Canon pracuje nad szybką matrycą o dużej rozdzielczości w technologii warstwowej

Autor: Maciej Luśtyk

13 Styczeń 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Canon często wskazywany jest jako ten, który pod względem technologii sensorów ciągle pozostaje w tyle za konkurencją. Wygląda jednak na to, że producent nie próżnuje i już niebawem może zaskoczyć nową matrycą w typu Stacked CMOS.

Do tej pory projektanci aparatów musieli wybierać: albo duże prędkości próbkowania matrycy, albo duża rozdzielczość, z którą wzrasta także zapotrzebowanie na moc potrzebną do jej przetworzenia. To właśnie dlatego wiele zaawansowanych aparatów obarczonych jest problemami rolling shutter. Pewnym wyjściem z sytuacji są sensory warstwowe z wbudowanym układem pamięci i przetwarzania, jak np. matryca Stacked CMOS zaprezentowana przy okazji serii Sony A9.

Do tej pory nie widzieliśmy jednak jeszcze zastosowania tej technologii w aparatach o dużej rozdzielczości. Być może jednak niebawem się to zmieni, gdyż nad podobnym rozwiązaniem aktualnie pracuje Canon.

Korpus o wysokiej rozdzielczości i możliwościach reporterskiej lustrzanki? To możliwe

Fragment patentu, ukazujący warstwy odpowiedzialne za magazynowanie i przetwarzanie informacji z nowej matrycy Canona

Jak donosi serwis Canon Watch, nowy rodzaj matrycy miałby stanowić złoty środek pomiędzy światem wysokich rozdzielczości a dużych prędkości przetwarzania, dzięki czemu możliwe byłoby zamknięcie w jednym body możliwości korpusu reporterskiego i studyjnego. Co byście powiedzieli na 50-megapikselowy aparat o możliwościach modelu EOS-1D X Mark III?

Jak szacuje CW, sensor o podobnych możliwościach, jak ten opisany w patencie Canona, pozwoliłby na zapis z prędkością 10 kl./s przy rozdzielczościach rzędu 90 Mp). Tego typu rozwiązanie pozwoliłoby też wyeliminować problemy z rolling shutter podczas filmowania w wysokich rozdzielczościach.

Z racji tego, że patent opisuje także zastosowanie układu Dual Pixel AF, raczej nie ma co wątpić w to, że podobna konstrukcja ujrzy wreszcie światło dzienne. W końcu pomogłaby Canonowi uporać się w wieloma problemami i miałaby szansę zapoczątkować nowe rozdanie w świecie sensorów producenta. Pozostaje jedynie pytanie o to, kiedy tak się stanie.

Czy nowa matryca trafi do topowego bezlusterkowca linii EOS R?

W sieci od pewnego czasu krążą plotki o modelu EOS R5s, który miałby wykorzystywać właśnie 90-megapikselową matrycę, ale bardziej prawdopodobne jest, że nowy sensor zostanie zarezerwowany dla pierwszego prawdziwie reporterskiego korpusu w linii EOS R (EOS R1?), nad którym producent pracuje już od pewnego czasu.

Trzymamy kciuki!

Więcej informacji znajdziecie na stronie canonnews.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Rusza głosowanie na zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo
Rusza głosowanie na zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo
Trwa XX edycja Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej – Grand Press Photo. Z okazji jubileuszu internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja br.
6
Focus Nordic przejmuje wyłączną dystrybucję Ilford Photo
Focus Nordic przejmuje wyłączną dystrybucję Ilford Photo
Materiały światłoczułe kultowej marki Ilford mają nowego dystrybutora. Od teraz wyłącznym przedstawicielem firmy na polskim rynku zostaje Focus Nordic.
6
Nowy salon CEWE Fotojoker w Bydgoszczy - promocje z okazji otwarcia
Nowy salon CEWE Fotojoker w Bydgoszczy - promocje z okazji otwarcia
CEWE Fotojoker, renomowana marka branży fotograficznej, otworzyła nowy salon w Galerii Zielone Arkady, w sercu Bydgoszczy. Z tej okazji, na klientów czeka wiele atrakcji i specjalnie...
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)