Canon EOS R1 - producent przyznaje, że trwają prace nad flagowcem. Co będzie oferował?

Autor: Maciej Luśtyk

13 Marzec 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Producent w końcu potwierdził to, czego wszyscy spodziewamy się już od dawna. Canon pracuje aktualnie nad flagowym modelem R1, który będzie plasowany wyżej od EOS-a R3.

Od prezentacji systemu R w 2018 roku czekamy aż producent zaprezentuje w końcu flagowca, który byłby zastępstwem dla lustrzankowej serii 1D. Z pozoru mogłoby się wydawać, że jest nim zaprezentowany pod koniec 2021 roku model EOS R3. I jeśli chodzi o możliwości rzeczywiście tak, niemniej jednak jeszcze przed premierą producent otwarcie informował, że nie będzie to aparat traktowany jako pozycja flagowa.

Naturalnie więc rynek oczekuje pojawienia się modelu R1, który byłby ukoronowaniem systemu RF. Mimo paru wczesnych przecieków, do tej pory producent nigdy jednak otwarcie nie potwierdził, że nad takim aparatem rzeczywiście pracuje. Aż do teraz.

Premiera flagowca może odbyć się już na początku 2024 roku

Słowa oficjalnie potwierdzające pracem nad korpusem EOS R1 padły w niedawnym wywiadzie przeprowadzonym przez francuski serwis Phototrend podczas targów CP+. Zapytany o segmentację oferty, manager działu obrazowania firmy Canon Go Takura, wskazuje, że EOS R3 jest obecnie flagowcem pod względem funkcjonalności, ale nie bez powodu otrzymał taką, a nie inną nazwę. „Możesz spodziewać się modelu „1”, nad którym obecnie pracujemy i który będzie najwyższą pozycją w naszej ofercie” - kwituje Takura.

Przeczytaj także:
Canon EOS R1 - 100-megapikselowa matryca i premiera w 2023 roku?

Canon RF jest jedynym z bezlusterkowych sytemów, który nie pokazał jeszcze swojej interpretacji flagowego korpusu. W ostatnich plotkach pojawiają się natomiast informacje o pracach nad 100-megapikselowym aparatem. [Czytaj więcej]

Możemy więc być pewni, że model EOS R1 zadebiutuje na przestrzeni najbliższych kilkunastu miesięcy. Kiedy dokładnie? Tego na razie nie wiadomo, ale zarówno donosy, jak i historia premier producenta wskazuje, że flagowca powinniśmy ujrzeć w pierwszym kwartale przyszłego roku, akurat przed letnimi Igrzyskami Olimpijskimi w Paryżu.

Czym będzie Canon EOS R1?

Biorąc pod uwagę dotychczasowe dokonania, obecny wygląd systemu RF i niedawne plotki dotyczące przesunięcia premiery modelu EOS R5 Mark II na przyszły rok, wcale niełatwo jest odpowiedzieć na pytanie jakie nowe funkcje może zaoferować flagowiec, by znacząco wyróżnić się na tle oferty producenta i konkurencji.

Jesteśmy praktycznie przekonani, że EOS R1 będzie grał tą samą kartą, co Sony A1 i Nikon Z9. Powinniśmy więc z jednej strony otrzymać matrycę o dużej rozdzielczości, a z drugiej dużą moc obliczeniową i szybkość pozwalające na dynamiczną pracę w dowolnych warunkach.

Jeśli chodzi o szczegóły, jedynymi dostępnymi informacjami są przecieki z lat 2021-2022. Mówiono wtedy o 85-megapikselowej matrycy, trybie seryjnym 40 kl./s, 9-megapikselowym wizjerze elektronicznym i 10-bitowym ekranie dotykowym. W nowszych donosach pojawiają się informacje o nawet 100-megapikselowej matrycy warstwowej, migawce globalnej i położeniu dużego nacisku na funkcje 8K. Od dawna pojawiają się tez informacje na temat nowego systemu Quad Pixel AF, który producent opatentował jeszcze w 2019 roku.

Przy dzisiejszym poziomie zaawansowania aparatów, potrzeba nam funkcji zupełnie zmieniających oblicze pracy

Czy któraś z tych rewelacji znajdzie odbicie w rzeczywistości? Z całą pewnością producent zrobi wszystko, by model R1 był widocznie lepszy od modeli Sony A1 i Nikon Z9, ale także by mógł być realną konkurencją dla ich następców, którzy powinni zostać zaprezentowani na przestrzeni najbliższych 2 lat. Czy wystarczy do tego lepsza matryca i większa wydajność trybu seryjnego?

Biorąc pod uwagę obecny poziom zaawansowania aparatów, liczymy, że przy okazji EOS-a R1 producent pokaże coś zupełnie nowego, co miałoby szansę wyznaczyć nowy kierunek rozwoju i skrócić poszczególne procesy w pracy fotograficznej. Chcielibyśmy wreszcie ujrzeć wygodną, praktyczną i użyteczną integrację z chmurą oraz implementację funkcji AI, ale również pomniejsze udogodnienie, jak choćby możliwość monitorowania poziomów audio za pomocą słuchawek bezprzewodowych.

Z pewnością po oficjalnym potwierdzeniu prac na modelem EOS R1, na przestrzeni najbliższych miesięcy na światło dzienne zacznie wypływać więcej przecieków odnośnie specyfikacji nadchodzącego modelu. O wszelkich nowościach będziemy Was informować na bieżąco.

Źródło: phototrend.fr.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Fujifilm Instax Wide 400 - pierwszy od 10 lat nowy Instax na duże wkłady
Fujifilm Instax Wide 400 - pierwszy od 10 lat nowy Instax na duże wkłady
Fujifilm prezentuje współczesna odsłonę aparatu natychmiastowego na duże wkłady Instax Wide. Nowy Wide 400 to m.in. unowocześniony design, ulepszony pomiar ekspozycji i...
15
Pentax 17 - współczesny kompakt półklatkowy oficjalnie zaprezentowany
Pentax 17 - współczesny kompakt półklatkowy oficjalnie zaprezentowany
Po miesiącach zapowiedzi, Pentax zaprezentował wreszcie swój nowy aparat analogowy. Zgodnie z przewidywaniami jest to półklatkowy kompakt z...
10
Nikon Z6 III - uniwersalna pełna klatka najnowszej generacji
Nikon Z6 III - uniwersalna pełna klatka najnowszej generacji
Nikon odświeża wreszcie podstawową serię uniwersalnych pełnych klatek systemu Z. Nikon Z6 III wyprzedza konkurencję pierwszą na rynku częściowo warstwową matrycą i możliwością...
32
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)