Mikro Cztery Trzecie nigdzie się nie wybiera - nowa warstwowa matryca Sony otwiera wachlarz możliwości

Autor: Maciej Luśtyk

14 Lipiec 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Wygląda na to, że system Mikro Cztery Trzecie może wreszcie wyjść z technologicznego zastoju. Sony stworzyło nową 20 megapikselową matrycę, która pozwoli zapisywać obraz prędkością 120 kl./s, co może otworzyć producentom drzwi do świata fotografii obliczeniowej.

Niegdyś prężnie rozwijający się segment Mikro Cztery Trzecie przezywa dziś zastój, przez który wielu postawiło na nim krzyżyk. Niby pojawiają się nowe, szybsze aparaty, ale pod względem samej technologii obrazowania od 5 lat w systemie prawie nic się nie ruszyło. Obietnicę zmian złożył dopiero zapowiedziany niedawno Panasonic Lumix GH6, jednak prawdziwym game changerem może okazać się dla systemu nowa matryca Sony IMX472-AAJK.

Efektywna rozdzielczość nowego sensora to 21,46 Mp i choć w internecie pojawiają się głosy, że to za mało by obsłużyć obiecywaną przez wspomniany model GH6 rozdzielczość 5,7K, wydaje nam się to jak najbardziej możliwe. W zapowiedzi Panasonic nie wyszczególniał bowiem w jakim formacie będzie nagrywane wideo 5,7K, może wiec równie dobrze chodzić o tryb anamorficzny, który już w modelu GH5 pozwalał na rejestrację 6K.

12-bitowy zapis 4K 120 kl./s to tylko początek możliwości nowej matrycy

Tak czy inaczej, siłą nowej matrycy jest jej szybkość. Dzięki wykorzystaniu technologii warstwowej, którą Sony zastosowało m.in. w swoim flagowym bezlusterkowcu A1, matryca IMX472-AAJK ma być w stanie zapisywać obraz o pełnej rozdzielczości z prędkością 120 kl./s. I choć jest to sensor nadal oferujący jedynie 12-bitową konwersję sygnału A/D, jego szybkość może otworzyć przed producentami zupełnie nowe możliwości.

Tryby próbkowania matrycy IMX472-AAJK

Przede wszystkim możemy spodziewać się trybów wideo oferujących nadpróbkowany zapis 4K z prędkością 120 kl./s z wykorzystaniem pełnej dynamiki sensora i 10-bitowy, nadpróbkowany zapis Full HD z niebotycznymi prędkościami ok 460 kl./s. Do tego znacznie usprawnienia na polu działaniu systemów AF, rozpoznawania obiektów itp.

Czy smartfonowe sztuczki wreszcie zawitają do aparatów systemowych?

Co jednak wydaje się najciekawsze, ogromna szybkość matrycy powinna pozwolić producentom zastosować wiele software’owych sztuczek. Z pewnością będzie to możliwość fotografowania z błyskiem z migawką elektroniczną jak w Sony A1, ale także wiele trybów ze świata fotografii obliczeniowej, którymi do tej pory brylowały jedynie smartfony, wykorzystujące technologię składania wielu ujęć w celu poprawy jakości zdjęć w słabym świetle czy zakresu dynamicznego. Jeśli producenci dobrze wykorzystają to, co oferuje matryca możemy spodziewać się, że w niedługim czasie do zwykłych aparatów zawitają wreszcie tryby nocne czy inteligentne tryby HDR (działające także w przypadku filmowania).

Jak by nie patrzeć, segment Mikro Cztery Trzecie wydaje się być idealnym miejscem do tego typu eksperymentów. Czy tak się wydarzy? Póki co czekamy i trzymamy kciuki. Jeśli nowy sensor nie zawita w modelu GH6, prawdopodobnie trafi do kolejnego flagowca Olympusa (OMDS) - Sony zaznacza w specyfikacji, że jest to sensor stworzony specjalnie z myślą o aparatach cyfrowych.

Więcej informacji na temat matrycy znajdziecie na stronie sony-semicon.co.jp.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Sony wprowadza funkcję szyfrowania zdjęć w aparacie, która pozwoli wykryć modyfikacje obrazu
Sony wprowadza funkcję szyfrowania zdjęć w aparacie, która pozwoli wykryć modyfikacje obrazu
Sony wprowadza nową technologię chroniącą przed fałszowaniem fotografii. Oparta na kryptograficznych opisach cyfrowych funkcja zagwarantować ma, że dane zdjęcia nie...
6
Pełnoklatkowy Foveon jeszcze w tym roku? Nowe zapowiedzi Sigmy
Pełnoklatkowy Foveon jeszcze w tym roku? Nowe zapowiedzi Sigmy
Wbrew wcześniejszym komunikatom, nowy warstwowy sensor Foveon X3 może zostać zaprezentowany jeszcze w tym roku.
6
„Musimy zrobić duży krok wstecz”. Instagram wycofuje się z części zapowiadanych zmian
„Musimy zrobić duży krok wstecz”. Instagram wycofuje się z części zapowiadanych zmian
Pod naciskiem użytkowników i wpływowych influencerów, serwis wstrzymuje wprowadzenie niektórych zmian, które upodobniały Instagrama do TikToka, głównego konkurenta aplikacji. Ale kierunku rozwoju...
14
Powiązane artykuły