Pentax K-1 - Jakość zdjęć w praktyce

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
7.5
Ergonomia:
8.5
Cena / Jakość:
8
Wydajność:
6
Funkcjonalność:
7.5
Marka:
Pentax
Nasza ocena:

81%

Pentax K-1 to wiele rozwiązań, które wychodzą naprzeciw oczekiwaniom zaawansowanych użytkowników – czy długo wyczekiwana cyfrowa pełna klatka okaże się sukcesem?

20

Autor: Michał Chrzanowski

20 Maj 2016
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

Postanowiliśmy również ocenić model K-1 pod względem jakości zdjęć wykonanych poza naszym laboratorium. Podczas fotografowania użyliśmy standardowych ustawień, bez nakładania żadnych efektów wizualnych w postaci filtrów kolorystycznych, a zdjęcia zapisywaliśmy w formacie JPEG w maksymalnej rozdzielczości obrazu.

Sensor K-1 gwarantuje fantastyczną plastykę obrazu, którą docenią zarówno portreciści, jak i fotografowie krajobrazu i przyrody. Do tego dochodzi wysoki kontrast, ponadprzeciętna szczegółowość oraz żywe odwzorowanie kolorów. Także fotografowanie w kontrastowym oświetleniu nie stanowi żadnego problemu - bogactwo detali zauważymy zarówno w jasnych, jak również ciemnych partiach kadru.

Wyniki laboratoryjnego testu automatycznego balansu bieli znalazły odzwierciedlenie także w praktyce. Na zdjęciach możemy zauważyć lekkie ocieplenie barw. Paradoksalnie jednak można uznać to za atut, na przykład w portrecie, gdzie cieplejsze kolory dobrze współgrają z tonacją skóry. Niestety w mieszanym świetle balans bieli czasami w ogóle nie trafiał z poprawnym odwzorowaniem barw. W kilku sytuacjach zdecydowanie ocieplił kadr i nałożył na niego magentowe zabarwienie, co nie oddawało rzeczywistych kolorów fotografowanej sceny.

Aparat dobrze radzi sobie w słabym oświetleniu. Zdjęcia wykonywane na wyższych czułościach charakteryzują się odpowiednią szczegółowością i kolorystyką. Tak naprawdę aż do ISO 6400 obraz będzie w pełni akceptowalny, a cyfrowe ziarno nie powinno przeszkadzać. Jednak wybierając wyższe wartości, musimy mieć na uwadze, że artefakty i przebarwienia mogą być wyraźnie zauważalne.

ISO 51 200

ISO 102 400

ISO 51200

ISO 6400
Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony FX3 - pierwsze wrażenia
Sony FX3 - pierwsze wrażenia
Sony FX3 stanowić ma pomost pomiędzy światem bezlusterkowców i profesjonalnych kamer wideo, będąc jednocześnie najmniejszą filmującą profesjonalną pełną klatką w...
6
9
Fujifilm GFX 100S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Fujifilm GFX 100S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Średnioformatowe 100 milionów w poręcznym i szybkim body? Brzmi jak spełnienie marzeń niejednego fotografa. Taki aparat w końcu powstał, a my mieliśmy go już w...
49
7
Sony A1 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Sony A1 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Nowy topowy aparat Sony zachwyca, ale czy rzeczywiście zasługuje na miano najlepszego, typowo reporterskiego bezlusterkowego korpusu? Nowe body trafiło już w nasze...
27
26
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)