400-megapikselowe zdjęcia z EOS-a R5 - nowa aktualizacja wprowadza tryb Pixel Shift

Autor: Maciej Luśtyk

30 Marzec 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Nowe oprogramowanie dla modeli Canon EOS R3 i EOS R5 wprowadza nowe ważne funkcje. Najciekawszą z nich jest tryb rozszerzonej rozdzielczości dla tego drugiego.

Na początku marca pisaliśmy o donosach, według których premiera modelu Canon EOS R5 Mark II miała zostać odłożona na przyszły rok z uwagi na planowaną dużą aktualizację oprogramowania poprzednika. Nowy firmware (wersja 1.81) wreszcie się ukazał i choć nie wprowadza innowacji na miarę nowego korpusu to jedna z nowych funkcji może okazać się kluczowa dla pracy niektórych fotografów komercyjnych.

Canon EOS R5 otrzymuje tryb Pixel Shift

Mowa o funkcji rozszerzonej rozdzielczości, która zwykle określana jest mianem trybu Pixel Shift. W tym ustawieniu aparat wykorzystuje system stabilizacji sensora do wykonania serii zdjęć z przesunięciem sensora i złożenia ich w jeden plik - w tym wypadku o ogromnej rozdzielczości 400 Mp.

Oprócz tego, aparat otrzymuje także funkcję „kluczykowania” obrazów przesyłanych za pośrednictwem FTP, a producent zapowiedział ponadto wprowadzenie nowych funkcji do aplikacji Mobile File Transfer, która ułatwi przesyłanie dużej liczby obrazów na serwery FTP/FTPS/SFTP za pośrednictwem łączności 5G. Aktualizacje obejmują blokadę ekranu, aby zapobiec przypadkowym manipulacjom podczas transferu, oraz możliwość zmiany i edycji ustawień serwera FTP przed transferem – w celu uzyskania maksymalnej wydajności. W odpowiedzi na informacje zwrotne od specjalistów udoskonalono też interfejs użytkownika.

Przeczytaj także:
Canon EOS R5 - pierwsze wrażenia

Pod względem specyfikacji nowe korpusy Canona prezentują się jako najbardziej kompletne bezlusterkowce, które mają szansę zmienić układ sił na rynku. Czy jednak praca z aparatem prezentuje się równie zachwycająco? Obydwu modelom mieliśmy już okazję przyjrzeć się bliżej. [Czytaj więcej]
Canon EOS R3 - pierwsze wrażenia

Po miesiącach zapowiedzi, topowy reporterski bezlusterkowy korpus trafia wreszcie na rynek. Jeszcze przed premierą mieliśmy okazję przekonać się czy to rzeczywiście najlepszy profesjonalny bezlusterkowiec na rynku. [Czytaj więcej]

Nowe funkcje (poza trybem Pixel Shift) trafiły także do flagowego modelu Canon EOS R3. Do tego otrzymujemy też tryb Panning Assist, w którym aparat wykorzystuje stabilizację sensora do zwiększenia skuteczności panningu. Dzięku niemu podczas panoramowania ma być możliwe skutecznie wykorzystanie dwukrotnie dłuższych czasów migawki niż dotychczas.

Canon - skąd pobrać nowy firmware?

Więcej informacji znajdziecie na stronie stories.prowly.com. Nowe wersje oprogramowania możecie zaś pobrać pod adresem https://www.canon.pl/support/business-product-support/. Aktualizacji można też dokonać za pośrednictwem aplikacji mobilnej Canon Camera Connect.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Insta360 X4 - sferyczne 8K dla każdego
Insta360 X4 - sferyczne 8K dla każdego
Insta360 prezentuje swoją najnowsza flagową kamerkę sferyczną. Insta360 X4 rejestruje wideo 360° w rozdzielczości 8K i standardowe wideo 2D w 4K. Oferuje też o 50% bardziej wydajną...
6
Blackmagic PYXIS 6K - pełna klatka, modułowość i świetna cena. Zapowiada się na killera segmentu budżetowych kamer
Blackmagic PYXIS 6K - pełna klatka, modułowość i świetna cena. Zapowiada się na killera segmentu...
Blackmagic prezentuje PYXIS 6K - jedną z najbardziej wszechstronnych i przystępnych cenowo pełnoklatkowych kamer na rynku.
9
DJI Avata 2 - większa wydajność, lepsza kamera, łatwe akrobacje i niższa cena
DJI Avata 2 - większa wydajność, lepsza kamera, łatwe akrobacje i niższa cena
DJI prezentuje drugą generację drona typu cinewhoop. Model Avata 2 lepsze ma praktycznie wszystko, a do tego poprawia największe niedociągnięcia poprzednika, jak ograniczone możliwości...
20
Powiązane artykuły