Ricoh nie wycofuje się z rynku aparatów

20
Maciej Luśtyk
13 Kwiecień 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Wczoraj serwisy fotograficzne obiegła sensacyjna plotka jakoby Ricoh planował wycofanie się z produkcji aparatów, a tym samym uśmiercenie marki Pentax. Znamy oficjalne stanowisko firmy w tej sprawie.

Ricoh, podobnie jak wiele innych firm z branży technologicznej przeżywa obecnie problemy finansowe i planuje restrukturyzację, co potwierdza prezentacja udostępniona inwestorom. Atmosferę w świecie fotograficznym podgrzała jednak plotka sugerująca, iż Ricoh może planować zupełne opuszczenie rynku aparatów, co oznaczałoby śmierć linii aparatów Pentax, przynajmniej w takiej formie w jakiej obecnie ją znamy. Biorąc pod uwagę kurczący się rynek i fakt, że firma jest dopiero 8 co do wielkości producentem aparatów na świecie, mogło wydawać się to prawdopodobne.

"Firma zamierza poddać radykalnej ocenie strategię produkcji i wdrażania produktów fotograficznych, w tym aparatów z serii Pentax i GR. Jednym z wariantów jest zupełnie wycowanie się z tego segmentu" - mogliśmy przeczytać we wczorajszym artykule opublikowanym przez japoński branżowy serwis Nikkei.

Pentax KP - najmłodsze dziecko w rodzinie aparatów Ricoha

Wiadomość szybko obiegła fora i serwisy internetowe podnosząc emocje użytkownikom aparatów producenta, jak jednak twierdzi Ricoh - bezpodstawnie. W kilka godzin po opublikowaniu informacji przez serwis Nikkei, producent wystosował oficjalną notę dementującą plotki, a przynajmniej ich część dotyczącą aparatów fotograficznych.

"Artykuł serwisu Nikkei nie opiera się na oficjalnych informacjach. W ramach restrukturyzacji, Ricoh zamierza skupić wysiłki na produktach wysokiej wartości, takich jak serie aparatów Pentax i GR, które cieszą się uznaniem użytkowników. Ricoh, dzięki kamerom Theta jest także jednym z liderów szybko rozwijających się rynków VR oraz AR i zamierza jeszcze bardziej rozszerzyć swoją działalność w tym segmencie" - czytamy w oświadczeniu.

Nota producenta nie dotyka co prawda innych kwestii wyszczególnionych w artykule Nikkei, jak choćby planów pozbycia się 1000 pracowników, niemniej jednak wygląda na to, że o aparaty Pentaksa możemy być spokojni. Przynajmniej na razie.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem nikkei.com oraz ricoh.com.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Weronika Gęsicka nominowana do Paszportu Polityki 2019
Weronika Gęsicka nominowana do Paszportu Polityki 2019
Po raz kolejny do prestiżowej branżowej nagrody w kategorii Sztuk Wizualnych nominowany jest fotograf. W tym roku o laur powalczy Weronika Gęsicka.
20
3
Nadchodzi era fotografii obliczeniowej. Sony otwiera dział ds. rozwoju sztucznej inteligencji
Nadchodzi era fotografii obliczeniowej. Sony otwiera dział ds. rozwoju sztucznej inteligencji
Dziś układy wytrenowane w oparciu o sieci neuronowe są podstawą większości nowych technologii. Dlaczego więc tak powolnie wkraczają one na rynek aparatów...
13
6
Oto 7 projektów, które rywalizują o tytuł najlepszego fotoreportażu roku. Finaliści 2. edycji Konkursu im. Krzysztofa Millera
Oto 7 projektów, które rywalizują o tytuł najlepszego fotoreportażu roku. Finaliści 2. edycji...
Reportaże o uchodźcach, osobach starszych, Wielkim Tygodniu na Sycylii, handlu ludźmi we Włoszech, ruchu Glitter Confusion, niepełnosprawnym kulturyście oraz podróży...
41
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)