Dodaj ocenę

Pentax K-70 - hybrydowy AF i Pixel Shift w kompaktowym i uszczelnionym body

Autor: Michał Chrzanowski

9 Czerwiec 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Firma Ricoh zaprezentowała najnowszego reprezentanta rodziny Pentax. Wewnątrz modelu K-70 znajdziemy rozwiązania z najwyższej półki, w które do tej pory był wyposażony jedynie pełnoklatkowy flagowiec K-1.

Co musisz wiedzieć:
  • K-70 to pierwsza lustrzanka Pentaxa, która zapewni hybrydowy AF w trybie podglądu na żywo

  • 24MP matryca bez filtra dolnoprzepustowego dostarczy szczegółowego obrazu

  • Pixel Shift pozwoli na uzyskanie pełnej informacji RGB dla każdego piksela

Pentax K-70 to naprawdę kompaktowa lustrzanka zaprojektowany z myślą o fotografach, którzy znaczną część swojego czasu poświęcają na pracę w terenie. Aparat mierzy 126 x 93 x 74 mm i waży 688 g, dzięki temu - jak podkreśla producent - bez problemu zabierzemy ją na każdą fotograficzną wyprawę. Z kolei podczas pracy w niekorzystnych warunkach pogodowych pomogą liczne uszczelnienia, z których słynie Pentax. Ochronią one wnętrze aparatu przed kurzem, wilgocią, wodą i niskimi temperaturami (do -10°C).

Uszczelnienia oraz niewielkie gabaryty czynią z nowego K-70 idealnego kompana dla podróżników i miłośników sportów ekstremalnych. Z kolei zastosowane rozwiązania spodobają się fotografom przyrody i krajobrazu - mówi producent.

Za odwzorowanie obrazu odpowiada pozbawiona filtra AA, 24MP matryca APS-C (23.5 x 15.6 mm), która jest wspomagana przez procesor PRIME MII. Sensor jest stabilizowany i ma charakteryzować się wydajnością 4.5 EV, co może okazać się pomocne w słabszych warunkach oświetleniowych. Ponadto będziemy w stanie fotografować w zakresie ISO 100-102 400 (rozszerzalnym do ISO 204 800) z prędkością 6 kl./s. Jak zapewnia producent, modelem K-70 wykonamy w serii około 40 zdjęć JPEG, 10 RAW lub 8 ujęć RAW+JPEG. Fotografie będą zapisane na karcie SD (jeden slot) zarówno w formacie JPEG, jak i PEF lub DNG (14-bitowe pliki).

Za poprawne ustawianie ostrości odpowiada nowy hybrydowy autofokus, którzy wykorzystuje detekcję fazy i kontrastu. Do wyboru będziemy mieć 11 pól AF z czego 9 punktów jest krzyżowych. Jednak to nie wszystko. Jak zapewnia producent, model K-70 to pierwsza lustrzanka firmy, która zapewnia hybrydowy AF w trybie podglądu na żywo.

Nie zapomniano również o miłośnikach filmowania. Aparatem nagramy materiał w jakości Full HD 1920 x 1080 (60i, 50i, 30p, 25p, 24p). Co więcej K-70 zapewni ciągły autofokus podczas filmowania - jednak tylko w jakość HD.

Podczas komponowania ujęć będziemy mogli skorzystać z jasnego wizjera optycznego, który zapewnia około 100% pokrycie kadru i powiększenie 0.95x. Jednak w trybie live view nieocenionym ma okazać się 3-calowy, obrotowy ekran LCD o rozdzielczości 921 tysięcy punktów. Został on wyposażony w kilka ciekawych rozwiązań, na przykład w opcja Outdoor View, która automatycznie dostosuje jasność ekranu do panujących warunków oświetleniowych. Niestety zabrakło jednej ważnej funkcji, która staje się już standardem - ekran nie jest dotykowy.

Na pokładzie nowego K-70 znajdziemy także funkcję Pixel Shift, która bazuje na przesunięciu sensora. Rozwiązanie opracowane przez inżynierów Pentaksa pozwala na uzyskanie pełnej informacji RGB dla każdego piksela. Taką technologię wykorzystano już w modelu K-3 II i pełnoklatkowym K-1. To rozwiązanie gwarantuje wyjątkowo wysoką jakość fotografii i jeszcze większą szczegółowość w odwzorowaniu detali - o czym przekonaliśmy się podczas testów wymienionych aparatów.

Pentax K-70 będzie dostępny w sprzedaży w dwóch wersjach kolorystycznych - czarnej i srebrnej. Pojawienie się na rynku jest planowane na lipiec 2016 roku. Za najnowszy model Pentaxa przyjdzie zapłacić około $650. Niestety polska cena nie została jeszcze ujawniona. Więcej informacji możecie znaleźć na stronie www.ricoh-imaging.pl.

SPECYFIKACJA

Nazwa Pentax K-70
Producent Pentax
Typ aparatu lustrzanka cyfrowa
Matryca APS-C CMOS (23,5 x 15,7 mm)
Efektywna rozdzielczość 24 Mp
Matryca APS-C
Czułość ISO 100
ISO 102400
ISO 204800 (rozszerzona)
Rozdzielczość maksymalna 6000 x 4000
Formaty obrazu 3:2
Formaty zapisu RAW
JPEG
DNG
RAW + JPEG
Balans bieli auto
manualny
ustawienie w Kelvinach
ustawienia predefiniowane
Korekta obrazu Przestrzeń barwna: sRGB / Adobe RGB
Mocowanie obiektywu Pentax KAF2
Kontrola błysku Auto
Manual
Redukcja efektu cz. oczu
Synchronizacja z długimi czasami
Synchronizacja na drugą kurtynę migawki
Lampa błyskowa wbudowana
Stabilizacja stabilizacja matrycy
4,5 EV
Synchronizacja z lampą 1/180 s
Tryby ekspozycji auto
P, A, S, M
scenerie
tryby użytkownika
Karta pamięci SD/SDHC/SDXC
Kompensacja ekspozycji +/- 5 EV, w skoku co 1/3 EV
Migawka 1/6000 - 30 s
Blokada ekspozycji półpozycja spustu migawki
przycisk AEL
Zdjęcia seryjne 5.9 kl/s
Pomiar światła centralnie-ważony
punktowy
multi
Tryb pracy AF pojedynczy AF
ciągły AF
ustawienie ręczne (MF)
śledzący AF
wykrywanie twarzy
detekcja fazy
detekcja kontrastu
Blokada ostrości półpozycja spustu migawki
Wizjer tak, optyczny
Ekran LCD 3-calowy
obrotowy
921 000 punktów
Rejestracja filmów Full HD 60fps
Złącza USB 2.0
miniHDMI
Pilot Wi-Fi
Zasilanie akumulator litowo-jonowy
D-LI109
Wydajność zasilania 410
Obudowa uszczelniona
Wymiary 126 x 93 x 74 mm
Waga 688 g
Stopka akcesoriów tak
Gwint statywu Tak
Warunki atmosferyczne -10°C
Akcesoria w zestawie ładowarka
kabel zasilający
pasek na ramię
bateria

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Fujifilm X-M5 - pierwsze zapowiedzi amatorskiego modelu producenta
Fujifilm X-M5 - pierwsze zapowiedzi amatorskiego modelu producenta
W internecie huczy od plotek na temat nowego reprezentanta systemu X, który ma być najmniejszym i najbardziej przystępnym cenowo modelem w ofercie producenta. Oto, co o nim wiemy.
7
Phase One XC40 - 150-megapikselowy średni format z nowym obiektywem
Phase One XC40 - 150-megapikselowy średni format z nowym obiektywem
Phase One zaprezentowało nową wersję podróżniczego aparatu średnioformatowego XC. Nowy model otrzymał bardziej uniwersalny obiektyw o ogniskowej 40 mm.
6
Leica Q3 43 - kultowy kompakt teraz również z obiektywem 43 mm f/2
Leica Q3 43 - kultowy kompakt teraz również z obiektywem 43 mm f/2
Wetzlar w końcu się ugięło i po latach próśb użytkowników wprowadza do sprzedaży nowy wariant modelu Q3, wyposażony w standardowy obiektyw APO-Summicron 43 mm f/2 ASPH.
39
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)