Mikro Cztery Trzecie nigdzie się nie wybiera - nowa warstwowa matryca Sony otwiera wachlarz możliwości

Autor: Maciej Luśtyk

14 Lipiec 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Wygląda na to, że system Mikro Cztery Trzecie może wreszcie wyjść z technologicznego zastoju. Sony stworzyło nową 20 megapikselową matrycę, która pozwoli zapisywać obraz prędkością 120 kl./s, co może otworzyć producentom drzwi do świata fotografii obliczeniowej.

Niegdyś prężnie rozwijający się segment Mikro Cztery Trzecie przezywa dziś zastój, przez który wielu postawiło na nim krzyżyk. Niby pojawiają się nowe, szybsze aparaty, ale pod względem samej technologii obrazowania od 5 lat w systemie prawie nic się nie ruszyło. Obietnicę zmian złożył dopiero zapowiedziany niedawno Panasonic Lumix GH6, jednak prawdziwym game changerem może okazać się dla systemu nowa matryca Sony IMX472-AAJK.

Efektywna rozdzielczość nowego sensora to 21,46 Mp i choć w internecie pojawiają się głosy, że to za mało by obsłużyć obiecywaną przez wspomniany model GH6 rozdzielczość 5,7K, wydaje nam się to jak najbardziej możliwe. W zapowiedzi Panasonic nie wyszczególniał bowiem w jakim formacie będzie nagrywane wideo 5,7K, może wiec równie dobrze chodzić o tryb anamorficzny, który już w modelu GH5 pozwalał na rejestrację 6K.

12-bitowy zapis 4K 120 kl./s to tylko początek możliwości nowej matrycy

Tak czy inaczej, siłą nowej matrycy jest jej szybkość. Dzięki wykorzystaniu technologii warstwowej, którą Sony zastosowało m.in. w swoim flagowym bezlusterkowcu A1, matryca IMX472-AAJK ma być w stanie zapisywać obraz o pełnej rozdzielczości z prędkością 120 kl./s. I choć jest to sensor nadal oferujący jedynie 12-bitową konwersję sygnału A/D, jego szybkość może otworzyć przed producentami zupełnie nowe możliwości.

Tryby próbkowania matrycy IMX472-AAJK

Przede wszystkim możemy spodziewać się trybów wideo oferujących nadpróbkowany zapis 4K z prędkością 120 kl./s z wykorzystaniem pełnej dynamiki sensora i 10-bitowy, nadpróbkowany zapis Full HD z niebotycznymi prędkościami ok 460 kl./s. Do tego znacznie usprawnienia na polu działaniu systemów AF, rozpoznawania obiektów itp.

Czy smartfonowe sztuczki wreszcie zawitają do aparatów systemowych?

Co jednak wydaje się najciekawsze, ogromna szybkość matrycy powinna pozwolić producentom zastosować wiele software’owych sztuczek. Z pewnością będzie to możliwość fotografowania z błyskiem z migawką elektroniczną jak w Sony A1, ale także wiele trybów ze świata fotografii obliczeniowej, którymi do tej pory brylowały jedynie smartfony, wykorzystujące technologię składania wielu ujęć w celu poprawy jakości zdjęć w słabym świetle czy zakresu dynamicznego. Jeśli producenci dobrze wykorzystają to, co oferuje matryca możemy spodziewać się, że w niedługim czasie do zwykłych aparatów zawitają wreszcie tryby nocne czy inteligentne tryby HDR (działające także w przypadku filmowania).

Jak by nie patrzeć, segment Mikro Cztery Trzecie wydaje się być idealnym miejscem do tego typu eksperymentów. Czy tak się wydarzy? Póki co czekamy i trzymamy kciuki. Jeśli nowy sensor nie zawita w modelu GH6, prawdopodobnie trafi do kolejnego flagowca Olympusa (OMDS) - Sony zaznacza w specyfikacji, że jest to sensor stworzony specjalnie z myślą o aparatach cyfrowych.

Więcej informacji na temat matrycy znajdziecie na stronie sony-semicon.co.jp.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Rusza głosowanie na zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo
Rusza głosowanie na zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo
Trwa XX edycja Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej – Grand Press Photo. Z okazji jubileuszu internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja br.
6
Focus Nordic przejmuje wyłączną dystrybucję Ilford Photo
Focus Nordic przejmuje wyłączną dystrybucję Ilford Photo
Materiały światłoczułe kultowej marki Ilford mają nowego dystrybutora. Od teraz wyłącznym przedstawicielem firmy na polskim rynku zostaje Focus Nordic.
6
Nowy salon CEWE Fotojoker w Bydgoszczy - promocje z okazji otwarcia
Nowy salon CEWE Fotojoker w Bydgoszczy - promocje z okazji otwarcia
CEWE Fotojoker, renomowana marka branży fotograficznej, otworzyła nowy salon w Galerii Zielone Arkady, w sercu Bydgoszczy. Z tej okazji, na klientów czeka wiele atrakcji i specjalnie...
8
Powiązane artykuły