9. Ania Nałęcka

10. Paweł Rubkiewicz

11. Maga Sokalska

12. Marta Szymańska

13. Paweł Szypulski

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Recenzje
OPPO Reno 11F 5G to mistrz wagi lekkiej - opinia Dawida Markoffa
OPPO Reno 11F 5G to mistrz wagi lekkiej - opinia Dawida Markoffa
Z zaawansowanym modułem foto i świetną specyfikacją OPPO Reno 11F 5G ma być budżetowym smartfonem bez kompromisów. Komercyjny fotograf i wykładowca Akademii Fotografii Dawid Markoff sprawdził,...
10
Tamron 17-50 mm f/4 i 70-180 mm f/2.8 G2 - zestaw idealny?
Tamron 17-50 mm f/4 i 70-180 mm f/2.8 G2 - zestaw idealny?
Czy dwa przystępne cenowo obiektywy o oryginalnych zakresach mogą zastąpić nam klasyczne trio reporterskich zoomów? Najnowsze konstrukcje Tamrona podważają utarte schematy i pokazują,...
8
Anja Niemi: In Character. Przekleństwo perfekcjonizmu [RECENZJA]
Anja Niemi: In Character. Przekleństwo perfekcjonizmu [RECENZJA]
Precyzyjnie budowane napięcie rodem z dreszczowców Hitchcocka, literackie inspiracje i kinowe wizualne tropy. Pierwsza retrospektywna książka Anji Niemi to fantastyczna podróż do świata jej...
7
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (9)