Canon pracować ma nad 75-megapikselowym bezlusterkowcem. Co to może być?

Autor: Maciej Luśtyk

25 Luty 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Jak donosi serwis Canon Rumors, trwają pracę nad bezlusterkowcem, który pobije kolejny rekord rozdzielczości w pełnej klatce.

7 lat temu, przy okazji premiery modeli EOS 5DS i 5DS R Canon ustanowił w świecie pełnej klatki nowy standard wysokiej rozdzielczości, który szybko znalazł dla siebie miejsce w sferze fotografii reklamowej. Dość powiedzieć, że swojego czasu niektórzy klienci nawet wymagali, by materiały były realizowane właśnie tymi aparatami. I choć dziś rozdzielczości w okolicach 50 Mp znacznie się upowszechniły, a w międzyczasie zobaczyliśmy nawet modele wyposażone w matryce 60-megapikselowe, wygląda na to, że wyścig na rozdzielczość nadal ma się w najlepsze, a Canon zamierza kolejny raz zdobyć w tej kwestii koszulkę lidera.

Jak informuje serwis Canon Rumors, według wiarygodnego źródła producent pracuje aktualnie nad nowym korpusem o wysokiej rozdzielczości, który miałby być wyposażony w 75-megapikselową matrycę. Sam fakt prac nad takim modelem specjalnie nie dziwi - w końcu w ostatnich latach słyszeliśmy już wielokrotnie plotki o 120-megapikselowych prototypach Canona. Dlaczego jednak zdecydowano się na taką, a nie inną matrycę?

Kolejne wcielenie serii 5DS czy może wreszcie systemowy flagowiec?

W obliczu 50-megapikselowych modeli Nikon Z9 i Sony A1, informacja ta może oznaczać, że oto poznajemy pierwsze dane na temat specyfikacji zapowiadanego, flagowego modelu systemu RF (Canon EOS R1?).

Przeczytaj także:
Trzy nowe aparaty Canona w 2022 roku - najnowsze doniesienia o planach producenta

Według ostatnich plotek w drugiej połowie 2022 roku na rynku pojawić mają się aż 3 nowe korpusy producenta, w tym wyczekiwany następca modelu RP i pierwszy korpus systemu RF z matrycą APS-C. [Czytaj więcej]
Nikon Z9, Canon EOS R3 i Sony A1, czyli rynkowy status quo i widmo nadciągającej stagnacji w pełnej klatce
 
Systemy bezlusterkowe wreszcie w pełni dojrzały. Czy oznacza to powrót do technologicznej stagnacji, którą pamiętamy sprzed kilku lat? [Czytaj więcej]

Gdyby Canon kolejny raz chciał stworzyć aparat konkurujący ze średnim formatem, prawdopodobnie zdecydowałby się na wspomnianą i pojawiającą się we wcześniejszych plotkach matrycę w okolicach 100 Mp. Natomiast 75-megapikselowa matryca mogłaby być właśnie doskonałym wyborem do modelu flagowego.

Z jednej strony otrzymalibyśmy widoczną przewagę nad ofertą konkurencji, z drugiej nadal przyzwoitej wielkości pliki, które przy obecnym zaawansowaniu procesorów Canona aparat potrafiłby też z pewnością szybko przetwarzać. Dodatkowo rozdzielczość ta pozwoliłaby na rejestrację filmów rozdzielczości zbliżonej do 12K, co - choć w świecie filmujących bezlusterkowców na chwilę obecną wydaje się absurdalne - za kilka lat z pewnością będzie ważną kartą przetargową marketingu.

Aparatu prawdopodobnie nie zobaczymy jeszcze w tym roku

Jeżeli mamy rację, korpus tego typu ujrzy światło dzienne zapewne dopiero w okolicach 2023/2024 roku. Ten rok producent planuje bowiem wypełnić premierami ze średniej i dolnej półki. Być może jednak Canon nas zaskoczy i rzeczywiście pokaże w tej formie następcę krajobrazowo-reklamowych korpusów pokroju serii 5DS? Sytuację wyklarują zapewne doniesienia, które wypłyną do sieci w nadchodzących miesiącach. Jedno jest pewne - rozwój aparatów wydaje się tylko przyspieszać.

Źródło: canonrumors.com

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Fujifilm X100VI – większa rozdzielczość, szybszy AF i po raz pierwszy stabilizacja matrycy
Fujifilm X100VI – większa rozdzielczość, szybszy AF i po raz pierwszy stabilizacja matrycy
Szósta generacja najbardziej stylowego aparatu Fujifilm to przede wszystkim lepsze podzespoły i większa wydajność. Obiektyw pozostaje bez zmian. Aparat pojawi się też w wersji limitowanej z...
29
Nadchodzi Leica SL3 - wyciekły pierwsze szczegóły specyfikacji
Nadchodzi Leica SL3 - wyciekły pierwsze szczegóły specyfikacji
Według plotek, już w marcu ujrzymy najnowszą odsłonę flagowego pełnoklatkowego bezlusterkowca marki Leica. Oto, co oferować ma nadchodzący modele Leica SL3.
13
Ile warte są chińskie aparaty z Aliexpress?
Ile warte są chińskie aparaty z Aliexpress?
Przeglądając popularne portale zakupowe łatwo natknąć się na oferty wyjątkowo tanich aparat cyfrowych. Czego można po nich oczekiwać?
17
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)