Canon EOS R1 oficjalnie zapowiedziany! Tak będzie wyglądał flagowiec systemu RF

Autor: Maciej Luśtyk

15 Maj 2024
Artykuł na: 6-9 minut

Na ten moment czekaliśmy kilka lat. Canon zapowiedział wreszcie oficjalnie premierę pierwszego prawdziwie flagowe korpusu systemu RF. Oto czego będzie można się po nim spodziewać.

Plotki na temat flagowego modelu EOS R1 pojawiają się na rynku od dobrych kilku lat. Podobne modele już pewien czas temu pokazała konkurencja, a te zdążyły się przez ten czas nawet już nieco zestarzeć. Ociąganie się Canona w kwestii flagowego modelu sugerowało, że producent pracuje nad przełomowymi technologiami, które przedefiniują rynek i pozwolą mu odskoczyć konkurencji. Czy tak będzie w rzeczywistości?

Reporterski korpus i innowacyjne rozwiązania z zakresu wydajności

Póki co, na temat nowego aparatu dowiadujemy się oczywiście niewiele. Wiadomo jedynie, że będzie oferował kształt i ergonomię zbliżoną do modelu R3 i że będzie to aparat kierowany głównie do najbardziej wymagających fotografów sportu i reporterów. Jeżeli spodziewaliście się superuniwersalnej pełnej klatki w niewielkim rozmiarze, podobnej do Sony A1 czy Nikon Z8, Canon będzie Was musiał rozczarować.

Wygląda jednak na to, że aparat wdroży przynajmniej kilka innowacyjnych technologii. Przede wszystkim mówi się o nowym procesorze, nowej matrycy i superszybkim przetwarzaniu danych. Możemy się więc spodziewać sensora o dużej rozdzielczości (czyżby pojawiająca się plotkach matryca 80-100 Mp?). Do tego nowe algorytmy AF przewidujące akcję i pozwalające śledzić konkretnych zawodników czy też odszumianie obrazu oparte o AI, dostępne z poziomu aparatu.

Producent zapewne chowa jeszcze wiele asów w rękawie, ale na chwilę obecną możemy jedynie wczytywać się w informację prasową, którą zamieszczamy poniżej.

Informacja prasowa:

Canon zapowiada pierwszy flagowy model systemu EOS R - aparat EOS R1: nowy układ przetwarzania obrazu usprawnia funkcję AF i podnosi jakość obrazu

Firma Canon ogłasza, że trwają prace nad modelem EOS R1. Ten pełnoklatkowy bezlusterkowiec będzie pierwszym flagowcem wśród aparatów systemu EOS R wyposażonych w mocowanie RF. Na rynek trafi w 2024 roku.

EOS R1 jest bezlusterkowym aparatem przeznaczonym dla profesjonalistów, łączącym najnowszą technologię Canon, topowe parametry, dużą wytrzymałość i wysoką niezawodność w jednym flagowym modelu. Aparat ten zdecydowanie poprawi jakość zarówno zdjęć, jak i wideo (w porównaniu z modelem EOS R3), wychodząc naprzeciw wysokim wymaganiom stawianym przez czołowych profesjonalistów w takich dziedzinach, jak fotografia sportowa, fotografia newsowa i produkcja wideo.

Aparat ten korzysta z nowo opracowanego procesora obrazu DIGIC Accelerator obok istniejącego już procesora DIGIC X.  Nowy układ przetwarzania obrazu, na który składają się wspomniane procesory oraz nowa matryca CMOS, umożliwia bardzo szybkie przetwarzanie wielkich ilości danych, wnosząc niespotykane dotąd usprawnienia do autofocusa (AF) oraz wielu innych funkcji.

Dzięki zaawansowanemu połączeniu nowego układu przetwarzania obrazu i technologii uczenia głębokiego aparaty Canon potrafią obecnie rozpoznawać fotografowany obiekt bardzo szybko i z dużą dokładnością. Poprawiono na przykład precyzję śledzenia obiektów, aby można było stale śledzić określonego zawodnika sportów zespołowych - nawet jeśli bezpośrednio przed nim chwilowo znajduje się inny zawodnik.

Ponadto funkcja AF pod nazwą „Action Priority” rozpoznaje ruch, błyskawicznie analizując to, co w danej chwili robi zawodnik. W sportach zespołowych – zwłaszcza w takich sytuacjach, gdy trudno przewidzieć, co wydarzy się za chwilę – funkcja ta automatycznie rozpoznaje, że zawodnik wykonuje określone działanie, na przykład uderza piłkę – będącą w tym przypadku głównym obiektem – i natychmiast dostosowuje ostrość w kadrze, pomagając w ten sposób uchwycić decydujące momenty rozgrywki.

Połączenie nowego układu przetwarzania obrazu i technologii uczenia głębokiego pozwoli na poprawę jakości materiałów. Canon wdraża funkcję redukcji szumów, opracowaną i rozwijaną wcześniej jako element oprogramowania komputerowego. Teraz funkcja ta znajdzie się na pokładzie aparatu, aby dodatkowo poprawić jakość obrazu i wspierać kreatywność użytkowników.

Canon przeprowadza obecnie próby terenowe tego aparatu, by w efekcie pomagać w wychwytywaniu najważniejszych i decydujących momentów podczas imprez sportowych.

W przyszłości Canon będzie poszerzać gamę aparatów i obiektów RF w ramach systemu EOS R, wychodząc w ten sposób naprzeciw potrzebom szerokiego spektrum użytkowników i przyczyniając się do rozwoju fotografii i kultury wideo.

Kiedy EOS R1 trafi na rynek?

Na razie producent nie zdradza szczegółów na temat premiery aparatu. Biorąc jednak pod uwagę informację o testach terenowych oraz wcześniejsze zapowiedzi producenta, rynkowego debiutu aparatu należy spodziewać się w przeciągu najbliższych 6 miesięcy. Z dużym prawdopodobieństwem producent będzie starał wyrobić się z aparatem do tegorocznej Olimpiady, która startuje pod koniec lipca.

Źródło: canon.pl/cameras/eos-r1/

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica D-Lux 8 - nadchodzi "mała Leica Q"
Leica D-Lux 8 - nadchodzi "mała Leica Q"
Leica zapowiada kolejną generację kompaktu z serii D-Lux. Aparat otrzymał wzornictwo i ergonomię spójną z pełnoklatkowym modelem Leica Q, nadal będzie jednak oparty o matrycę formatu...
7
Panasonic Lumix S9 - małe wymiary, duże możliwości, super cena
Panasonic Lumix S9 - małe wymiary, duże możliwości, super cena
Panasonic zaprezentował swoją pierwszą kompaktowa pełną klatkę z segmentu amatorskiego. Lumix S9 zamyka możliwości modelu S5 II w niewielkiej konstrukcji kierowanej do twórców...
8
Analogowy kompakt Pentaxa będzie aparatem półklatkowym. Pojawił się pierwszy teaser
Analogowy kompakt Pentaxa będzie aparatem półklatkowym. Pojawił się pierwszy teaser
Pentax zaprezentował pierwszą oficjalną zapowiedź swojego nowego analogowego kompaktu. Teaser potwierdza domysły, że będzie to aparat pozwalający naświetlić dwa zdjęcia na jednej...
8
Powiązane artykuły