Stefan Bladh: „Interesuje mnie kwestionowanie tego, czym może być rzeczywistość”

Szwedzki fotograf i artysta, Stefan Bladh, balansuje na krawędzi projektów konceptualnych i dokumentalnych. Intryguje go kondycja ludzkości, a swoje pomysły czerpie zarówno z intymnych spotkań ze swoimi „modelami”, jak i z ekspresji własnej jaźni. Oprócz osobistych projektów, pracuje też na zlecenie klientów komercyjnych, gazet i czasopism.

Autor: Julia Kaczorowska

6 Listopad 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Projekt „Fiction” rozpoczął się w 2007 roku, kiedy Bladh mieszkał w Stambule i dopiero co zaczął podróżować po regionie. Od 2002 roku pracował też nad innym projektem w Turcji (docenianą później na świecie książką „The Family”). Odczuwał potrzebę odskoczni, poruszenia jakiegoś pobocznego cyklu, z zupełnie innym podejściem. Na początku zaczął fotografować swojego rodzaju notatki z drogi. Z czasem zdał sobie sprawę, że powstałe zdjęcia mogą ze sobą współgrać. „Fiction” zaczęło nabierać kształtu.

fot. Stefan Bladh

- „Fiction” to moja podróż przez sytuacje, które wywołały we mnie jakieś emocje. Fragmenty iluzorycznych realiów, związanych z moim własnym, wewnętrznym doświadczaniem świata. Świata, w który według mnie nie jest wykonany z tego, co widzimy, ale z tego, co tworzymy. Porzuciłem moją rutynę i udałem się na dobrowolne wygnanie, z dala od codziennego życia – wyjaśnia artysta.

fot. Stefan Bladh

Fotografie Bladha zmuszają widza, by spojrzał na nie dwa razy. Nie jesteśmy do końca pewni, co widzimy; zastanawiamy się, czy obraz był edytowany, czy może to jednak rzeczywistość? Mały lew w bagażniku samochodu, ludzie biegnący nienaturalnie po dachu budynku oraz inne sytuacje, które wydają się zbyt dziwne, by mogły być prawdziwe. Stłumione kolory i szaro-brązowa paleta barw łączą zdjęcia robione w różnych okresach czasu i w różnych miejscach, które autor wykonał podczas lat podróżowania po Mołdawii, Ukrainie, Rosji, Czechach, Serbii, Turcji, a także Polsce.

Podoba mi się to coś między emocją, pewnym stanem umysłu, a półmrokiem, który czasem trudno jest wytłumaczyć

- Moje korzenie to fotografia dokumentalna, nigdy nie byłem dobry w aranżowaniu zdjęć. Każdy kadr to rodzaj filmu bez początku i końca. Scenariusz pomiędzy jest ważniejszy – tłumaczy Bladh. – Interesuje mnie ludzkie postrzeganie świata, kwestionowanie tego, czym może być rzeczywistość. Podoba mi się to coś między emocją, pewnym stanem umysłu, a półmrokiem, który czasem trudno jest wytłumaczyć.

Zobacz wszystkie zdjęcia (27)

Aktualnie Stefan Bladh drukuje książkę fotograficzną i planuję wystawę. Myśli też o podróży do Armenii – nigdy tam nie był, a czuje potencjał dobrych kadrów. Poza tym, wciąż pojawiają się w jego głowie nowe projekty – niestety wraz z poczuciem, że na wszystko ma zbyt mało czasu.

Więcej prac autora znajdziecie pod adresem stefanbladh.com.

 

Skopiuj link

Autor: Julia Kaczorowska

Studiowała fotografię prasową, reklamową i wydawniczą na Uniwersytecie Warszawskim. Szczególnie bliski jest jej reportaż i dokument, lubi wysłuchiwać ludzkich historii. Uzależniona od podróży i trekkingu w górach.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Talent Roku 2024 - poznaliśmy zwycięzców konkursu na projekt dokumentalny
Talent Roku 2024 - poznaliśmy zwycięzców konkursu na projekt dokumentalny
Za nami 9. edycja konkursu na najciekawsze projekty dokumentalne, organizowanego przez poznański Pix.House. Zobaczcie zdjęcia tegorocznych laureatów.
9
Sony World Photography Awards 2024 - Juliette Pavy fotografką roku
Sony World Photography Awards 2024 - Juliette Pavy fotografką roku
Za nami gala finałowa konkursu SWPA 2024. Główną nagrodę otrzymała Juliette Pavy, której projekt dokumentalny bada skutki kampanii przymusowej sterylizacji grenlandzkich kobiet w XX...
24
World Press Photo 2024 rozstrzygnięte - oto zdjęcie, reportaż i projekty dokumentalne roku
World Press Photo 2024 rozstrzygnięte - oto zdjęcie, reportaż i projekty dokumentalne roku
Poznaliśmy laureatów największego konkursu fotografii prasowej na świecie. W tym roku główną nagrodę zdobył Mohammed Salem za przejmujące zdjęcie dokumentujące konflikt w Strefie...
31
Powiązane artykuły