Hengki Koentjoro: „staram się uzyskać wrażenie surrealizmu“

Hengki Koentjoro to indonezyjski fotograf, który na monochromatycznych zdjęciach pragnie pokazać „piękno prostoty i minimalizmu oraz bajkową rzeczywistość niczym z sennych marzeń“.

Autor: Julia Kaczorowska

11 Październik 2016
Artykuł na: 4-5 minut

zdjęcia wykorzystane za zgodą autora

Hengki Koentjoro, indonezyjski fotograf, swój pierwszy aparat - kieszonkowego Kodaka - dostał od rodziców w prezencie, w wieku jedenastu lat. Po studiach w Kalifornii i długoletniej pracy jako filmowiec, powrócił do ojczyzny oraz do fotografii, by ukazywać piękno prostoty i minimalizmu w czarno-białych pracach.

- W fotografii staram się uzyskać wrażenie surrealizmu, wrażenie, że coś nie jest prawdziwe, jest raczej sennym marzeniem. To medium jest dla mnie ucieczką, kojącym i relaksującym dla duszy snem – wyjaśnia fotograf.

fot. Hengki Koentjoro

Jako swoje największe inspiracje, Koentjoro wymienia Ansela Adamsa i Michaela Kenna. Styl tego drugiego wpływał na sposób fotografowania Indonezyjczyka od samego początku. Szczególnie widoczne jest to w cyklu zdjęć “MiniM”.

- Wierzę, że minimalizm niesie ze sobą szczególne emocje i kryje w sobie przekaz "less is more” (mniej znaczy więcej). Fotografia to zresztą, moim zdaniem, narzędzie do wyrażania emocji. Zdjęcia są dla mnie czymś bardzo osobistym, to rozszerzenie mojego ciała i duszy – tłumaczy.

fot. Hengki Koentjoro

Dziś Koentjoro korzysta głównie z lustrzanki cyfrowej, którą uważa za wygodne i skuteczne narzędzie pracy. Wyrażanie siebie przez monochromatyczne zdjęcia wybrał nie bez powodu: ta technika pozwala mu na dokładniejsze operowanie kontrastem i głębią, jaką chce uzyskać na zdjęciu.

- „Cyfrowy świat” jest w stanie również poprawić nastrój fotografii i nie wstydzę się przyznać, że technologia wielokrotnie pomogła mi uzyskać konkretny klimat na zdjęciu – wyznaje. - Mimo tego, bardzo lubię pracę aparatami analogowymi, jak dwadzieściapięć lat temu, na początkach mojej fotograficznej drogi. Ziarno jest piękne i dodaje specyficznego charakteru zdjęciom; przywiązałem się do emocji, jakie niosą ze sobą takie fotografie.

Zobacz wszystkie zdjęcia (11)

Większość jego kadrów powstaje bez zaplanowania. Fotograf ceni sobie spontaniczność, uwielbia zatracić się w jakimś miejscu i odkrywać piękno natury.

Aktualnie  Koentjoro  jest w trakcie tworzenia książki o globalnym ociepleniu. Planuje pokazać skutki klęski na wybrzeżu Indonezji, znikające wyspy i wpływ tych wydarzeń na mieszkańców wybrzeża. Więcej zdjęć fotografa znajdziecie na www.hengki-koentjoro.com

Skopiuj link

Autor: Julia Kaczorowska

Studiowała fotografię prasową, reklamową i wydawniczą na Uniwersytecie Warszawskim. Szczególnie bliski jest jej reportaż i dokument, lubi wysłuchiwać ludzkich historii. Uzależniona od podróży i trekkingu w górach.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Talent Roku 2024 - poznaliśmy zwycięzców konkursu na projekt dokumentalny
Talent Roku 2024 - poznaliśmy zwycięzców konkursu na projekt dokumentalny
Za nami 9. edycja konkursu na najciekawsze projekty dokumentalne, organizowanego przez poznański Pix.House. Zobaczcie zdjęcia tegorocznych laureatów.
10
Sony World Photography Awards 2024 - Juliette Pavy fotografką roku
Sony World Photography Awards 2024 - Juliette Pavy fotografką roku
Za nami gala finałowa konkursu SWPA 2024. Główną nagrodę otrzymała Juliette Pavy, której projekt dokumentalny bada skutki kampanii przymusowej sterylizacji grenlandzkich kobiet w XX...
24
World Press Photo 2024 rozstrzygnięte - oto zdjęcie, reportaż i projekty dokumentalne roku
World Press Photo 2024 rozstrzygnięte - oto zdjęcie, reportaż i projekty dokumentalne roku
Poznaliśmy laureatów największego konkursu fotografii prasowej na świecie. W tym roku główną nagrodę zdobył Mohammed Salem za przejmujące zdjęcie dokumentujące konflikt w Strefie...
31
Powiązane artykuły