Na początku marca pisaliśmy o donosach, według których premiera modelu Canon EOS R5 Mark II miała zostać odłożona na przyszły rok z uwagi na planowaną dużą aktualizację oprogramowania poprzednika. Nowy firmware (wersja 1.81) wreszcie się ukazał i choć nie wprowadza innowacji na miarę nowego korpusu to jedna z nowych funkcji może okazać się kluczowa dla pracy niektórych fotografów komercyjnych.
Canon EOS R5 otrzymuje tryb Pixel Shift
Mowa o funkcji rozszerzonej rozdzielczości, która zwykle określana jest mianem trybu Pixel Shift. W tym ustawieniu aparat wykorzystuje system stabilizacji sensora do wykonania serii zdjęć z przesunięciem sensora i złożenia ich w jeden plik - w tym wypadku o ogromnej rozdzielczości 400 Mp.
Oprócz tego, aparat otrzymuje także funkcję „kluczykowania” obrazów przesyłanych za pośrednictwem FTP, a producent zapowiedział ponadto wprowadzenie nowych funkcji do aplikacji Mobile File Transfer, która ułatwi przesyłanie dużej liczby obrazów na serwery FTP/FTPS/SFTP za pośrednictwem łączności 5G. Aktualizacje obejmują blokadę ekranu, aby zapobiec przypadkowym manipulacjom podczas transferu, oraz możliwość zmiany i edycji ustawień serwera FTP przed transferem – w celu uzyskania maksymalnej wydajności. W odpowiedzi na informacje zwrotne od specjalistów udoskonalono też interfejs użytkownika.
Pod względem specyfikacji nowe korpusy Canona prezentują się jako najbardziej kompletne bezlusterkowce, które mają szansę zmienić układ sił na rynku. Czy jednak praca z aparatem prezentuje się równie zachwycająco? Obydwu modelom mieliśmy już okazję przyjrzeć się bliżej. [Czytaj więcej]
Po miesiącach zapowiedzi, topowy reporterski bezlusterkowy korpus trafia wreszcie na rynek. Jeszcze przed premierą mieliśmy okazję przekonać się czy to rzeczywiście najlepszy profesjonalny bezlusterkowiec na rynku. [Czytaj więcej]
Nowe funkcje (poza trybem Pixel Shift) trafiły także do flagowego modelu Canon EOS R3. Do tego otrzymujemy też tryb Panning Assist, w którym aparat wykorzystuje stabilizację sensora do zwiększenia skuteczności panningu. Dzięku niemu podczas panoramowania ma być możliwe skutecznie wykorzystanie dwukrotnie dłuższych czasów migawki niż dotychczas.
Canon - skąd pobrać nowy firmware?
Więcej informacji znajdziecie na stronie stories.prowly.com. Nowe wersje oprogramowania możecie zaś pobrać pod adresem https://www.canon.pl/support/business-product-support/. Aktualizacji można też dokonać za pośrednictwem aplikacji mobilnej Canon Camera Connect.