Visa pour l'image 2022 - Canon rusza z programem grantów dla fotoreporterek i filmowców

Autor: Redakcja Fotopolis

17 Marzec 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Canon startuje z tegorocznym programem grantów dla twórców obracających się w temacie reportażu. W tym roku o 8 tys. euro mogą starać się fotoreporterki i twórcy dokumentów wideo.

Canon Europe kolejny rozpoczyna poszukiwania wybitnych profesjonalnych fotografów i filmowców, kolejny raz uruchamiając program grantów. Canon Female Photojournalist Grant (Grant Canon dla Fotoreporterek) to wyróżnienie przyznawane znakomitym fotografkom za ich dokonania fotoreporterskie. Z kolei Canon Video Grant (Grant Canon dla Filmowców) przyznaje się osobom pragnącym przedstawić problem społeczny, kulturowy lub ekonomiczny w formie filmu dokumentalnego. Celem obu grantów jest uhonorowanie autorów najlepiej opowiedzianych historii.

Przyznawane podczas Visa pour l'image, jednego z najważniejszych festiwali fotoreportażu na świecie, granty Canon zapewniają beneficjentom środki na realizację projektów oraz platformę, dzięki której odbiorcy będą mogli ich zobaczyć i usłyszeć. Zwycięzców poznamy podczas tegorocznej edycji festiwalu, która odbędzie się we wrześniu w Perpignan we Francji – ich prace zostaną natomiast zaprezentowane z przyszłym roku.

Canon Video Grant

Już trzeci rok z rzędu firma w ramach inicjatywy Canon Video Grant nagradza kreatywność twórców filmów dokumentalnych, doceniając największe wschodzące talenty. Zwycięzcę w czerwcu wybierze jury składające się z uznanych i wybitnych fotografów. Osoba nagrodzona otrzyma grant w wysokości 8 000 euro, a Canon wypożyczy jej odpowiedni sprzęt do produkcji krótkometrażowego filmu dokumentalnego. Jury będzie oceniać formę, trafność oraz oryginalność zgłoszonych projektów.

Ubiegłoroczny laureat - Camille Millerand - wykorzystał dofinansowanie do pracy nad projektem „The Invisibles” („Niewidzialni”), skupiającym się na nielegalnych pracownikach, którzy stanowią istotny element francuskiej gospodarki. W ramach wsparcia firma Canon udostępniła twórcy nowatorski sprzęt do produkcji profesjonalnych materiałów filmowych. Pokaz dzieła Camille’a Milleranda odbędzie się na festiwalu w 2022 roku.

Najlepsze reportaże fotografek  

Już po raz dwudziesty drugi Canon oraz Images Evidence wręczą Canon Female Photojournalist Grant znakomitej fotografce za jej dokonania fotoreporterskie. Laureatka otrzyma 8 000 euro na całoroczny projekt, którego owoce zostaną zaprezentowane na festiwalu w przyszłym roku.

Nagrodzona w 2021 roku Acacia Johnson, otrzymała grant na realizację projektu na Alasce – nosi on tytuł „To Know the Earth from Above: The Bush Pilots Connecting Rural Alaska” („Ziemia z powietrza: piloci łączą wiejskie obszary Alaski”). Obecnie tylko 20% powierzchni Alaski ma dostęp do dróg lądowych. Dziesiątki odległych osad, w większości zamieszkałych przez rdzenną ludność Alaski, muszą polegać na pomocy lekkich samolotów przystosowanych do lądowania poza pasami startowymi (tzw. „bush aircraft”). Samoloty te dostarczają niezbędne produkty i usługi, w tym żywność i opiekę medyczną – w razie potrzeby zapewniają także transport. Acacia Johnson rozpoczęła realizację projektu w swoim rodzinnym mieście Anchorage na Alasce, a dzięki grantowi mogła zaprezentować społeczność pilotów szerszej publiczności. Wykorzystała do tego wielkoformatowe portrety lotników z ich samolotami oraz zdjęcia maszyn w powietrzu na tle krajobrazu Alaski. Acacia Johnson pokaże swoją pracę na festiwalu Visa pour l'image 2022.

„Canon Female Photojournalist Grant, który otrzymałam w 2021 roku, to wielki zaszczyt. Pieniądze pozwoliły mi poświęcić czas, energię i kreatywność na spokojniejszą i pogłębioną realizację projektu. Mam nadzieję, że dzięki temu udało mi się wnieść trwały wkład w życie mojej rodzinnej społeczności" - mówi Acacia Johnson, wyróżniona grantem w 2021 r. "Jeśli myślicie o zgłoszeniu własnego projektu, nie wahajcie się - grant może odmienić karierę! Mnie udało się zrealizować projekt, o którym marzyłem od bardzo dawna”.

Jak aplikować?

Zgłoszenia do obu grantów możne nadsyłać już teraz - przyjmowane będą do 17 maja 2022 r.

Więcej informacji na temat zgłoszeń do poszczególnych grantów znajdziecie w poniższych linkach:

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Najnowszy sprzęt, wykłady i warsztaty - EXPOzycja 2024 startuje 4 kwietnia
Najnowszy sprzęt, wykłady i warsztaty - EXPOzycja 2024 startuje 4 kwietnia
Foto-Plus zaprasza na kolejną edycję EXPOzycji, największego wydarzenia branży foto-wideo w południowej Polsce, którego celem jest prezentacja najnowszego sprzętu do fotografii i filmowania oraz...
19
X-Summit 2024: oglądaj z nami na żywo prezentację nowych produktów Fujifilm
X-Summit 2024: oglądaj z nami na żywo prezentację nowych produktów Fujifilm
20 lutego rano w Tokio zostaną zaprezentowane nowości sprzętowe Fujifilm. Oficjalna prezentacja z cyklu X-Summit będzie transmitowana na żywo. Co ciekawego zobaczymy?
12
Twórcy kina w obiektywie Piotra Jaxy - wystawa projektu "Cinematographers" w Warszawie
Twórcy kina w obiektywie Piotra Jaxy - wystawa projektu "Cinematographers" w Warszawie
Piotr Jaxa od ponad 20 lat fotografuje operatorów filmowych z całego świata. Wybrane zdjęcia z projektu Cinematographers obejrzymy w Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych w...
4
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)