Canon EOS R5 Mark II jeszcze nie w tym roku. Zamiast niego duża aktualizacja firmware’u R5?

Autor: Maciej Luśtyk

7 Marzec 2023
Artykuł na: 4-5 minut

W 2023 roku wiele osób oczekiwało zobaczyć następcę popularnego EOS-a R5. Z tego samego powodu prawdopodobnie jeszcze go jednak nie zobaczymy. Według plotek, zamiast następcy producent szykuje nowy firmware.

Zaprezentowany w 2020 roku Canon EOS R5 to prawdopodobnie jeden z najbardziej udanych korpusów producenta w historii. Jeśli nie liczyć problemów z przegrzewaniem podczas długotrwałej rejestracji filmów to w końcu jeden z najdoskonalszych aparatów na rynku. Pisząc rok temu artykuł o rynkowej realizacji w segmencie pełnej klatki, wskazywałem, że z powodu małej konkurencji producent raczej nie będzie starał się szybko zastępować go kolejnym modelem. I choć nie wszystkie moje przewidywania się sprawdziły, to wyglada na to, że ten scenariusz ten właśnie się przed nami rozgrywa.

Canon EOS R5 ma otrzymać pokaźną aktualizację, z funkcjami które pojawią się w systemie po raz pierwszy

Bezpośredni konkurent EOS-a R5 (Sony A7R V) pojawił się dopiero jesienią ubiegłego roku i nie wydaje się na tyle wyprzedzać konstrukcję Canona, by móc jej realnie zaszkodzić. Według najnowszych donosów, producent zdecydował się przesunąć planowaną i oczekiwaną premierę modelu EOS R5 Mark II na przyszły rok, a zamiast tego rozbudować możliwości pierwowzoru za sprawą dużej aktualizacji oprogramowania. I ma to sens.

Przeczytaj także:
Nowe oprogramowanie zwiększa szybkość i wydajność aparatów Canon R3, R5 i R6

Flagowy EOS R3 oraz popularne modele Canon R5 i R6 doczekały się kolejnej aktualizacji oprogramowania wewnętrznego. Nowe wersje firmware’ów w znacznym stopniu poprawiają szybkość i wydajność aparatów, w tym zwiększają długość filmowania. [Czytaj więcej]

Dzięki takiemu rozwiązaniu R5 otrzymałby większość nowości z modelu R6 Mark II, takich jak rejestracja obrazu w pętli przed wciśnięciem spustu migawki, nowe tryby śledzenia i rozpoznawania obiektów czy rozbudowaną łączność, a producent miałby więcej czasu na usprawnienie nowego modelu i wywołanie nim większego szumu. Ciekawe jest także to, że według donosów aktualizacja wprowadzić ma zupełnie nowe funkcje, których do tej pory nie widzieliśmy jeszcze w serii aparatów EOS R.

Nowy firmware już w kwietniu?

Jak donosi serwis Canon Rumors, aktualizacja znacznie rozwijająca możliwości EOS-a R5 pokazana może zostać już niebawem, podczas kwietniowych targów NAB. Z kolei premiera modelu EOS R5 Mark II oczekiwana jest w pierwszej połowie 2024 i towarzyszyć ma prezentacji oczekiwanego chyba przez wszystkich flagowego modelu EOS R1.

Jednym słowem w ciągu najbliższych miesięcy o Canonie jeszcze nie raz napiszemy. Przy powoli spadającej cenie i nowych funkcjach EOS R5 może okazać się coraz bardziej atrakcyjnym aparatem.

Źródło: canonrumors.com

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Insta360 X4 - sferyczne 8K dla każdego
Insta360 X4 - sferyczne 8K dla każdego
Insta360 prezentuje swoją najnowsza flagową kamerkę sferyczną. Insta360 X4 rejestruje wideo 360° w rozdzielczości 8K i standardowe wideo 2D w 4K. Oferuje też o 50% bardziej wydajną...
6
Blackmagic PYXIS 6K - pełna klatka, modułowość i świetna cena. Zapowiada się na killera segmentu budżetowych kamer
Blackmagic PYXIS 6K - pełna klatka, modułowość i świetna cena. Zapowiada się na killera segmentu...
Blackmagic prezentuje PYXIS 6K - jedną z najbardziej wszechstronnych i przystępnych cenowo pełnoklatkowych kamer na rynku.
9
DJI Avata 2 - większa wydajność, lepsza kamera, łatwe akrobacje i niższa cena
DJI Avata 2 - większa wydajność, lepsza kamera, łatwe akrobacje i niższa cena
DJI prezentuje drugą generację drona typu cinewhoop. Model Avata 2 lepsze ma praktycznie wszystko, a do tego poprawia największe niedociągnięcia poprzednika, jak ograniczone możliwości...
20
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)