Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Dramatyczny spadek sprzedaży aparatów. Marzec był najgorszym miesiącem od lat

2

Autor: Maciej Luśtyk

27 Kwiecień 2020
Artykuł na: 6-9 minut

O tym, że koronawirus dotknął branżę fotograficzną, wszyscy dobrze wiemy od czasu pojawienia się pierwszych przypadków w naszym kraju. Pokłosiem tego jest także rekordowy spadek liczby wyprodukowanych aparatów.

Raport CIPA (Camera & Imaging Products Association) za marzec 2020 roku nie pozostawia złudzeń. Nadchodzący rok będzie prawdopodobnie dla branży fotograficznej najgorszym od czasu trzęsienia ziemi w Kumamoto, które w 2016 roku wpłynęło na produkcję podzespołów, a tym samym znacznie osłabiło produkcję.

Choć rynek od lat znajduje się w pogłębiającej się recesji, zwykle marzec zwiastował sezonowe odbicie. Tym razem jednak pikuj w dół, a światowa produkcja aparatów zbliża się do granicy 500 tys. sztuk. To najniższy wynik od czasu pęknięcia „cyfrowej bańki” i przejęciu segmentu amatorskiego przez smartfony.

Sprzedaż ponad 50% w dół

Słaba sytuacja dotyczy zarówno lustrzanek, jak i bezlusterkowców. Rok do roku obydwa te systemy zmniejszyły się o około 50% (66% w przypadku lustrzanek i 46% w przypadku bezlusterkowców). Ale temu chyba nie powinniśmy się dziwić. Już kilka dni temu raport firmy Stackline pokazał, że aparaty są w pierwszej trójce akcesoriów, których sprzedaż w internecie spadła najbardziej od czasu wybuchu epidemii. Przed aparatami były jedynie walizki i torby. To wiele mówi o tym, jak utrudnione w czasach epidemii stało się fotografowanie.

Dramatyczną sytuację na rynku potwierdza także ostatni raport finansowy Canona. Firma wykazała, że w pierwszym kwartale 2020 roku sprzedaż aparatów firmy spadła o 25%. Producent jako powód podaje oczywiście pandemię. Jednocześnie jeszcze na ten rok Canon zapowiada premierę 9 nowych szkieł RF i obiecuje, że przedstawi także nowe, przyjaźnie wycenione rozwiązania. Czy to zapowiedź spadku cen akcesoriów foto? Póki co, niczego nie można być pewnym.

Co ciekawe, raport CIPA odnotowuje, że spadku (o dziwo) nie zaliczył segment kompaktów, który notuje tradycyjny sezonowy wzrost (choć mniejszy niż zwykle).

Nikon i Olympus opóźniają sprawozdania finansowe

Branżę foto opóźnia także inny prozaiczny czynnik. W oficjalnych komunikatach prasowy Nikon i Olympus poinformowali o późnieniu sprawozdań finansowych za ostatni rok, które miały ukazać się na początku maja, a które obejmowały okres do marca 2020 roku. Choć powodów możemy wymyślić przynajmniej kilka, okazuje się, że zwyczajnie korporacje nie są w stanie nadążyć z obsługą księgową całej procedury, podczas gdy większość pracowników pracuje z domów.

Obydwa sprawozdania mają pojawić się pod koniec maja. Biorąc pod uwagę ostatnie sprawozdanie Canona, raczej nie ma co nastawiać się na rewelację. Czy epidemia ma szansę coś zmienić na rynku foto? Działy obrazowania Nikona i Olympusa nie są w najlepszej sytuacji finansowej. A co z tak już dziś niszowymi markami jak Pentax?

O tym zapewne dowiemy się w nadchodzących miesiącach. Niestety nie należy spodziewać się szybkiej poprawy.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem cipa.jp.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Fotoreporter raniony przez policję będzie żądał milionowego odszkodowania
Fotoreporter raniony przez policję będzie żądał milionowego odszkodowania
Zdjęcie ranionego fotoreportera Tygodnika Solidarność Tomasza Gutrego 11 listopada 2020 roku błyskawicznie obiegło wszystkie media. Postrzelony fotograf będzie domagać...
111
0
Google Photos kasuje nielimitowaną przestrzeń na zdjęcia. Macie czas do czerwca 2021
Google Photos kasuje nielimitowaną przestrzeń na zdjęcia. Macie czas do czerwca 2021
Zła wiadomość dla wszystkich, którzy zawierzyli w dożywotnią, nieimitowaną przestrzeń dyskową oferowaną przez aplikację Zdjęcia Google. Od czerwca przyszłego...
34
0
Ceny filmów Kodak w 2021 znów wzrosną. Warto kupić na zapas?
Ceny filmów Kodak w 2021 znów wzrosną. Warto kupić na zapas?
Kodak Alaris zapowiada podniesienie od nowego roku cen materiałów światłoczułych o nawet 20 procent. Tłumaczy to wzrostem kosztów spowodowanych przez światową pandemią...
6
0
Powiązane artykuły