Bagnet Canon RF - serce systemu, czyli dlaczego warto wybierać natywną optykę

Autor: Redakcja Fotopolis

8 Marzec 2023
Artykuł na: 9-16 minut

Bagnet RF to brama do ogromnych możliwości, jakie nowe mocowanie wprowadza do systemu Canon EOS R. Zobacz, dlaczego wybór natywnej optyki jest tak ważny dla wykorzystania pełni potencjału Twojego aparatu.

Niemal dokładnie 30 lat po premierze mocowania EF, Canon wprowadził nowy bagnet i nowy standard komunikacji między korpusem, a dedykowaną optyką. Wraz z rozwojem cyfrowej technologii zmieniły się potrzeby fotografów, ale przede wszystkim pojawiły się nowe, fascynujące możliwości jeszcze wydajniejszej i wygodniejszej pracy.

 

W tym artykule przyjrzymy się kluczowym aspektom konstrukcji bagnetu RF, oraz nowym rozwiązaniom zastosowanym w natywnych obiektywach Canon – nie tylko tych profesjonalnych, ale również kompaktowych i przystępnych cenowo modelach, które nadal nie mają na rynku odpowiedników.

Szerokie wrota systemu RF

Bagnet Canon RF ma tę samą, 54-milimetrową średnicę, co mocowanie EF, ale brak komory lustra w aparatach EOS R pozwolił znacznie przybliżyć do matrycy płaszczyznę ogniskowania. Odległość między mocowaniem, a matrycą zmniejszyła się z 44 w standardzie EF, do 20 mm w przypadku mocowania RF. Obiektywy mogą być dzięki temu nie tylko mniejsze (lub jaśniejsze przy zachowaniu podobnych wymiarów), ale również doskonalsze optycznie – większa średnica tylnej soczewki, to mniejsze załamania światła, a co za tym idzie, mniejsza aberracja i lepsza ostrość również w rogach i na krawędziach kadru.

Bagnet RF to 12-pasmowa autostrada

Obiektywy RF wyposażono w 12 styków łączności z bagnetem (8 w modelach EF), co umożliwia znacznie szybszą komunikację oraz większą przepustowość dla transferu danych. Przede wszystkim jednak umożliwiło to wprowadzenie nowych funkcji, takich jak programowalny pierścień czy korekcja wad optycznych, realizowana w czasie rzeczywistym, czyli DLO (Digital Lens Optimisation). Znając dobrze specyfikę danego obiektywu i opierając się na szerokim strumieniu informacji płynących przez bagnet RF, procesor aparatu już podczas przetwarzania obrazu może korygować np. dystorsję czy winietowanie - również w trybie zdjęć seryjnych i bez wpływu na wydajność pracy.

 

Bagnet RF to szybsze śledzenie 

Sprawna komunikacja to w końcu szybszy system ustawiania ostrości, czyli aspekt kluczowy dla większości fotografów. Najnowsze korpusy Canon EOS R potrafią wyostrzyć już w czasie krótszym niż 0,05 s, ale pełnię swoich możliwości pokazują dopiero z natywną optyką Canon RF. Na przykład z zoomem Canon RF 70-200 mm f/2,8L IS USM, który jest pierwszą konstrukcją producenta wyposażoną w dwa silniki Nano USM (każdy z nich porusza inną grupę soczewek) czy RF 400 / 600 mm f/2,8L IS, w których również po raz pierwszy zastosowano innowacyjny, 2-krotnie mocniejszy napęd AF. 

Nowe rozwiązania projektowane są też z myślą o rosnącej wciąż grupie filmujących fotografów. Silnik Nano USM łączy szybkość technologii USM, z cichą i bardzo płynną pracą silnika STM. Warto tu wspomnieć, że w obiektywach RF zmiana wartości przysłony może odbywać się z dokładnością do 1/8 EV (a nie jak zazwyczaj 1/3 EV), co oznacza płynniejsze operowanie głębią ostrości, ale przede wszystkim minimalizuje ryzyko skoków jasności podczas filmowania. Szybka łączność z procesorem aparatu pozwala też na elektroniczną korekcję efektu oddychania (zmiana kąta widzenia obiektywu w momencie ustawiania ostrości). W przypadku klasycznych, filmowych obiektywów korekcja realizowania jest mechanicznie, co wymusza znacznie większe rozmiary układów optycznych.

Bagnet RF to lepsza stabilizacja 

Kolejną technologią, która w dużym stopniu uzależniona jest od szybkiej i wydajnej komunikacji obiektywu z korpusem, jest oczywiście system stabilizacji obrazu. Nawet w przypadku aparatów pozbawionych systemu stabilizacji sensora (IBIS), matryca zbiera, a procesor przekazuje do obiektywu z systemem IS, informacje o drganiach niskiej częstotliwości (jak bicie serca czy oddech), by jeszcze zwiększyć efektywność optycznej stabilizacji (Dual Sensing IS) o co najmniej 1/2 EV. Oczywiście idealną sytuacją jest stabilizowany tandem, gdy system stabilizacji obiektywu uzupełnia się z technologią mikroprzesunięć sensora (pierwsza jest najbardziej efektywna w przypadku długich ogniskowych, druga idealnie sprawdza się w przypadku optyki szerokokątnej). 

 

Zamknięty, znaczy niezawodny  

Często dyskutowanym na forach internetowych oraz w mediach społecznościowych tematem jest to, dlaczego Canon nie pozwala firmom trzecim na projektowanie obiektywów kompatybilnych z mocowaniem RF. Naszym zdaniem odpowiedź jest bardzo prosta. Ponieważ nie mógłby zagwarantować swoim klientom, że wszystkie opisane powyżej funkcje będą wciąż dostępne i będą realizowane poprawnie, (zwłaszcza, po kolejnych aktualizacjach oprogramowania). Siłą zamkniętego systemu Canon EOS R jest w końcu niezawodna współpraca wszystkich jego elementów, gdzie optyka jest nie mniej ważna niż sam aparat.
 

System RF to obiektywy projektowane zupełnie od nowa 

Inżynierowie Canon projektując nowe wersje obiektywów dla aparatów EOS R, nie ograniczyli się jedynie do zmiany mocowania. Praktycznie każdy model RF to poprawione osiągi optyczne, ale też dodatkowe funkcje i nowe możliwości. Co ważne, przeprojektowano nie tylko drogie, topowe “L-ki”, ale również konsumenckie, przystępne cenowo modele o popularnych ogniskowych. Dobrym przykładem jest Canon RF 35 mm f/1,8 IS STM Macro, który przy zachowaniu niewielkich wymiarów i wagi, może pochwalić się 5-stopniową stabilizacją i znacznie skróconym dystansem ostrzenia (Macro).

Również RF 50 mm f/1,8 STM, czyli nowa wersja jednego z najpopularniejszych obiektywów w historii, oprócz lepszej budowy i pierścienia funkcyjnego, ma teraz dodatkowy element optyczny PMO. Superjasny model RF 50 mm f/1,2L jest z kolei nie tylko znacznie szybszy i lżejszy, ale dzięki bogatszej konstrukcji (15 a nie 8 elementów w EF i aż 10 blaszek przysłony) poprawia osiągi optyczne i oferuje krótszy dystans ostrzenia. Prawdziwym popisem są jednak modele RF 70-200 mm, które w nowej odsłonie są tak małe, że nie różnią się specjalnie od standardowego czy szerokokątnego zooma klasy f/2,8.

Przekrój obiektywu RF 70-200 mm f/2,8. Wersja RF jest o 25% krótsza i aż o 33% lżejsza od klasycznego modelu EF

 

MAŁY BUDŻET? Nic nie szkodzi!
CANON RF 16 MM F/2,8 STM

Jeden z najciekawszych obiektywów z kompaktowej linii RF. Idealnie sprawdzi się jako lekki (165 g!) towarzysz w podróży i będzie stanowił świetne uzupełnienie dla standardowego zooma. Soczewka asferyczna PMo, zapewnia doskonałe kolory, a silnik STM bardzo szybkie i ciche ostrzenie - świetnie nadaje się więc również do vlogowania!
CANON RF 15-30 MM f/4.5-6.3 IS STM

Do krajobrazu, do wnętrz i do architektury, ale też do reportażu i vlogowania - lekki i kompaktowy Canon RF 15-30 mm to wyjątkowo uniwersalny zoom, który może pochwalić się systemem optycznej stabilizacji IS, szybkim i bezdźwięcznym silnikiem STM, a także niewielką minimalną odległością ogniskowania (28 cm), dzięki czemu przy 15 mm skala odwzorowania to już makro 1:2!
CANON RF 50 MM F/1,8 STM

Klasyczna „pięćdziesiątka” to zazwyczaj pierwszy obiektyw jaki uzupełnia nasz standardowy kit. Sprawdza się świetnie w szerszym portrecie (wersja RF pozwala podejść bliżej), ale naturalny kąt widzenia sprawia, że jest to też idealny obiektyw do codziennej fotografii. Zwłaszcza, że waży jedynie 160 gramów. Przeprojektowana konstrukcja to też pierścień funkcyjny i dodatkowa soczewka w układzie optycznym, która minimalizuje przebarwienia.

Jeszcze kilka powodów, dla których warto wybierać natywne szkła

  • Wzorowa współpraca Tylko oryginalna, systemowa optyka będzie nam w stanie zagwarantować, że wykorzystujemy pełnię możliwości naszego korpusu. Chodzi tu głównie o funkcje ustawiania ostrości (jak wykrywanie oka i obiektów, śledzenie w trybie filmowym), optycznej stabilizacji (która współpracuje ze stabilizacją matrycy) czy systemowej korekcji wad optycznych, która realizowana jest tak dobrze, bo aparat zna obiektyw jak własną kieszeń.
  • Inwestycja na lata Jedną z podstawowych zalet natywnej optyki jest jej dłuższa żywotność. Systemowe modele dużo rzadziej zastępowane są kolejnymi generacjami, więc dłużej pozostają aktualne i praktycznie nie tracą na wartości na rynku wtórnym. Obiektywy Canon znane są też ze swojej wytrzymałości. Możemy być pewni, że nawet w przypadku ciężkiej zawodowej pracy, będą służyć nam przez całe lata. 
  • Gwarancja jakości Dwa egzemplarze tego samego modelu nigdy nie będą dokładnie takie same. W przypadku oryginalnej optyki możemy mieć jednak pewność, że różnice w osiągach będą marginalne i sprowadzone do poziomu błędu statystycznego. W przypadku wady fabrycznej, której niestety nigdy nie można wykluczyć, możemy też liczyć na wsparcie autoryzowanego serwisu producenta.
  • Bezkompromisowa jakość Choć obiektywy firm trzecich są dziś coraz lepsze, to nadal szkła natywne pozostają bezkonkurencyjne. To precyzyjnie dopracowane instrumenty optyczne, które – w przypadku modeli profesjonalnych – zwykle świetnie radzą sobie w każdym aspekcie reprodukcji obrazu.
  • Dopracowane konstrukcje W końcu dochodzimy też do sedna sprawy, czyli prostego faktu, że dla wielu natywnych konstrukcji zwyczajnie nie znajdziemy godnej alternatywy: wyposażonych w system AF obiektywów ze światłem f/1,2, zaawansowanych systemów AF z osobnymi silnikami dla różnych grup soczewek, czy modeli ultra-kompaktowych jak zoomy Canon RF 70-200 mm f/2,8L IS USM i RF 70-200 mm f/4L IS USM. Obiektywy RF to też unikalne funkcje, jak opcja kontroli aberracji sferycznej w modelu Canon RF 100 mm f/2.8L Macro IS USM. A to tylko kilka aspektów, w których nadal nie jest w stanie rywalizować budżetowa konkurencja.

Artykuł powstał na zlecenie firmy Canon Polska 

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Analizy
Chmury danych i serwery NAS dla fotografów i filmowców - przegląd rynku (2024)
Chmury danych i serwery NAS dla fotografów i filmowców - przegląd rynku (2024)
Przegląd i porównanie najpopularniejszych internetowych serwisów do archiwizowania danych i domowych serwerów NAS pozwalających stworzyć prywatną chmurę.
7
Aparat fotograficzny na wyjazd - przegląd najlepszych korpusów dla podróżników (2024)
Aparat fotograficzny na wyjazd - przegląd najlepszych korpusów dla podróżników (2024)
Szukasz niedużego aparatu do zabrania w podróż lub na urlop? Oto najlepsze modele, które zamykają duże możliwości w niewielkich, wygodnych konstrukcjach z przystępną ceną.
13
To karta graficzna decyduje dziś o wydajnej edycji. Laptopy ASUS z NVIDIA Studio w pracy z obrazem
To karta graficzna decyduje dziś o wydajnej edycji. Laptopy ASUS z NVIDIA Studio w pracy z obrazem
Wykorzystując laptopy dla twórców Asus Studiobook i Zenbook sprawdzamy, jak Nvidia Studio radzi sobie w pracy z obrazem i coraz częściej wykorzystywanymi w postprodukcji funkcjami AI.
29
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)