Ricoh nie wycofuje się z rynku aparatów

20
Maciej Luśtyk
13 Kwiecień 2017
Artykuł na: 2-3 minuty

Wczoraj serwisy fotograficzne obiegła sensacyjna plotka jakoby Ricoh planował wycofanie się z produkcji aparatów, a tym samym uśmiercenie marki Pentax. Znamy oficjalne stanowisko firmy w tej sprawie.

Ricoh, podobnie jak wiele innych firm z branży technologicznej przeżywa obecnie problemy finansowe i planuje restrukturyzację, co potwierdza prezentacja udostępniona inwestorom. Atmosferę w świecie fotograficznym podgrzała jednak plotka sugerująca, iż Ricoh może planować zupełne opuszczenie rynku aparatów, co oznaczałoby śmierć linii aparatów Pentax, przynajmniej w takiej formie w jakiej obecnie ją znamy. Biorąc pod uwagę kurczący się rynek i fakt, że firma jest dopiero 8 co do wielkości producentem aparatów na świecie, mogło wydawać się to prawdopodobne.

"Firma zamierza poddać radykalnej ocenie strategię produkcji i wdrażania produktów fotograficznych, w tym aparatów z serii Pentax i GR. Jednym z wariantów jest zupełnie wycowanie się z tego segmentu" - mogliśmy przeczytać we wczorajszym artykule opublikowanym przez japoński branżowy serwis Nikkei.

Pentax KP - najmłodsze dziecko w rodzinie aparatów Ricoha

Wiadomość szybko obiegła fora i serwisy internetowe podnosząc emocje użytkownikom aparatów producenta, jak jednak twierdzi Ricoh - bezpodstawnie. W kilka godzin po opublikowaniu informacji przez serwis Nikkei, producent wystosował oficjalną notę dementującą plotki, a przynajmniej ich część dotyczącą aparatów fotograficznych.

"Artykuł serwisu Nikkei nie opiera się na oficjalnych informacjach. W ramach restrukturyzacji, Ricoh zamierza skupić wysiłki na produktach wysokiej wartości, takich jak serie aparatów Pentax i GR, które cieszą się uznaniem użytkowników. Ricoh, dzięki kamerom Theta jest także jednym z liderów szybko rozwijających się rynków VR oraz AR i zamierza jeszcze bardziej rozszerzyć swoją działalność w tym segmencie" - czytamy w oświadczeniu.

Nota producenta nie dotyka co prawda innych kwestii wyszczególnionych w artykule Nikkei, jak choćby planów pozbycia się 1000 pracowników, niemniej jednak wygląda na to, że o aparaty Pentaksa możemy być spokojni. Przynajmniej na razie.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem nikkei.com oraz ricoh.com.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Aparaty cyfrowe narażone na ataki ransomware. Czy hakerzy obiorą za cel fotografów?
Aparaty cyfrowe narażone na ataki ransomware. Czy hakerzy obiorą za cel fotografów?
Na pewno nie raz słyszeliście już o sytuacjach gdy hakerzy żądają okupu za odblokowanie firmowych komputerów. Okazuje się, że ofiarami podobnych działań mogą także...
18
0
Rok 2019 na półmetku. Rynek aparatów w coraz gorszej sytuacji
Rok 2019 na półmetku. Rynek aparatów w coraz gorszej sytuacji
Jeśli myśleliście, że rynek fotograficzny dotknął już dna i w końcu przyjdzie czas na poprawę, mamy złą wiadomość. 2019 to kolejny rok z rzędu, w którym branża notuje...
22
27
Meyer Optik Görlitz wraca do gry i zapowiada nowe obiektywy
Meyer Optik Görlitz wraca do gry i zapowiada nowe obiektywy
Nowe kierownictwo, nowe standardy produkcji, nowe podejście do marketingu i biznesu oraz zapowiedź odświeżonych obiektywów i zupełnie nowej linii szkieł - Meyer Optik...
12
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)