Canon EOS R1 - 100-megapikselowa matryca i premiera w 2023 roku?

Autor: Maciej Luśtyk

30 Maj 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Canon RF jest jedynym z bezlusterkowych sytemów, który nie pokazał jeszcze swojej interpretacji flagowego korpusu. W ostatnich plotkach pojawiają się natomiast informacje o pracach nad 100-megapikselowym aparatem.

Sony A1, Nikon Z9 i Canon EOS R3 - to trzy najbardziej zaawansowane bezlusterkowe korpusy na świecie. Jednak podczas gdy Nikon i Sony jasno komunikują wspomniane korpusy jako flagowe modele będące wyznacznikiem dla całej serii, Canon od początku twierdził, że model R3 takim modelem nie jest. Ba, w oficjalnym zestawieniu nowy aparat plasuje się nawet niżej od lustrzankowego modelu EOS-1D X Mark III.

Nic dziwnego, że od dłuższego czasu spekuluje się, że Canon trzyma w rękawie asa, którego wyciągnie w najlepszym dla siebie możliwym momencie, w celu zdystansowania i zrobienia efektu wow, jak w zeszłym roku Nikon Z9. Żeby tak się stało, Canon musi pokazać coś specjalnego, i wygląda na to, że jest na to szansa.

Już od dłuższego czasu przewidujemy, że przyszłość rynku profesjonalnej fotografii należeć będzie do uniwersalnych korpusów, które z jednej strony będą superwydajne, a z drugiej będą oferować rozdzielczości będące w stanie zaspokoić dowolne zapotrzebowania. W tym kierunku poszły już zresztą wspomniane korpusy Sony A1 oraz Nikon Z9. Naprawdopodobniej pojawiający się w plotkach model EOS R1 także będzie konstrukcją tego typu.

EOS R1, czyli czego Canon jeszcze nie pokazał

Jak donosi serwis Canon Rumors, już w 2023 roku Canon zaprezentować ma światu aparat z matrycą o rozdzielczości 100 Mp. Czy będzie to rzeczywiście EOS R1? Tego na razie nie wiemy, ale bardzo pasowałoby to aktualnego obrazu rynku.

Przede wszystkim warto zwrócić na plotki dotyczące flagowca Canona, które pojawiały się na rynku jeszcze przed premiera modelu EOS R3, a także patenty z ostatnich lat. W styczniu 2021 informowaliśmy was o patencie producenta na superszybką matrycę warstwową o wysokiej rozdzielczości, a jeszcze w 2019 roku światło dzienne ujrzał patent opisujący nowoczesny układ autofokusu Quad Pixel AF. Od dawna wiemy też, że Canon ma opracowane matryce o rozdzielczościach przekraczających wspomniane 120 Mp. Z racji tego, że żadne z tych rozwiązań nie trafiło do modelu R3, można zakładać, że Canon trzyma je na okazję prezentacji swojego flagowca.

Przeczytaj także:
Canon EOS R1 z migawką globalną, 85-megapikselową matrycą i serią 40 kl./s?

Oto pierwszy zestaw plotek na temat nadchodzącego reporterskiego bezlusterkowca Canona. Brzmią niewiarygodnie, ale jest spora szansa, że okażą się prawdą. [Czytaj więcej]
Canon pracuje nad szybką matrycą o dużej rozdzielczości w technologii warstwowej

Canon często wskazywany jest jako ten, który pod względem technologii sensorów ciągle pozostaje w tyle za konkurencją. Wygląda jednak na to, że producent nie próżnuje i już niebawem może zaskoczyć nową matrycą w typu Stacked CMOS. [Czytaj więcej]
Quad Pixel AF - przełomowy autofokus opisany w nowym patencie Canona

Oparty o technologię Dual Pixel, autofokus aparatów Canon jest jednym z najdoskonalszych tego typu systemów na rynku. Wygląda jednak na to, że już niedługo zobaczymy jego kolejne, doskonalsze wcielenie. [Czytaj więcej]

W pierwszych plotkach na temat modelu R1 pojawiała się zaś informacje o 85-megapikselowej matrycy z migawką globalną, która pozwalałaby na fotografowanie z prędkością nawet 40 kl./s. Wszystko to składa się więc na dość spójny obraz tego, czego można będzie oczekiwać po flagowym korpusie Canona.

Plotki mówią o premierze w przyszłym roku. Z dużym prawdopodobieństwem na aparat poczekamy jednak dłużej

Największa zagadką pozostaje data premiery. Według serwisu Canon Rumors miałby on zostać zapowiedziany jeszcze w tym roku, z planowaną premierą na pierwszą połowę 2023 roku. Biorąc jednak pod uwagę aktualny stan rynku i zbalansowaną ofertę w segmencie pełnej klatki spodziewalibyśmy się premiery nie wcześniej niż w 2024 roku. Obecnie Canon zwyczajnie nie ma się czego obawiać ze strony swoich rywali.

Przeczytaj także:
Nikon Z9, Canon EOS R3 i Sony A1, czyli rynkowy status quo i widmo nadciągającej stagnacji w pełnej klatce

Systemy bezlusterkowe wreszcie w pełni dojrzały. Czy oznacza to powrót do technologicznej stagnacji, którą pamiętamy sprzed kilku lat? [Czytaj więcej]

W segmencie fotografii sportowej i reportażowej Canon EOS R3 pozostaje godnym rywalem Nikona Z9. W segmencie wideo Canon ma EOS-a R5s. Natomiast pojawiające się w plotkach modele Sony A7R V czy A9 III będą raczej obliczone na konkurencję dla modeli R5 i wspomnianego R3 - w końcu nie mogą konkurować też z flagowym Sony A1. Wszystko to daje Canonowi jeszcze dobre 2 lata „spokoju” i czasu na doskonalenie konstrukcji.

Niemniej wszyscy z zapartym tchem czekamy na pierwsze oficjalne informacje, które rzucą nieco światła na tajemniczego flagowca Canona.

Źródło: canonrumors.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Insta360 X4 - sferyczne 8K dla każdego
Insta360 X4 - sferyczne 8K dla każdego
Insta360 prezentuje swoją najnowsza flagową kamerkę sferyczną. Insta360 X4 rejestruje wideo 360° w rozdzielczości 8K i standardowe wideo 2D w 4K. Oferuje też o 50% bardziej wydajną...
6
Blackmagic PYXIS 6K - pełna klatka, modułowość i świetna cena. Zapowiada się na killera segmentu budżetowych kamer
Blackmagic PYXIS 6K - pełna klatka, modułowość i świetna cena. Zapowiada się na killera segmentu...
Blackmagic prezentuje PYXIS 6K - jedną z najbardziej wszechstronnych i przystępnych cenowo pełnoklatkowych kamer na rynku.
10
DJI Avata 2 - większa wydajność, lepsza kamera, łatwe akrobacje i niższa cena
DJI Avata 2 - większa wydajność, lepsza kamera, łatwe akrobacje i niższa cena
DJI prezentuje drugą generację drona typu cinewhoop. Model Avata 2 lepsze ma praktycznie wszystko, a do tego poprawia największe niedociągnięcia poprzednika, jak ograniczone możliwości...
20
Powiązane artykuły