Sony obejmuje drugą pozycję na światowym rynku aparatów

Autor: Maciej Luśtyk

27 Maj 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Pamiętacie jeszcze jak w zeszłym roku Sony przechwalało się, że w ciągu 3 lat obejmie pozycję lidera rynku? Okazuje się, że firma jest coraz bliżej celu.

Do niedawna podział rynku był jasny. Niemal po połowie dzieliły go między siebie Canon i Nikon. Upadek kompaktów, specjalizacja rynku, początek ery aparatów bezlusterkowych i ich rosnąca popularność dały jednak miejsce przy stole firmie Sony, która z roku na rok coraz mocniej zaznacza przy nim swoją obecność i robi wszystko, by w perspektywie czasu rynek ten zdominować.

Niekwestionowanym liderem nadal pozostaje Canon, który ma w swoim posiadaniu około 45-50% rynku, ale zmiana na miejscu drugim dla wielu może być zaskoczeniem. Jeszcze niedawno wydawało się, że pozycja głównych liderów rynku jest nie do ruszenia, tymczasem rynek weryfikuje przypuszczenia i wskazuje na to czego naprawdę chcą konsumenci. Przynajmniej jeśli wierzyć ostatnim wynikom finansowym udostępnionym przez firmę Sony.

Sony szybko umacnia pozycję na coraz trudniejszym rynku

Według prezentacji przedstawionej inwertorom i analitykom Sony, udział producenta w rynku aparatów pod względem dochodu wzrasta w tempie 4% do roku. Tym samym w ostatnim roku ekspansja pozwoliła firmie objąć około 24% światowego rynku aparatów cyfrowych i strącić z drugiej pozycji firmę Nikona. Co ciekawe, to wszystko mimo faktu, że konkurent zaprezentował w zeszłym roku swój własny bezlusterkowy system pełnoklatkowy, który reprezentują dwa bardzo udane modele Z6 i Z7, choć trzeba też pamiętać, że producenci różnie

Co ciekawe, według danych producenta Sony obejmuje teraz także pierwsze miejsce na kurczącym się rynku zaawansowanych kompaktów, wyposażonych w matryce o rozmiarze większym niż 1/1,7 cala. Co jednak bardziej znaczące, wyniki sprzedażowe odzwierciedlają też ogólne bardzo szybko postępujące kurczenie się rynku aparatów cyfrowych - w ostatnim roku o około 7%.

Prezentacja daje też ciekawy wgląd w inne odnogi działalności Sony i plany rozwoju firmy. Ciekawostką jest chociażby restrukturyzacja działu mobile, która znacznie ograniczyć ma wydatki związane z produkcją smartfonów i do 2020 sprawić, że segment ten zacznie przynosić zysku.

Do tronu jeszcze daleko

Jeżeli zaś chodzi o same aparaty, nadal nadrzędnym cele firmy pozostaje objęcie pozycji lidera całego rynku aparatów. Biorąc pod uwagę, że Sony nadal ma w swoim posiadaniu o połowę mniej rynku niż Canon, wspomniane na początku optymistyczne wizje producenta raczej nie mają szansy się spełnić, nie jest jednak powiedziane, że w najbliższych latach dystans między obydwoma gigantami zacznie znacznie się zmniejszać.

Pełną prezentację Sony znajdziecie tutaj.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Photographer - National Geographic rusza z serialem dokumentalnym poświęconym pracy fotografów
Photographer - National Geographic rusza z serialem dokumentalnym poświęconym pracy fotografów
Zastanawiacie się jak powstają zapierające dech w piersiach zdjęcia, które możemy oglądać na łamach National Geographic? W marcu na platformie Disney+ zadebiutuje nowy serial...
16
Apple tworzy AI do edycji obrazu przy pomocy komend. Czy nadchodzi koniec klikania?
Apple tworzy AI do edycji obrazu przy pomocy komend. Czy nadchodzi koniec klikania?
Mogłoby się wydawać, że aktualny sposób pracy z obrazem jest optymalny i nie zmieni się nigdy. Nowy projekt Apple i Uniwersytetu Kalifornijskiego to pomysł na interfejs nowego typu,...
27
Rynek aparatów w 2023 roku - uspokojenie trendów, stały wzrost i nowe przeszkody
Rynek aparatów w 2023 roku - uspokojenie trendów, stały wzrost i nowe przeszkody
Po mocnym odbiciu w 2022 roku, rynek aparatów fotograficznych kontynuuje pozytywny trend i się stabilizuje. To dobra prognoza na najbliższe lata, choć te mogą przynieść też masę...
17
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)