Canon prognozuje, że w ciągu dwóch lat rynek aparatów skurczy się o 50%

5

Autor: Maciej Luśtyk

29 Styczeń 2019
Artykuł na: 6-9 minut

Od momentu popularyzacji smartfonów rynek aparatów fotograficznych przeżywa stale pogłębiającą się zapaść. Co gorsza, nawet producenci przyznają, że przyszłość rysuje się w czarnych barwach. Jak wpłynie to na wygląd rynku?

Od ponad 8 lat rynek aparatów fotograficznych znajduje się w recesji, której tempo rośnie z roku na rok. Od roku 2010 rynek, pod względem liczby sprzedanych aparatów skurczył się o około 80-90%. Nietrudno wyobrazić sobie jak ciężkim czasem dla producentów musiały być ostatnie lata. Jednym z głównych czynników jest oczywiście popularyzacja smartfonów, które już niemal w zupełności wyparły z rynku amatorskie kompakty, będące dla producentów aparatów lukratywnym źródłem dochodu. Nie bez znaczenia pozostaje też fakt, że obecnie premiery nowych modeli nie wnoszą już tak istotnych usprawnień jak prze dekadą.

Dziś niemal wszystkie aparaty są dobre i coraz trudniej znaleźć istotne różnice między modelami flagowymi, a tymi ze średniej półki, co potwierdza tylko zyskujący na popularności trend uszczuplania kolejnych generacji aparatów względem poprzedników (np. Nikon D7500 czy Olympus OM-D E-M10 III) oraz stałe podnoszenie cen przez producentów.

To jeszcze nie koniec recesji

Dane sprzedażowe za ostatnie 3 lata. Warto zwrócić uwagę, że słaba sytuacja z 2016 roku spowodowana była w dużej mierze trzęsieniem ziemi w Kumamoto. Rok 2018 ukazuje kolejne spadki.

Statystyki prezentowane co miesiąc przez CIPA nie pozostawiają złudzeń, a pesymistyczną sytuację na rynku otwarcie zaczynają potwierdzać też producenci, zwykle skrywający się za marketingową zasłona sukcesu. W wywiadzie przeprowadzonym przez japoński serwis Nikkei, CEO Canona Fujio Mitarai prognozuje, że w ciągu 2 najbliższych lat rynek skurczy się o kolejne 50%. Informuje też, że sprzedaż aparatów Canona spada o ok. 10% w skali roku.

To także jeden z powodów, dla których producent ociągał się z poważnym wejściem w bezlusterkowy system. Jak twierdzi Mitarai, rosnąca z roku na rok popularność bezlusterkowców nie przekłada się na ogólny wzrost sprzedaży aparatów i tworzenie nowych odnóg rynku. Modele bez lustra zastępują po prostu lustrzanki. Toteż inwestowanie w rozwój systemu RF oznaczało dla producenta świadomą kanibalizację sprzedaży systemu EF.

Jak twierdzi prezes firmy, w 2020 roku spodziewane zapotrzebowanie na aparaty systemowe uplasuje się na poziomie 5-6 milionów sztuk rocznie. Jak prognozy te wpłyną na strategię producentów aparatów?

Katastrofa czy powrót do sytuacji sprzed lat?

Canon zamierza w większym stopniu skupić się na kliencie biznesowym i przyłożyć większą wagę do rozwiązań przemysłowych oraz tych tworzonych na potrzeby monitoringu i medycyny. Czy oznacza to wolniejszy rozwój aparatów?

Biorąc pod uwagę specjalizujący się rynek i coraz mniej miejsca dla konkurencji, można spodziewać się, że będzie wręcz odwrotnie. Jeśli w najbliższych latach nie dojdzie do konsolidacji firm, możemy spodziewać się, że będą jeszcze mocniej walczyć o kurczące się grono odbiorców. Czy producenci zaprzestaną rozwoju lustrzanek? Biorąc pod uwagę ich ciągłą przewagę liczebną oraz ciągle stosunkowo niewielką świadomość odbiorców w zakresie bezlusterkowców zapewne jeszcze nieprędko. Możemy natomiast spodziewać się, że tempo wypuszczania kolejnych generacji aparatów nieco zmaleje, lub zobaczymy łączenie poszczególnych linii produktów.

Warto przypomnieć tu wykres, ukazujący jak sprzedaż aparatów systemowych kształtowała się na przestrzeni ostatnich 40 lat. Wygląda na to, że po sprzedażowym boomie spowodowanym rozwojem technologii cyfrowego obrazowania rynek powraca do sytuacji sprzed lat, co potwierdzałoby prognozy Canona.

Pełną treść wywiadu znajdziecie pod adresem nikkei.com.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Adobe Content Authenticity to inicjatywa, która uzdrowić ma obieg fotografii w internecie
Adobe Content Authenticity to inicjatywa, która uzdrowić ma obieg fotografii w internecie
Idea Content Authenticity Initiative jest prosta, jej wdrożenie może okazać się jednak dużo trudniejsze niż chciałoby Adobe.
1
0
Pandemia dobija branżę ślubną. Jej przedstawiciele rozmawiali z rządem
Pandemia dobija branżę ślubną. Jej przedstawiciele rozmawiali z rządem
  Od ponad pół roku branża ślubna przeżywa kryzys, z którego będzie dźwigać się jeszcze długo po opanowaniu sytuacji epidemiologicznej....
13
3
„Afgańska dziewczyna” Steve’a McCurry’ego najdrożej zlicytowanym zdjęciem w Polsce
„Afgańska dziewczyna” Steve’a McCurry’ego najdrożej zlicytowanym zdjęciem w Polsce
Ostatnia aukcja w Desa Unicum przyniosła nowy rekord na polskim rynku fotografii kolekcjonerskiej. Zdjęcie „Afghan Girl” zlicytowane zostało za rekordową sumę niemal...
22
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)