Fujifilm X-T2 - test aparatu

Najnowszy bezlusterkowiec Fujifilm ma być propozycją, która sprosta oczekiwaniom zawodowych fotografów. Sprawdzamy ile prawdy jest w obietnicach producenta.

Autor: Maciej Luśtyk

13 Październik 2016
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

Gdy 2,5 roku temu na rynku pojawił się model X-T1, ochrzciliśmy go mianem bezlusterkowca dla profesjonalistów. Po raz pierwszy w systemie producenta pojawiła się bowiem pozycja, która miała sprostać oczekiwaniom fotografów stawiającym na wydajność, szybkość i wytrzymałość. I choć aparat zdobył rzeszę wyznawców, a kolejne aktualizacje oprogramowania czyniły go jeszcze lepszym, pod wieloma względami odstawał od tego, co oferuje lustrzankowa konkurencja segmentu APS-C.

Różnicę tę zacierać ma zaprezentowany w lipcu kontynuator serii, Fujifilm X-T2. Usprawnień dokonano na niemal wszystkich płaszczyznach, szczególnie pieczołowicie podchodząc do kwestii wydajności aparatu, ale nie zapominając także o jego ergonomii.

Zobacz wszystkie zdjęcia (7)

Sercem aparatu jest 24,3-milionowa matryca APS-C X-Trans CMOS III, bez filtra dolnoprzepustowego, wspomagana procesorem obrazu X-Processor Pro. Zestaw ten pozwoli nam na fotografowanie w zakresie czułości ISO 200-12800 (rozszerzane do ISO 100 - 51200), z maksymalną prędkością 11 kl./s (w trybie Boost, po połączeniu z dodatkowym gripem) lub 8 kl./s w trybie normalnym i 14 kl./s w trybie migawki elektronicznej. Wśród największych usprawnień należy wymienić także nowy, oparty o 325 punktów hybrydowy system autofokusa, który umożliwić ma ostrzenie w czasie 0,06 sekundy, a tym samym pozwolić aparatowi na konkurowanie z profesjonalnymi lustrzankami.

Do tego otrzymujemy funkcje filmowe 4K, oryginalny, odchylany do boku ekran LCD, lepszy wizjer, funkcje bezprzewodowe i 2 sloty na karty SD. Słowem wszystko, czego potrzebować może w pracy zawodowiec. Czy jednak aparat poradzi sobie z profesjonalną konkurencją?

Głównymi rywalami modelu X-T2 będą wyposażone w matrycę APS-C aparaty Canon 7D Mark II, Canon EOS 80DNikon D500 i Sony A6300 i A6500, a także modele Olympus OM-D E-M1 Mark II oraz Panasonic GX8 z sensorami Mikro Cztery Trzecue. Większość z nich możemy kupić za sporo niższą kwotę niż ta w jakiej debiutuje nowy korpus Fujifilm. Rywalizacja nie będzie więc łatwa.

W zestawie handlowym znajdziemy:

  • pokrowiec
  • kabel zasilający
  • ładowarkę
  • instrukcję
  • pasek na ramię
  • akumulator
  • kabel HDMI
  • pokrywę bagnetu

LINKI:

Oficjalny news o aparacie: Fujifilm X-T2 - narzędzie pracy

Pierwsze wrażenie i zdjęcie przykładowe: Fujifilm X-T2 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe

Porównanie z modelem X-T1: Fujifilm X-T2 - jak wypada na tle poprzednika? [TESTY STUDYJNE]

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści

Poprzednia

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Ta sama niemiecka precyzja, ale teraz z 60 Mp na pokładzie, szybszym autofokusem i odchylanym wyświetlaczem. Sprawdziliśmy, jak Leica SL3 spisuje się w praktyce.
21
Canon EOS R8 - test aparatu
Canon EOS R8 - test aparatu
Najnowsza kompaktowa pełna klatka Canona przełamuje schemat tego, co może oferować aparat dla amatorów. Specyfikacja zapożyczona z wyższego modelu R6 Mark II i przystępna cena...
41
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Szósta generacja jednego z najbardziej oryginalnych aparatów na rynku wprowadza do serii stabilizowaną matrycę o wysokiej rozdzielczości 40 Mp. To nowe możliwości kadrowania i pracy ze...
41
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)