Nowa matryca Samsunga ma najmniejsze piksele na świecie - aparaty o wysokiej rozdzielczości już niebawem w każdym smartfonie

Autor: Maciej Luśtyk

11 Czerwiec 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Sensor ISOCELL JN1 bije rekord rozmiaru pojedynczego piksela i obiecuje rewolucję na rynku mobilnych telefonów ze średniego i niższego segmentu.

Aktualnie najlepsze smartfony na rynku idą w kierunku coraz większych sensorów, co jest z jednej strony racjonalne, bo gwarantuje lepszą jakość obrazu, ale z drugiej powoduje, że „wyspy” z aparatami są przesadnie duże i mogą sprawiać, że telefon przestaje być wygodny. Warto wspomnieć tu chociażby rekordowy model Xiaomi Mi 11 Ultra.

Czy jednak można stworzyć mały aparat, który jednocześnie będzie zachowywał choć część możliwości topowych sensorów? Właśnie tym ma być nowa matryca ISOCELL JN1, której twórca ma szansę wprowadzić małą rewolucją w segmencie smartfonów z niższej i średniej półki cenowej.

Samsung ISOCELL JN1 obiecuje, że nawet tanie smartfony będą miały dobre aparaty. Co skrywa nowa matryca?

Wyprodukowany przez Samsunga sensor JN1 jest malutki (rozmiar 1/2.78”) i może się pochwalić najmniejszym rozmiarem piksela (0.64 μm) ze wszystkich wyprodukowanych do tej pory matryc. W efekcie tego na matrycy „mikroskopijnych” rozmiarów udało się upchnąć ich aż 50 mln. Biorąc więc pod uwagę to, że sensor kompatybilny jest z najbardziej popularnym na rynku smartfonowej optyki standardem 1/2.8”, już niebawem możemy spodziewać się, że większość smartfonów na rynku będzie oferować 50-megapikselowe aparaty (także do selfie).

Na samej rozdzielczości zalety nowego sensora się jednak nie kończą. Jak w przypadku swoich topowych sensorów, Samsung zastosował tu technologię Tetracell, która polega na wirtualnym łączeniu 4 pikseli w jeden o większym rozmiarze, co pozwala zebrać więcej światła w słabych warunkach oświetleniowych i przekłada się na wyższą jakość zdjęć. Fotografie wykonane w tym trybie będą miały co prawda rozdzielczość „tylko” 12 Mp, ale to rozmiar na którym bazuje większość smartfonowych aparatów.

Miniaturowa matryca oferować ma także niezły zakres dynamiczny i superszybki autofokus

Do tego otrzymujemy tu system Smart ISO, który wzorem matryc Dual Gain dobiera osobne wzmocnienie sygnały dla jasnych i słabo oświetlonych scen, a także wykorzystuje obydwa systemy jednocześnie w celu poprawy zakresu dynamicznego zdjęcia i zmniejszenia zaszumienia.

Wreszcie otrzymujemy też zaktualizowany system Autofokusu opartego o detekcję fazy, który Samsung nazywa Double Super PD, a w praktyce oznacza to większy rozmiar pikseli odpowiadających za detekcję ostrości, a tym samym zwiększenie ich skuteczności.

Do tego matryca ta będzie pozwalać na rejestrację wideo 4K z prędkością 60 kl./s, a na dodatek jest już w masowej produkcji. I choć raczej nie uświadczymy jej w roli głównego sensora któregoś z flagowców, możemy spodziewać się, że dzięki niej dużo lepsze staną się aparaty w smartfonach ze średniej i niższej półki cenowej. Zwłaszcza, że dzięki małym rozmiarom matryca ta będzie zapewne chętnie stosowana także w przypadkach modułów teleobiektywów.

Pierwsze telefony z matrycą ISOCELL JN1 trafią na półki zapełne jeszcze w tym roku

Póki co nie wiemy jeszcze, który smartfon jako pierwszy będzie wykorzystywać nową matrycę, ale zapewne pojawi się ona w nadchodzących „średniakach” Oppo, Xiaomi czy oczywiście Samsunga.

Więcej informacji znajdziecie na stronie samsung.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Mobile
Xiaomi 12S Ultra - flagowiec z 1-calową matrycą i aparatem Leica
Xiaomi 12S Ultra - flagowiec z 1-calową matrycą i aparatem Leica
Nowy flagowy smartfon jako jeden z pierwszych na rynku wykorzystuje pełną 1-calową matrycę. Wyposażony w 3 aparaty, wideo 4K i 10-bitowy wyświetlacz Xiaomi 12S Ultra...
17
Xiaomi 12S Ultra z 1-calową matrycą. Nadchodzi prawdopodobnie najlepszy fotograficzny smartfon dotychczas
Xiaomi 12S Ultra z 1-calową matrycą. Nadchodzi prawdopodobnie najlepszy fotograficzny smartfon...
Już w poniedziałek premiera nowego flagowego smartfona Xiaomi. Model 12S Ultra wykorzystywać ma pełną, opracowaną wspólnie z Sony matryce w rozmiarze...
7
Vivo X80 Pro trafia do Polski. Znamy oficjalną cenę
Vivo X80 Pro trafia do Polski. Znamy oficjalną cenę
Najnowszy flagowy smartfon Vivo właśnie zadebiutował w Europie. Ma zaawansowany aparat sterowany dedykowanym układem obrazowania AI oraz świetną wydajność. Wiemy już...
13
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)