“Wolność panoramy” zostaje po staremu

Autor: Maciej Luśtyk

13 Lipiec 2015
Artykuł na: 4-5 minut
W ostatni czwartek, 9 lipca 2015 roku w Parlamencie Europejskim odbyło się głosowanie nad raportem do ustawy o prawie autorskim. Ostatnimi czasy zrobiło się o nim głośno za sprawą poprawek, które w znaczny sposób mogłyby ograniczyć naszą swobodę fotografowania. Propozycje zmian zostały jednak odrzucone.

W czerwcu informowaliśmy Was o przypadającym na 9 lipca 2015 roku głosowaniu Parlamentu Europejskiego nad raportem do ustawy o prawie autorskim. Nowa ustawa miałaby ujednolicać prawa na terenie całej Unii. Nieoczekiwanie jednak do projektu ustawy została wprowadzona poprawka stanowiąca, że każdy kto fotografuje lub filmuje obiekty umieszczone na stałe w przestrzeni publicznej i wykorzystuje materiał do celów komercyjnych powinien ubiegać się u twórców bądź właścicieli budowli o autoryzację. Jak nie trudno się domyśleć wywołało to zaniepokojenie osób zawodowo związanych z fotografią.

Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

Sprawa nabrała rozgłosu, a w internecie pojawiły się petycje apelujące o odrzucenie poprawki w głosowaniu. Tę dostępną na stronie change.org podpisało ponad pół miliona osób. Na początku lipca za sprawą Gazety Wyborczej dowiedzieliśmy się, że między największymi grupami politycznymi w Parlamencie Europejskim jest nieoficjalne uzgodnienie, że zapis o zdjęciach budowli zostanie odrzucony.

“Nie ma i nie będzie regulacji, która powodowałaby, że nie możemy robić zdjęć tam, gdzie chcemy, jeżeli oczywiście fotografowanie jakiegoś obiektu nie jest zabronione. Nawet gdyby zapis o ograniczeniu wolności panoramy znalazł się w ostatecznej wersji raportu Parlamentu Europejskiego to dokument ten został przygotowany z własnej inicjatywy i nie ma mocy wiążącej” - uspokajał europoseł PO Tadeusz Zwiefka.

Ostateczne rozwiązanie miało jednak przynieść głosowanie, które odbyło się w czwartek, 9 lipca 2015 roku. Wszyscy zaniepokojeni proponowanymi zmianami mogą już odetchnąć z ulgą. Kontrowersyjna poprawka została odrzucona, przynajmniej na razie. Oznacza to, że w kwestii fotografowania architektury wszystko zostaje po staremu.

Obecne prawo w większości europejskich krajów (w tym również w Polsce) na mocy unijnej dyrektywy z 2001 roku traktującej o tzw. wolności panoramy, gwarantuje nam prawo do fotografowania obiektów architektonicznych w przestrzeni publicznej, a także pełną swobodę w późniejszym wykorzystywaniu zrobionych zdjęć, czy to prywatnym, czy komercyjnym. Niemniej jednak są pewne wyjątki. Między innymi we Francji, Belgii i we Włoszech. Więcej pisaliśmy o tej sprawie w artykule opublikowanym zeszłej jesieni.

Poniżej możecie zobaczyć wypowiedź europoseł Julii Redy, autorki raportu do ustawy o prawie autorskim, a tym samym osoby która jako jedna z pierwszych zwróciła uwagę na konsekwencje wprowadzenia wspomnianych wcześniej poprawek.

Wiecej informacji znajdziecie na stronie juliareda.eu

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Rusza głosowanie na zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo
Rusza głosowanie na zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo
Trwa XX edycja Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej – Grand Press Photo. Z okazji jubileuszu internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja br.
6
Focus Nordic przejmuje wyłączną dystrybucję Ilford Photo
Focus Nordic przejmuje wyłączną dystrybucję Ilford Photo
Materiały światłoczułe kultowej marki Ilford mają nowego dystrybutora. Od teraz wyłącznym przedstawicielem firmy na polskim rynku zostaje Focus Nordic.
6
Nowy salon CEWE Fotojoker w Bydgoszczy - promocje z okazji otwarcia
Nowy salon CEWE Fotojoker w Bydgoszczy - promocje z okazji otwarcia
CEWE Fotojoker, renomowana marka branży fotograficznej, otworzyła nowy salon w Galerii Zielone Arkady, w sercu Bydgoszczy. Z tej okazji, na klientów czeka wiele atrakcji i specjalnie...
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)