Wielobarwny Paryż, czyli trzy spojrzenia na miasto miłości!

Wielobarwny Paryż, czyli trzy spojrzenia na miasto miłości!

Przedłużony weekend w Paryżu był świetną okazją do wypróbowania - w różnych warunkach i sytuacjach - wszystkich trzech stałek Fujifilm z nowej, kompaktowej i przystępnej cenowo serii. Jak Fujinony 23, 35 i 50 mm sprawdzają się w praktyce?

Paryż to miasto wielu kontrastów oraz licznych inspiracji, które może zauroczyć. Klimatyczne zaułki, tętniące życiem ulice, wspaniała architektura oraz wyjątkowo otwarci ludzie - trafiłem więc do miejsca oferującego niezliczoną liczbę tematów fotograficznych, które wręcz proszą, by utrwalić je w kadrze. Poza tym to także świetna okazja, by zobaczyć jak dany obiektyw sprawdzi się w praktyce. Czy jego konstrukcja oraz autofokus poradzą sobie podczas fotografowania w różnych, często trudnych i zmieniających się warunkach? To również wymarzone okoliczności, by ocenić układ optyczny pod kątem rozdzielczości, kontrastu i kolorystyki oraz sprawdzenia czy jego wady takie jak aberracja chromatyczna, dystorsja i winietowanie są właściwie korygowane. To również test być może najważniejszy – jak wygląda kultura i wygoda pracy z tymi niewielkimi obiektywami w podróży – czy będzie to lepszy wybór niż jaśniejsze ale znacznie większe (i droższe) modele zaawansowane?

Przy wyborze sprzętu kierowałem się dwoma - kluczowymi dla mnie - kryteriami. Po pierwsze, dostarczana jakość obrazu musiała być niekwestionowana. Po drugie, skompletowany zestaw miał być wyjątkowo kompaktowy i niezawodny – czekały mnie całodniowe, wielogodzinne spacery ulicami miasta. Mając to wszystko na uwadze zdecydowałem się na mojego ulubieńca, X-T20 czyli bardziej przystępną cenowo wersję topowego X-T2 - oraz trzy solidne, kompaktowe i nadal jasne szkła: Fujinon XF 23 mm f/2 R WR, Fujinon XF 35 mm F/2 R WR i Fujinon XF 50 mm f/2 R WR.

Dlaczego akurat właśnie te trzy obiektywy? Po pierwsze uwielbiam stałki, a po drugie dają one wyjątkowo uniwersalny zakres ogniskowych - ekwiwalent około 35, 50 i 75 mm. Słowem, nie czułem się w żaden sposób ograniczony - byłem w stanie uchwycić dynamiczny street, pokazać piękno architektury i krajobrazu oraz wykonać uliczny portret. Do tego mogłem podróżować „na lekko“. Wystarczy powiedzieć, że tak skompletowany zestaw (aparat i trzy szkła) waży łącznie zaledwie 933 g! W praktyce bez problemu zmieścił się do niewielkiej torby - znalazłem jeszcze sporo miejsca na inne drobiazgi. Nie bałem się także o jakość obrazu. Miałem już okazję gruntownie przetestować zarówno aparat, jak i każdy z uszczelnionych obiektywów w warunkach studyjnych. Teraz przyszła pora na praktykę!

O samym aparacie możecie przeczytać w naszym teście oraz materiale, który powstał przy okazji kilkudniowej wyprawy do duńskiego Aarhus - Europejskiej Stolicy Kultury. Ja natomiast skupiłem się wyłącznie na pracy z obiektywami i optyce, która jak wiadomo - dla jakości zdjęć - ma często o wiele większe znaczenie niż sam korpus. Prezentowane zdjęcia poglądowe poddałem podstawowej edycji podczas ich wywoływania w programie Adobe Lightroom (kadrowanie, kontrast, nasycenie barw, ingerencja w krzywe tonalne itp.). Jednak w poszczególnych działach udostępniam również oryginalne zdjęcia RAW, po to by każdy mógł samodzielnie ocenić jakość obrazu oraz charakterystykę surowych plików prosto z aparatu Fujifilm X-T20.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
 
Polecane artykuły
Poznaliśmy wyniki Magnum Photography Awards 2017. Wśród laureatów są Polacy!
19 Lip 2017
Artur Zdral i Szymon Barylski zostali laureatami tegorocznej edycji prestiżowego konkursu Magnum Photography Awards. Koniecznie zobaczcie galerię nagrodzonych prac, które ukazują „niezwykłą gamę tematów, stylistycznych podejść i osobistych wizji“.
0
“Wykonanie wielu zdjęć to za mało, by powstał cykl” - wywiad z Tomaszem Böhm
18 Lip 2017
Tomasz Böhm to polski fotograf dokumentalny, obecnie student Instytutu Twórczej Fotografii w Opavie, członek agencji Forum oraz Picture That Warsaw. Nam opowiada o swoim podejściu do fotografii i projekcie „Mare”, czyli powstałych na Islandii, będących formą autoterapii, zdjęciach.
2
Dlaczego w fotografii warto korzystać z lamp LED? Pytamy Emila Bilińskiego
10 Lip 2017
Lampy i oświetlacze LED to już nie tylko atrybut twórców wideo. oraz częściej sięgają po nie także fotografowie. Ale czy warto przesiadać się dla nich z tradycyjnych błyskowych reflektorów. O zalety lamp LED pytamy znanego portrecistę i fotografa modowego, Emila Bilińskiego.
0
Najzabawniejszy konkurs fotograficzny - poznaj pierwszych faworytów
10 Lip 2017
Jeżeli kiedykolwiek zastanawiałeś się czy zwierzęta mają osobowość lub uważałeś, że w fotografii brakuje uśmiechu, to te fotografie rozwieją wszelkie wątpliwości. Zobacz najlepsze zdjęcia zgłoszone do tej pory do konkursu Comedy Wildlife Photography Awards.
1