Sony obejmuje drugą pozycję na światowym rynku aparatów

Sony obejmuje drugą pozycję na światowym rynku aparatów

Pamiętacie jeszcze jak w zeszłym roku Sony przechwalało się, że w ciągu 3 lat obejmie pozycję lidera rynku? Okazuje się, że firma jest coraz bliżej celu.

Do niedawna podział rynku był jasny. Niemal po połowie dzieliły go między siebie Canon i Nikon. Upadek kompaktów, specjalizacja rynku, początek ery aparatów bezlusterkowych i ich rosnąca popularność dały jednak miejsce przy stole firmie Sony, która z roku na rok coraz mocniej zaznacza przy nim swoją obecność i robi wszystko, by w perspektywie czasu rynek ten zdominować.

Niekwestionowanym liderem nadal pozostaje Canon, który ma w swoim posiadaniu około 45-50% rynku, ale zmiana na miejscu drugim dla wielu może być zaskoczeniem. Jeszcze niedawno wydawało się, że pozycja głównych liderów rynku jest nie do ruszenia, tymczasem rynek weryfikuje przypuszczenia i wskazuje na to czego naprawdę chcą konsumenci. Przynajmniej jeśli wierzyć ostatnim wynikom finansowym udostępnionym przez firmę Sony.

Sony szybko umacnia pozycję na coraz trudniejszym rynku

Według prezentacji przedstawionej inwertorom i analitykom Sony, udział producenta w rynku aparatów pod względem dochodu wzrasta w tempie 4% do roku. Tym samym w ostatnim roku ekspansja pozwoliła firmie objąć około 24% światowego rynku aparatów cyfrowych i strącić z drugiej pozycji firmę Nikona. Co ciekawe, to wszystko mimo faktu, że konkurent zaprezentował w zeszłym roku swój własny bezlusterkowy system pełnoklatkowy, który reprezentują dwa bardzo udane modele Z6 i Z7, choć trzeba też pamiętać, że producenci różnie

Co ciekawe, według danych producenta Sony obejmuje teraz także pierwsze miejsce na kurczącym się rynku zaawansowanych kompaktów, wyposażonych w matryce o rozmiarze większym niż 1/1,7 cala. Co jednak bardziej znaczące, wyniki sprzedażowe odzwierciedlają też ogólne bardzo szybko postępujące kurczenie się rynku aparatów cyfrowych - w ostatnim roku o około 7%.

Prezentacja daje też ciekawy wgląd w inne odnogi działalności Sony i plany rozwoju firmy. Ciekawostką jest chociażby restrukturyzacja działu mobile, która znacznie ograniczyć ma wydatki związane z produkcją smartfonów i do 2020 sprawić, że segment ten zacznie przynosić zysku.

Do tronu jeszcze daleko

Jeżeli zaś chodzi o same aparaty, nadal nadrzędnym cele firmy pozostaje objęcie pozycji lidera całego rynku aparatów. Biorąc pod uwagę, że Sony nadal ma w swoim posiadaniu o połowę mniej rynku niż Canon, wspomniane na początku optymistyczne wizje producenta raczej nie mają szansy się spełnić, nie jest jednak powiedziane, że w najbliższych latach dystans między obydwoma gigantami zacznie znacznie się zmniejszać.

Pełną prezentację Sony znajdziecie tutaj.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Polecane artykuły
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS to propozycja dla najbardziej wymagających fotografów sportu i dzikiej przyrody. Zobaczcie jak w praktyce radzi sobie najdłuższe szkło z serii G Master.
2
Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Najnowszy tele-zoom Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS ma wszystko, by zaspokoić potrzeby fotografów sportu i dzikiej przyrody, którzy szukają zmiennogniskowego obiektywu dalekiego zasięgu w akceptowalnej cenie. Zobaczcie, na co go stać nową konstrukcję w systemie Sony E.
2
Fujifilm Fujinon XF 16 mm f/2.8 R WR - test obiektywu
31 Maj 2019
Dziś przyglądamy się bliżej Fujifilm Fujinon XF 16 mm f/2.8 R WR - szkłu, na które długo czekali miłośnicy szerokiego kąta. Kompaktowa i uszczelniona budowa, zaawansowana optyka i szybki AF mają być sporymi zaletami tego modelu.
4
Tenba Shootout II 24L - test plecaka
29 Maj 2019
Dziś sprawdzamy czy plecak Shootout II 24L to propozycja Tenby właściwa dla profesjonalnego fotografa.
0