Pentax K-1 - Podsumowanie

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
7.5
Ergonomia:
8.5
Cena / Jakość:
8
Wydajność:
6
Funkcjonalność:
7.5
Marka:
Pentax
Nasza ocena:

81%

Pentax K-1 to wiele rozwiązań, które wychodzą naprzeciw oczekiwaniom zaawansowanych użytkowników – czy długo wyczekiwana cyfrowa pełna klatka okaże się sukcesem?

20

Autor: Michał Chrzanowski

20 Maj 2016
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

 

Pentax K-1 to bez wątpienia udany debiut firmy w świecie pełnoklatkowych lustrzanek. Flagowy model oferuje szereg rozwiązań, choć jak mogliśmy przekonać się podczas testów, nie jest to aparat dla wszystkich.

Konstruktorzy nie ustrzegli się drobnych wpadek, jednak dominują przemyślane rozwiązania. Na szczególne pochwały zasługuje kompaktowa (jak na lustrzankę z pełnoklatkowym sensorem), wyjątkowo wygodna, niezwykle wytrzymała i uszczelniona obudowa. K-1 charakteryzuje się niemal perfekcyjną ergonomią, dzięki której zyskujemy szybki i bezpośredni dostęp do wszystkich parametrów fotografowania oraz ustawień aparatu. Pod tym względem to jedna z najlepiej przemyślanych i najwygodniejszych lustrzanek na rynku. Dopełnieniem jest oczywiście wyjątkowa jakość obrazu (nawet na wyższych czułościach), która dzięki technologii Pixel Shift Resolution zagwarantuje nam ponadprzeciętną szczegółowość i obraz niezwykle bogaty w detale. Natomiast wisienką na torcie okazał się bardzo skuteczny system stabilizacji, który gwarantuje nieporuszone kadry nawet na zdecydowanie dłuższych czasach naświetlania.

Zobacz wszystkie zdjęcia (7)

Niestety są też minusy. Względem konkurencyjnych modeli najbardziej odstaje system autofokusa i tryb seryjny. Pewien niedosyt pozostawia również tryb filmowy – oferuje tylko podstawowe możliwości kontroli ekspozycji i rozdzielczość Full HD, co wobec zaawansowanych rozwiązań i rozdzielczości 4K u konkurentów wygląda raczej skromnie.

Pentax K-1 to niewątpliwie ciekawa konstrukcja, która spełni oczekiwania wielu fanów tego systemu. Za sprawą fantastycznej jakości obrazu, świetnej ergonomii, zaawansowanym rozwiązaniom oraz przystępnej cenie, K-1 może okazać się świetną propozycją dla fotografów krajobrazu, still life i portrecistów.

Plusy i minusy

+ uszczelniona konstrukcja

+ świetna ergonomia

+ intuicyjność obsługi

+ mechanizm odchylania ekranu

+ bardzo dobra jakość obrazu

+ technologia Pixel Shift Resolution

+ znikome szumy na wyższych czułościach

+ rozbudowane funkcje dodatkowe

 

- szybkość działania

- wolny autofokus

- ustawianie ostrości w trybie filmowym

- skromny tryb filmowy

- cieplejsze odwzorowanie barw

Oceny szczegółowe
Jakość obrazu:
7.5
Ergonomia:
8.5
Cena / Jakość:
8
Wydajność:
6
Funkcjonalność:
7.5
Ocena ogólna

81%

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony FX3 - pierwsze wrażenia
Sony FX3 - pierwsze wrażenia
Sony FX3 stanowić ma pomost pomiędzy światem bezlusterkowców i profesjonalnych kamer wideo, będąc jednocześnie najmniejszą filmującą profesjonalną pełną klatką w...
6
9
Fujifilm GFX 100S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Fujifilm GFX 100S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Średnioformatowe 100 milionów w poręcznym i szybkim body? Brzmi jak spełnienie marzeń niejednego fotografa. Taki aparat w końcu powstał, a my mieliśmy go już w...
49
7
Sony A1 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Sony A1 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Nowy topowy aparat Sony zachwyca, ale czy rzeczywiście zasługuje na miano najlepszego, typowo reporterskiego bezlusterkowego korpusu? Nowe body trafiło już w nasze...
27
26
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)