Canon oficjalnie potwierdza - więcej zaawansowanych lustrzanek już nie zobaczymy

Autor: Maciej Luśtyk

29 Grudzień 2021
Artykuł na: 4-5 minut

W wywiadzie z japońską gazetą CEO Canona oficjalnie potwierdził to, co wszyscy wiedzieliśmy już od pewnego czasu. Producent powoli porzuca system lustrzankowy i będzie skupiać się wyłącznie na rozwoju aparatów bezlusterkowych.

To, że Canon i Nikon planują w całości przerzucić się na systemy bezlusterkowe przeczuwamy już od dłuższego czasu. W końcu od czasu debiutu systemów Z i RF producenci nieprzerwanie rozbudowują arsenał o aparaty i obiektywu zastępujące w ofercie popularne serie lustrzankowe, a do tego jeden z producentów już na początku 2020 roku oficjalnie zapowiedział już, że zamierza w całości skupić moce przerobowe na rozwoju szkieł do bezlusterkowców.

Gdy na początku bieżącego roku zaczęły pojawiać się informacje o zaprzestaniu produkcji kolejnych szkieł z oferty systemów EF i F, los lustrzanek wydawał się już przesądzony, a teraz otwarcie potwierdza to sam CEO Canona, Fujio Mitarai.

Canon EOS-1D X Mark III był ostatnią zaawansowaną lustrzanką producena

W rozmowie z japońską gazeta Yomiuri Shimbun Mitari mówi, że Canon EOS-1D X Mark III był ostatnią flagową lustrzanką wyprodukowaną przez Canona. I choć model ten nadal zajmuje pierwsze miejsce w systemie Canona i będzie produkowany jeszcze przez najbliższych kilka lat, kolejnych zaawansowanych lustrzanek producenta nie należy już oczekiwać.

Przeczytaj także:
Canon EOS-1D X Mark III - pierwsze wrażenia

Najnowszy korpus Canona to zarazem najbardziej zaawansowana lustrzanka w historii. Czy to jednak wystarczy, żeby choć na pewien czas zdystansować konkurencję ze świata “bezluster”? Z nowym aparatem mieliśmy już możliwość się bliżej zapoznać. [Czytaj więcej]
Canon EOS-1D X Mark III - zobacz, co oferuje zapis RAW 5,5K

Nowy Canon EOS-1D X Mark III oferuje sporo udogodnień w stosunku do poprzednika, szczególnie w obrębie możliwości trybu wideo. Ale czy to, co prezentuje się fantastycznie w specyfikacji okaże się takie w rzeczywistości? [Czytaj także]
Ważna aktualizacja firmware’ów dla aparatów Canon EOS-1D X Mark III, R5 i R6

Full HD 120p, Canon Log 3, czy lżejsze filmy RAW - aparaty EOS-1D X Mark III, R5 i R6 zyskują nowe funkcje po aktualizacji oprogramowania wewnętrznego. [Czytaj więcej]

Warto podkreślić jednak, że chodzi o ostatnią „flagową” lustrzankę, a nie lustrzankę w ogóle. Jak zaznacza w wywiadzie Mitarai, zapotrzebowanie na amatorskie i średnio-zaawansowane aparaty z lustrem nadal jest na tyle spore, że odpowiadające za nie działy rozwoju i produkcji zostaną jeszcze przez pewien czas utrzymane.

Czy możliwe, że zobaczymy jeszcze jakieś lustrzankowe premiery Canona?

Biorąc pod uwagę popularność pełnoklatkowego EOS-a RP, i plotki sugerujące rychłą premierę jego następcy oraz korpusu APS-C w systemie RF, raczej nie należy się tego spodziewać. A jeśli już, będą to zapewne modele prowadzające tylko kosmetyczne poprawki względem poprzedników tak, by zapewnić rynkową świeżość serii i wykorzystać zalegające w magazynach podzespoły.

Systemu EF z pewnością nie należy więc traktować już przyszłościowo i budować wokół niego swojego fotograficznego arsenału. Oczywiście o ile fotografujemy zawodowo i zależy nam na tym, by być na topie jeśli chodzi o wszelkie technologiczne udogodnienia. Jeśli nie filmujemy, a nasza praca nie wymaga najnowszych rozwiązań z zakresu autofokusu, szybkości serii czy wygodnego podglądu, taniejący i przechodzący na rynek wtórny system EF z każdym kolejnym rokiem będzie stawał się coraz bardziej atrakcyjną propozycją na wejście w świat bardziej ambitnej fotografii.

Źródło: yomiuri.co.jp.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Nowy salon CEWE Fotojoker w Bydgoszczy - promocje z okazji otwarcia
Nowy salon CEWE Fotojoker w Bydgoszczy - promocje z okazji otwarcia
CEWE Fotojoker, renomowana marka branży fotograficznej, otworzyła nowy salon w Galerii Zielone Arkady, w sercu Bydgoszczy. Z tej okazji, na klientów czeka wiele atrakcji i specjalnie...
8
Chemia Kodak Professional wraca na europejski rynek
Chemia Kodak Professional wraca na europejski rynek
Już niebawem na rynku pojawi się komplet chemii fotograficznej do wywoływania zdjęć analogowych Kodak Professional. W ofercie znajdą się zarówno odczynniki do negatywów czarno-białych,...
19
Podcast Fotopolis dostępny na YouTube
Podcast Fotopolis dostępny na YouTube
Od dzisiaj nasz autorski podcast dostępny jest do posłuchania także w serwisie YouTube. To już 50 odcinków rozmów o fotografii z czołowymi przedstawicielami branży.
9
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)