Canon wstrzymuje rozwój obiektywów EF i skupia całe siły na optyce do bezlusterkowców. “Dopóki rynek nie będzie się ich domagać”

13

Autor: Maciej Luśtyk

9 Styczeń 2020
Artykuł na: 6-9 minut

Raptem dwa dni po premierze flagowego korpusu pojawia się informacja, która uderza w użytkowników lustrzanek. W najbliższej przyszłości nie zobaczymy żadnego nowego obiektywu z mocowaniem EF. Ale nie powinniśmy do tych rewelacji podchodzić z pesymizmem.

Potwierdza się to o czym wielu spekulowało już od dawna. Canon zamierza skupić całe swoje siły na rozwoju bezlusterkowego systemu EOS R. Informację tę przekazał Richard Shepherd, starszy manager działu marketingu Canon Europe w rozmowie z serwisem Digital Camera World.

"Pełne skupienie na systemie RF"

“Jak wiecie, rok temu wprowadziliśmy na rynek system EOS R wykorzystujący nowe mocowanie RF. W tym czasie wyprodukowaliśmy już do niego 10 świetnie ocenianych obiektywów i jako, że jest to cały czas nowy system planujemy kontynuować to działanie i skierować nasze siły na rozwój optyki RF, oczywiście cały czas w pełni wspierając system szkieł EF. Oczywiście jeśli rynek będzie się ich domagał jesteśmy gotowi stworzyć także nowe obiektywy lustrzankowe, jednak na tę chwilę nasze pełne skupienie spoczywa na systemie RF” - czytamy w wypowiedzi.

Rodzina obiektywów Canon EF. Trudno o bardziej kompletny system

Wiele osób może uznać to za cios i pierwszy gwóźdź do trumny lustrzankowego systemu EOS oraz potwierdzenie plotek sugerujących, że czołowi producenci zamierzają kompletnie porzucić rozwój “starego” typu aparatów. Czy jednak rzeczywiście tak jest?

Nie, to jeszcze nie czas, by wyprzedawać lustrzankowy arsenał

Warto zwrócić uwagę na to, że przedstawiciel firmy nie mówi o aparatach, a jedynie o obiektywach. A tych w systemie EF nie brakuje. Przez 33 lata funkcjonowania na rynku Canon zaliczył chyba każda możliwą bazę jeśli chodzi o optykę. Mamy superjasne stałki, modele ultraszerokokątne, specjalistyczne szkła makro i tilt-shift, długie sportowe zoomy oraz całą masę modeli budżetowych. Oczywiście wiele z obiektywów w ofercie to konstrukcje sprzed kilkunastu lat, które wymagałyby pewnie aktualizacji o nowe powłoki czy doskonalsze soczewki itp., ale biorąc pod uwagę, że nadal chętnie wykorzystywane są przez zawodowców najwyraźniej nie ma ku temu palącej potrzeby. Także nawet kupując najnowsze lustrzanki jeszcze przed długi czas nie poczujemy, że w jakikolwiek sposób ogranicza nas dostępna optyka.

Z kolei skupienie pełnej mocy przerobowej na rozwoju optyki RF wyjdzie na dobre zarówno użytkownikom, jak i producentowi. Im szybciej producent rozwinie nowy system, tym szybciej rozwijane będą nowe technologie w korpusach, ceny zaczną spadać, a obiektywy pojawiać się na rynku wtórnym. W końcu o obecnej popularności systemu EF decyduje głównie ogromna dostępność sprzętu.

System EF będzie żył jeszcze przynajmniej przez 5-10 lat

Natomiast jeśli ktoś obawia się o dalsze wsparcie dla lustrzankowego systemu, jeszcze długo może spać spokojnie. Bo choć zapewnienia producentów zawsze trzeba brać z pewną dozą dystansu, to pamiętajmy, że aparaty nie powstają z dnia na dzień i z dużym prawdopodobieństwem zobaczymy jeszcze przynajmniej jedną generację linii D5, D7 czy średnio zaawansowanej, trzycyfrowej linii DXXX, które najprawdopodobniej są właśnie rozwijane przez producenta. Biorąc pod uwagę ostatnie premiery w postaci modeli EOS-1D X Mark III czy EOS 90D potrzeby technologiczne każdego rodzaju “lustrzankowego” użytkownika Canona zostaną zaspokojone jeszcze przez kilka dobrych lat, a jeśli weźmiemy poprawkę na fakt, że większość fotografów i tak nie pracuje najnowszymi korpusami możemy spodziewać się, że system EF nie da o sobie zapomnieć jeszcze przez całą najbliższą dekadę.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem digitalcameraworld.com.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Yongnuo YN 35 mm f/2 FE DF DSM - tani obiektyw 35 mm z autofokusem do Sony E
Yongnuo YN 35 mm f/2 FE DF DSM - tani obiektyw 35 mm z autofokusem do Sony E
Lustrzankowa wersja obiektywu Yongnuo YN 35 mm f/2 była jednym z najgorszych szkieł, jakie przyszło nam testować. Wersja do bezlusterkowców Sony otrzymuje nowy układ...
7
0
7artisans 35 mm f/0.95 - jasna stałka do APS-C za mniej niż 1000 zł
7artisans 35 mm f/0.95 - jasna stałka do APS-C za mniej niż 1000 zł
Chińska marka 7artisans rozpoczyna dystrybucję nowego stałoogniskowego obiektywu o dużej jasności i w bardzo przystępnej cenie...
14
0
Fujifilm Fujinon XF 10-24 mm f/4 R OIS WR - szerokokątny zoom otrzymuje uszczelnienia
Fujifilm Fujinon XF 10-24 mm f/4 R OIS WR - szerokokątny zoom otrzymuje uszczelnienia
Fujifilm odświeża systemowy ekwiwalent obiektywu 15-36 mm. Optyka pozostaje bez zmian, ale dzięki uszczelnieniom konstrukcja lepiej trafić ma w gusta...
0
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)