Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Pentax K-1 - Filmowanie

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
7.5
Ergonomia:
8.5
Cena / Jakość:
8
Wydajność:
6
Funkcjonalność:
7.5
Marka:
Pentax
Nasza ocena:

81%

Pentax K-1 to wiele rozwiązań, które wychodzą naprzeciw oczekiwaniom zaawansowanych użytkowników – czy długo wyczekiwana cyfrowa pełna klatka okaże się sukcesem?

20

Autor: Michał Chrzanowski

20 Maj 2016
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

 

Jak podkreśla producent, model K-1 został zaprojektowany głównie do fotografowania, a możliwość nagrywania wideo jest jedynie dodatkową opcją. I nie sposób się nie zgodzić z tym stwierdzeniem. Wprawdzie aparat zapewnia oddzielny tryb filmowy, który aktywujemy poprzez przestawienie dedykowanej dźwigni na pozycję oznaczoną ikoną kamery, jednak zapis materiału filmowego w maksymalnej rozdzielczości Full HD 1080p, z prędkością 60 kl./s, przy użyciu standardu H.264 jest już reliktem przeszłości w świecie zdominowanym już przez jakość 4K.

Niemniej jednak nie oznacza to, że aparat w ogóle nie sprawdzi się podczas filmowania. Otrzymujemy manualną kontrolę nad trybem filmowym, gdzie przysłonę oraz prędkość migawki jesteśmy w stanie regulować nawet podczas nagrywania. Spodobać się również może obecność gniazd na zewnętrzny mikrofon i słuchawki. Co więcej, otrzymujemy możliwość zmiany poziomu nagrywania dźwięku oraz monitorowania jego natężenia, a także funkcję redukcji szumu wiatru. Bardzo wydajna okazała się także stabilizacja, która skutecznie niwelowała wszelkie drgania powstałe podczas filmowania z ręki (maksymalna długość nagrania to około 25 minut).

Niestety największym mankamentem trybu filmowego okazał się autofokus. Zabrakło trybu ciągłego AF, na co już wielokrotnie zwracali uwagę użytkownicy wcześniejszych lustrzanek Pentaksa. Wraz z nowym flagowym modelem producent nie wprowadził żadnych usprawnień w tej dziedzinie, dlatego też ostrzyć będziemy mogli wyłącznie za pomocą trybu pojedynczego, który w praktyce okazał się wolny i mało przewidywalny. W opcjach będziemy mogli wybrać też opcję focus peaking, czyli podgląd ostrości. Niestety znika on wraz z rozpoczęciem nagrywania, dlatego też trudno uznać go za pożyteczną funkcję.

KLIKNIJ, ABY POBRAĆ FILM FULL HD

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica SL2-S - pierwsze wrażenia i wnioski
Leica SL2-S - pierwsze wrażenia i wnioski
Rok po premierze modelu SL2 na rynek trafia jego tańsza i bardziej uniwersalna wersja. Sensor o mniejszej rozdzielczości i dużo wydajniejszy bufor mają tworzyć tandem,...
6
8
Leica SL2-S - pierwsze zdjęcia przykładowe
Leica SL2-S - pierwsze zdjęcia przykładowe
Leica SL2-S to szybsza i tańsza wersja zaprezentowanego przed rokiem modelu SL2. Co oferuje 24-milionowy sensor CMOS BSI, który umieszczono w tym pancernym...
9
0
Canon EOS R6 - test aparatu
Canon EOS R6 - test aparatu
Choć to EOS R5 zgarnął całą uwagę fotografów podczas lipcowych premier, dużo ciekawszym i bardziej praktycznym aparatem może okazać się mniej zaawansowany model EOS R6. Czy to wreszcie...
9
20
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)