Nowe oprogramowanie zwiększa szybkość i wydajność aparatów Canon R3, R5 i R6

Autor: Redakcja Fotopolis

22 Lipiec 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Flagowy EOS R3 oraz popularne modele Canon R5 i R6 doczekały się kolejnej aktualizacji oprogramowania wewnętrznego. Nowe wersje firmware’ów w znacznym stopniu poprawiają szybkość i wydajność aparatów, w tym zwiększają długość filmowania.

W odpowiedzi na opinie i prośby użytkowników, Canon Europe wprowadził dziś aktualizację oprogramowania sprzętowego. W przypadku modelu EOS R3 oprogramowanie w wersji 1.2.1 zwiększa szybkość operacyjną, dla aparatu EOS R5 oprogramowanie w wersji 1.60 wydłuża czas nagrywania, a oprogramowanie w wersji 1.60 do modelu EOS R6 istotnie usprawnia pracę.

Dzięki wersji 1.20 Canon R3 będzie jeszcze szybszy

Aktualizacja oprogramowania sprzętowego do wersji 1.2.1 jeszcze bardziej zwiększa szybkość reporterskiego EOS-a R3. Dzięki nowemu, niestandardowemu ustawieniu szybkich zdjęć seryjnych, użytkownicy mogą wykonywać zdjęcia z szybkością od 30 klatek na sekundę nawet do 195 klatek na sekundę, w pełnej rozdzielczości w formatach JPEG, HEIF lub RAW. Producent zaznacza, że niestandardowe szybkie zdjęcia seryjne są ograniczone do maksymalnie 50 zdjęć przy wszystkich prędkościach, a AF/AE jest ustalony na pierwszej klatce.

EOS R3 pozwoli teraz także rejestrować filmy Full HD z szybkością 240 kl./s. Nagrywanie w jakości 240p spowalnia akcję sześciokrotnie, zapewniając płynne zwolnienie tempa, dzięki któremu można idealnie ukazać kluczowe momenty dynamicznie zmieniającej się sytuacji.

Aktualizacja 1.2.1 upraszcza obsługę i umożliwia skrócenie czasu między wykonaniem zdjęcia a przygotowaniem do publikacji – szczególnie ważne dla fotoreporterów i reporterów, którzy dzięki temu mogą wyprzedzić konkurencję.

Funkcja Cloud RAW Image Processing, zastosowana w nowo wprowadzonym modelu EOS R7, będzie teraz również dostępna w modelu EOS R3. Zaawansowane przetwarzanie oparte na algorytmach deep learning w ramach programu image.canon umożliwia poprawę rozdzielczości i ostrości, jednocześnie ograniczając efekt mory na zdjęciach. Wspomaga to również przetwarzanie obrazu za pomocą sieci neuronowej, które zapewnia zdumiewającą, opartą na sztucznej inteligencji, redukcję szumów bez utraty detali. Będzie to jednak usługa płatna, dostępna od 25 lipca.

Aparat EOS R3 zyskuje także funkcję focus stacking na bazie zdjęć wykonanych z użyciem bracketingu ostrości, co pozwala tworzyć obrazy o dużej głębi ostrości – idealne rozwiązanie do makrofotografii. Z funkcji tej można będzie korzystać z lampą Speedlite EL-1.

Ponadto na życzenie użytkowników do niestandardowego przycisku w aparacie EOS R3 można teraz przypisać 1,6-krotne kadrowanie lub inne współczynniki kadrowania. Dzięki czemu fotografowie mogą szybko i łatwo przybliżać momenty wymagające szczególnej uwagi.

Większe możliwości wideo

W odpowiedzi na opinie vlogerów, według których krawędzie nagranego filmu drżą w trybie selfie podczas fotografowania za pomocą ultraszerokokątnego obiektywu, aparaty EOS R3, EOS R5 i EOS R6 wyposażono w korekcję drgań w ramach funkcji Digital Movie IS. Jest ona dodatkiem do konwencjonalnej korekty przesunięcia Digital Movie IS, zapewniając znacznie stabilniejsze fotografowanie. Do aparatu EOS R3 dodano także funkcję filmu poklatkowego z możliwością zachowania ustawień w razie przypadkowego wyłączenia aparatu.

Oprogramowanie sprzętowe w wersji 1.60 do EOS R5 wprowadzi również do tego modelu popularną funkcję znaną z modelu EOS R3 – Auto Power Off Temperature – która (w zależności od warunków) umożliwia wydłużenie czasu nagrywania. W trybie 8K 30p z 20 do 45 minut przy pełnej szerokości matrycy RAW, a w trybie 4K 60p z 35 do 60 minut przy pełnej szerokości matrycy lub z 25 do 50 minut w trybie APS-C (nadpróbkowanie 5.1K).

Aktualizacje SDK

Nowe oprogramowanie sprzętowe oferuje szereg aktualizacji do pracy z zestawem Software Development Kit (SDK) firmy Canon. Nowe funkcje dla użytkowników SDK to m.in. obsługa zdalnego czyszczenia matrycy, możliwość aktywacji bracketingu ostrości, opcja ustawiania wysokiej liczby klatek na sekundę w trybie wideo oraz synchronizacji migawki na pierwszą/drugą kurtynę lub wysoką prędkość, a w przypadku aparatu EOS R6 – możliwość zdalnego ustawiania funkcji pokrętła trybu pracy za pośrednictwem SDK. Te dodatkowe funkcje jeszcze bardziej rozszerzają możliwości aparatów EOS R3, EOS R5 i EOS R6 w zastosowaniach komercyjnych.

Skąd pobrać aktualizację?

Najnowsze wersje oprogramowania można pobrać za darmo ze strony producenta:

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Październikowe promocje Sony w sklepie Fotoforma.pl
Październikowe promocje Sony w sklepie Fotoforma.pl
Sklep Fotoforma Pro Partner Sony wraz z producentem przygotował w październiku wyjątkowe promocje na zakup aparatów i obiektywów w ramach świętowania 30 urodzin Sony w...
5
Sony FX30 - najtańsza kamera filmowa linii Cinema Line
Sony FX30 - najtańsza kamera filmowa linii Cinema Line
Zamiast zaawansowanego korpusu APS-C, producent prezentuje kompaktową kamerę filmową, która ma być odpowiedzią na bolączki aspirujących twórców wideo. FX30 to jedna z...
13
Do 7740 zł rabatu na obiektywy przy zakupie Fujifilm GFX 50S II
Do 7740 zł rabatu na obiektywy przy zakupie Fujifilm GFX 50S II
Do końca października, kupując aparat średnioformatowy Fujifilm GFX 50S II w zestawie lub osobno otrzymamy dodatkowy rabat na zakup obiektywów.
21
Powiązane artykuły