Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Pentax K-1 - Jakość zdjęć w praktyce

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
7.5
Ergonomia:
8.5
Cena / Jakość:
8
Wydajność:
6
Funkcjonalność:
7.5
Marka:
Pentax
Nasza ocena:

81%

Pentax K-1 to wiele rozwiązań, które wychodzą naprzeciw oczekiwaniom zaawansowanych użytkowników – czy długo wyczekiwana cyfrowa pełna klatka okaże się sukcesem?

20

Autor: Michał Chrzanowski

20 Maj 2016
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

Postanowiliśmy również ocenić model K-1 pod względem jakości zdjęć wykonanych poza naszym laboratorium. Podczas fotografowania użyliśmy standardowych ustawień, bez nakładania żadnych efektów wizualnych w postaci filtrów kolorystycznych, a zdjęcia zapisywaliśmy w formacie JPEG w maksymalnej rozdzielczości obrazu.

Sensor K-1 gwarantuje fantastyczną plastykę obrazu, którą docenią zarówno portreciści, jak i fotografowie krajobrazu i przyrody. Do tego dochodzi wysoki kontrast, ponadprzeciętna szczegółowość oraz żywe odwzorowanie kolorów. Także fotografowanie w kontrastowym oświetleniu nie stanowi żadnego problemu - bogactwo detali zauważymy zarówno w jasnych, jak również ciemnych partiach kadru.

Wyniki laboratoryjnego testu automatycznego balansu bieli znalazły odzwierciedlenie także w praktyce. Na zdjęciach możemy zauważyć lekkie ocieplenie barw. Paradoksalnie jednak można uznać to za atut, na przykład w portrecie, gdzie cieplejsze kolory dobrze współgrają z tonacją skóry. Niestety w mieszanym świetle balans bieli czasami w ogóle nie trafiał z poprawnym odwzorowaniem barw. W kilku sytuacjach zdecydowanie ocieplił kadr i nałożył na niego magentowe zabarwienie, co nie oddawało rzeczywistych kolorów fotografowanej sceny.

Aparat dobrze radzi sobie w słabym oświetleniu. Zdjęcia wykonywane na wyższych czułościach charakteryzują się odpowiednią szczegółowością i kolorystyką. Tak naprawdę aż do ISO 6400 obraz będzie w pełni akceptowalny, a cyfrowe ziarno nie powinno przeszkadzać. Jednak wybierając wyższe wartości, musimy mieć na uwadze, że artefakty i przebarwienia mogą być wyraźnie zauważalne.

ISO 51 200

ISO 102 400

ISO 51200

ISO 6400
Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica SL2-S - pierwsze wrażenia i wnioski
Leica SL2-S - pierwsze wrażenia i wnioski
Rok po premierze modelu SL2 na rynek trafia jego tańsza i bardziej uniwersalna wersja. Sensor o mniejszej rozdzielczości i dużo wydajniejszy bufor mają tworzyć tandem,...
6
8
Leica SL2-S - pierwsze zdjęcia przykładowe
Leica SL2-S - pierwsze zdjęcia przykładowe
Leica SL2-S to szybsza i tańsza wersja zaprezentowanego przed rokiem modelu SL2. Co oferuje 24-milionowy sensor CMOS BSI, który umieszczono w tym pancernym...
9
0
Canon EOS R6 - test aparatu
Canon EOS R6 - test aparatu
Choć to EOS R5 zgarnął całą uwagę fotografów podczas lipcowych premier, dużo ciekawszym i bardziej praktycznym aparatem może okazać się mniej zaawansowany model EOS R6. Czy to wreszcie...
9
20
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)