Nadchodzi duża aktualizacja Lumixa S5II i S5IIX - zapis proxy, integracja z chmurą i lepsze śledzenie

Autor: Maciej Luśtyk

11 Kwiecień 2024
Artykuł na: 4-5 minut

Panasonic zapowiedział ważną aktualizację dla aparatów Lumix S5II i S5IIX. Nowy firmware m.in. usprawni autofokus, ale także wprowadzi ważne funkcje dla zawodowych filmowców.

W zeszłorocznym teście modelu Lumix S5IIX stwierdziliśmy, że to jeden z najbardziej uniwersalnych aparatów na rynku i najbardziej opłacalny wybór dla osób realizujących materiały wideo średniego szczebla. Już niebawem S5IIX, a także jego tańszy brat S5II otrzymają funkcje, dzięki którym jeszcze mocniej zaznaczą swoją pozycję w segmencie pełnoklatkowych bezlusterkowców.

Lumix S5II i S5IIX - nowy firmware

Producent zapowiedział aktualizacje firmware’u obydwu aparatów, które z jednej strony poprawią ich wydajność, a z drugiej wzbogacą je o nowe istotne funkcje. Jeżeli chodzi o funkcje bezpośrednniodnie zwiększające efektywność pracy, otrzymamy przede wszystkim usprawnione algorytmy AF, które zapewnić mają jeszcze doskonalsze śledzenie ludzkich sylwetek i które pozwolą teraz także na śledzenie oczu u zwierząt.

Poza tym otrzymujemy tryb zapisu w pętli (Pre-Burst) w ramach trybu seryjnego „SH Pre”, gdzie aparat uchwyci od 0,5 do 1,5 sekundy materiału sprzed wciśnięcia spustu migawki. Tryb ten realizowany jest w oparciu o serię 30 kl./s.

W końcu otrzymujemy też nowy tryb działania elektronicznej stabilizacji podczas zapisu wideo. W ramach ustawienia „High”, aparat zawęzi pole widzenia o 1,4x, ale jeszcze skutecznie ustabilizuje wszelkie poruszenia. System kompensować ma także dystorsję, co ma zminimalizować problemy z drgającymi rogami kadru przy wykorzystaniu obiektywów ultraszerokokątnych.

Do najważniejszych funkcji, które zostaną wprowadzone w ramach nowego firmware’u należą jednak z pewnością opcje nakierowane na profesjonalnych twórców wideo. Przede wszystkim aparaty nareszcie pozwolą na rejestrację plików proxy (8-bit 720 p, lub 10-bit 1080p, format 16:9), co może okazać się świetnym ułatwieniem w przypadku rejestracji w formacie ProRes na zewnętrzne dyski. Niestety opcja proxy nie obsługuje rejestracji w rozdzielczości 5,9K, 6K i trybów anamorficznych.

W końcu otrzymujemy tez integrację z chmurą Frame.io, co pozwoli na bieżąco przesyłać zdjęcia (RAW i JPEG) klientom czy retuszerom lub błyskawicznie udostępniać wideo proxy osobom odpowiedzialnym za montaż. Co ważne, wysyłkę możemy realizować zarówno bezprzewodowo, jak i w ramach połączenia przez USB.

Skąd pobrać nowy firmware?

Nowe oprogramowanie dla modeli Panasonic Lumix S5II i S5IIX zostanie udostępnione 21 kwietnia 2024 roku na stronie https://av.jpn.support.panasonic.com/support/global/cs/dsc/.

Więcej informacji na stronie panasonic.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica D-Lux 8 - nadchodzi "mała Leica Q"
Leica D-Lux 8 - nadchodzi "mała Leica Q"
Leica zapowiada kolejną generację kompaktu z serii D-Lux. Aparat otrzymał wzornictwo i ergonomię spójną z pełnoklatkowym modelem Leica Q, nadal będzie jednak oparty o matrycę formatu...
7
Panasonic Lumix S9 - małe wymiary, duże możliwości, super cena
Panasonic Lumix S9 - małe wymiary, duże możliwości, super cena
Panasonic zaprezentował swoją pierwszą kompaktowa pełną klatkę z segmentu amatorskiego. Lumix S9 zamyka możliwości modelu S5 II w niewielkiej konstrukcji kierowanej do twórców...
8
Analogowy kompakt Pentaxa będzie aparatem półklatkowym. Pojawił się pierwszy teaser
Analogowy kompakt Pentaxa będzie aparatem półklatkowym. Pojawił się pierwszy teaser
Pentax zaprezentował pierwszą oficjalną zapowiedź swojego nowego analogowego kompaktu. Teaser potwierdza domysły, że będzie to aparat pozwalający naświetlić dwa zdjęcia na jednej...
8
Powiązane artykuły