Czy to już koniec kryzysu? Canon podsumował wyniki finansowe za 2021 rok

Autor:

1 Luty 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Choć produktów sprzedało się mniej, Canon zamknął 2021 rok z bardzo dobrym wynikiem. Zyski wzrosły do poziomu sprzed 2 lat i najwyraźniej spora w tym zasługa obiektywów...

Mimo że rok 2020 Canonowi udało się zamknąć z ogólnym zyskiem, odnotował znaczny spadek przychodów ze sprzedaży aparatów fotograficznych na poziomie aż 25%. Powodem była oczywiście ogólnoświatowa pandemia. I choć w 2021 wcale się nie skończyła, a w międzyczasie pojawiły się nowe problemy w postaci załamania łańcuchów dostaw i kryzysu półprzewodnikowego, Canon wchodzi w 2022 rok z bardzo dobrym wynikiem.

Z dołka na prostą? Inwestycja w optykę chyba się opłaciła…

Rok temu przewidywania producenta na 2021 nie były specjalnie optymistyczne. Zakładały bezpiecznie 5-procentowy wzrost zysków ze sprzedaży aparatów w stosunku do 2020. Te spekulacje okazały się na szczęście mocno niedoszacowane. Canon zamknął bowiem ubiegły rok z aż 25% zyskiem, wychodząc na prostą z covidowego dołka.

Ogólny wzrost popytu producent tłumaczy m.in. większą liczbą osób, które swój dodatkowy czas wolny w czasie pandemii wykorzystały do fotografowania i nagrywania filmów z myślą o publikacji ich w serwisach społecznościowych. Sukces należy też przypisać pośrednio bezlusterkowcom Canona, bo wygląda na to, że teraz firmę ciągną w górę obiektywy do nich.

Okazuje się, że choć ogólny zysk w dziale foto wyraźnie się zwiększył, sprzedaż jednostkowa zmalała o 20 tys. sztuk. Canon zaznacza, że powodem była niewystarczająca podaż, zwłaszcza aparatów klasy entry-level, bowiem sprzedaż modeli EOS R5 i EOS R6 utrzymała się na stabilnym poziomie. Według producenta znacznie wzrosła natomiast sprzedaż jednostkowa obiektywów RF, których oferta po wprowadzeniu 8 nowych modeli rozszerzyła się do 26.

Jakie prognozy na rok 2022?

Canon liczy, że w 2022 r. wielkość rynku aparatów fotograficznych wyniesie 5,65 mln sztuk, co stanowi wzrost o 5% w stosunku do 2021 r. To założenie uwzględnia jednak przeniesienie z 2021 r. wynikające z niedoborów dostaw. W efekcie wzrost zysków ze sprzedaży foto szacuje na poziomie 10%. Ma przy tym nadzieję, że sprzedaż netto w dziale obrazowania utrzyma się na obecnym poziomie, przynosząc blisko 12% zysk.

Producent oczywiście zapowiada dalszy rozwój systemu EOS R, ale nie podaje konkretów. Zaznacza jednak, że kluczowe w utrzymaniu rentowności będzie terminowe wprowadzanie na rynek nowych produktów. Zapowiada też inwestycje nie tylko w klasyczny sprzęt foto, ale chociażby w kamery sieciowe, nowe technologie optyczne, czy czujniki samochodowe i XR.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Rusza głosowanie na zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo
Rusza głosowanie na zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo
Trwa XX edycja Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej – Grand Press Photo. Z okazji jubileuszu internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja br.
6
Focus Nordic przejmuje wyłączną dystrybucję Ilford Photo
Focus Nordic przejmuje wyłączną dystrybucję Ilford Photo
Materiały światłoczułe kultowej marki Ilford mają nowego dystrybutora. Od teraz wyłącznym przedstawicielem firmy na polskim rynku zostaje Focus Nordic.
6
Nowy salon CEWE Fotojoker w Bydgoszczy - promocje z okazji otwarcia
Nowy salon CEWE Fotojoker w Bydgoszczy - promocje z okazji otwarcia
CEWE Fotojoker, renomowana marka branży fotograficznej, otworzyła nowy salon w Galerii Zielone Arkady, w sercu Bydgoszczy. Z tej okazji, na klientów czeka wiele atrakcji i specjalnie...
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)