“Wolność panoramy” pod znakiem zapytania

Autor: Maciej Luśtyk

22 Czerwiec 2015
Artykuł na: 2-3 minuty
Obecne prawo, na mocy unijnej dyrektywy traktującej o tak zwanej wolności panoramy gwarantuje nam wolność fotografowania obiektów architektonicznych w przestrzeni publicznej, a także pełną swobodę w późniejszym wykorzystywaniu zdjęć. Ostatnia poprawka może jednak tę wolność ograniczyć.

Jak informuje będący częścią Wikipedii serwis The Signpost, 16 czerwca 2015 roku Komitet do Spraw Sądowych Parlamentu Europejskiego otrzymał poprawkę do ustawy o prawach autorskich stanowiącą, że każdy kto fotografuje lub filmuje obiekty umieszczone na stałe w przestrzeni publicznej powinien ubiegać się u ich twórców bądź właścicieli o autoryzację.

Głosowanie nad nowelizacją ustawy ma odbyć się 9 lipca 2015 roku. Jeśli rozporządzenie zostanie przegłosowane, we wszystkich krajach Unii Europejskiej tego typu fotografie będzie można używać jedynie do celów prywatnych. Nie trzeba mówić w jakim stopniu może to utrudnić pracę fotografów, szczególnie reporterów.

Przypominamy, że obecne prawo w większości europejskich krajów (w tym również w Polsce) na mocy unijnej dyrektywy z 2001 roku traktującej o tzw. wolności panoramy, gwarantuje nam prawo do fotografowania obiektów architektonicznych w przestrzeni publicznej, a także pełną swobodę w późniejszym wykorzystywaniu zrobionych zdjęć, czy to prywatnym, czy komercyjnym. Niemniej jednak nie wszystkie państwa się do niej zastosowały. Są to między innymi Francja, Belgia i Włochy. Więcej pisaliśmy o tej sprawie w artykule opublikowanym zeszłej jesieni.

Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

Proponowana nowelizacja będzie miała również wpływ na serwisy społecznościowe, w tym także Wikipedię, które według rozumienia prawa są serwisami komercyjnymi, których zawartość może zostać użyta w celach promocyjnych. Może to skutkować tym, że coraz częściej będziemy spotykać zdjęcia takie jak powyżej, na których obiekty objęte prawami autorskimi zostały zaczernione.

Mamy nadzieję, że odpowiednie nagłośnienie tej sprawy spowoduje, że w nadchodzącym głosowaniu poprawka zostanie odrzucona. Przyłączamy się również do apelu serwisu The Signpost, aby fotografowanie zgłaszali swoje obiekcje bezpośrednio do członków Parlamentu Europejskiego.

Więcej informacji znajdziecie na stronie serwisu The Signpost

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Rusza głosowanie na zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo
Rusza głosowanie na zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo
Trwa XX edycja Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej – Grand Press Photo. Z okazji jubileuszu internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja br.
6
Focus Nordic przejmuje wyłączną dystrybucję Ilford Photo
Focus Nordic przejmuje wyłączną dystrybucję Ilford Photo
Materiały światłoczułe kultowej marki Ilford mają nowego dystrybutora. Od teraz wyłącznym przedstawicielem firmy na polskim rynku zostaje Focus Nordic.
6
Nowy salon CEWE Fotojoker w Bydgoszczy - promocje z okazji otwarcia
Nowy salon CEWE Fotojoker w Bydgoszczy - promocje z okazji otwarcia
CEWE Fotojoker, renomowana marka branży fotograficznej, otworzyła nowy salon w Galerii Zielone Arkady, w sercu Bydgoszczy. Z tej okazji, na klientów czeka wiele atrakcji i specjalnie...
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)