Nowa matryca Samsunga ma najmniejsze piksele na świecie - aparaty o wysokiej rozdzielczości już niebawem w każdym smartfonie

Autor: Maciej Luśtyk

11 Czerwiec 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Sensor ISOCELL JN1 bije rekord rozmiaru pojedynczego piksela i obiecuje rewolucję na rynku mobilnych telefonów ze średniego i niższego segmentu.

Aktualnie najlepsze smartfony na rynku idą w kierunku coraz większych sensorów, co jest z jednej strony racjonalne, bo gwarantuje lepszą jakość obrazu, ale z drugiej powoduje, że „wyspy” z aparatami są przesadnie duże i mogą sprawiać, że telefon przestaje być wygodny. Warto wspomnieć tu chociażby rekordowy model Xiaomi Mi 11 Ultra.

Czy jednak można stworzyć mały aparat, który jednocześnie będzie zachowywał choć część możliwości topowych sensorów? Właśnie tym ma być nowa matryca ISOCELL JN1, której twórca ma szansę wprowadzić małą rewolucją w segmencie smartfonów z niższej i średniej półki cenowej.

Samsung ISOCELL JN1 obiecuje, że nawet tanie smartfony będą miały dobre aparaty. Co skrywa nowa matryca?

Wyprodukowany przez Samsunga sensor JN1 jest malutki (rozmiar 1/2.78”) i może się pochwalić najmniejszym rozmiarem piksela (0.64 μm) ze wszystkich wyprodukowanych do tej pory matryc. W efekcie tego na matrycy „mikroskopijnych” rozmiarów udało się upchnąć ich aż 50 mln. Biorąc więc pod uwagę to, że sensor kompatybilny jest z najbardziej popularnym na rynku smartfonowej optyki standardem 1/2.8”, już niebawem możemy spodziewać się, że większość smartfonów na rynku będzie oferować 50-megapikselowe aparaty (także do selfie).

Na samej rozdzielczości zalety nowego sensora się jednak nie kończą. Jak w przypadku swoich topowych sensorów, Samsung zastosował tu technologię Tetracell, która polega na wirtualnym łączeniu 4 pikseli w jeden o większym rozmiarze, co pozwala zebrać więcej światła w słabych warunkach oświetleniowych i przekłada się na wyższą jakość zdjęć. Fotografie wykonane w tym trybie będą miały co prawda rozdzielczość „tylko” 12 Mp, ale to rozmiar na którym bazuje większość smartfonowych aparatów.

Miniaturowa matryca oferować ma także niezły zakres dynamiczny i superszybki autofokus

Do tego otrzymujemy tu system Smart ISO, który wzorem matryc Dual Gain dobiera osobne wzmocnienie sygnały dla jasnych i słabo oświetlonych scen, a także wykorzystuje obydwa systemy jednocześnie w celu poprawy zakresu dynamicznego zdjęcia i zmniejszenia zaszumienia.

Wreszcie otrzymujemy też zaktualizowany system Autofokusu opartego o detekcję fazy, który Samsung nazywa Double Super PD, a w praktyce oznacza to większy rozmiar pikseli odpowiadających za detekcję ostrości, a tym samym zwiększenie ich skuteczności.

Do tego matryca ta będzie pozwalać na rejestrację wideo 4K z prędkością 60 kl./s, a na dodatek jest już w masowej produkcji. I choć raczej nie uświadczymy jej w roli głównego sensora któregoś z flagowców, możemy spodziewać się, że dzięki niej dużo lepsze staną się aparaty w smartfonach ze średniej i niższej półki cenowej. Zwłaszcza, że dzięki małym rozmiarom matryca ta będzie zapewne chętnie stosowana także w przypadkach modułów teleobiektywów.

Pierwsze telefony z matrycą ISOCELL JN1 trafią na półki zapełne jeszcze w tym roku

Póki co nie wiemy jeszcze, który smartfon jako pierwszy będzie wykorzystywać nową matrycę, ale zapewne pojawi się ona w nadchodzących „średniakach” Oppo, Xiaomi czy oczywiście Samsunga.

Więcej informacji znajdziecie na stronie samsung.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Mobile
Xiaomi 14 Ultra - 4 aparaty 50 Mp, profesjonalny tryb wideo i sztuczna inteligencja. Czy to jeszcze smartfon?
Xiaomi 14 Ultra - 4 aparaty 50 Mp, profesjonalny tryb wideo i sztuczna inteligencja. Czy to...
Xiaomi zaprezentowało najnowszego flagowego smartfona. Model 14 Ultra obiecuje najlepsze do tej pory możliwości fotograficzne na rynku mobile i podpiera to imponującą specyfikacją. Z...
8
Google inwestuje w startup, który odmienić ma fotografię mobilną - Glass AI jest już dostępne dla producentów
Google inwestuje w startup, który odmienić ma fotografię mobilną - Glass AI jest już dostępne dla...
Software’owe sztuczki stosowane przez producentów smartfonów potrafią działać cuda. Ale nie zawsze takie, jakich pożądają użytkownicy. Glass Imaging wie jak sprawić, by smartfonowi...
6
OnePlus 12 - najlepsze podzespoły i rozbudowany moduł foto z dużą matrycą
OnePlus 12 - najlepsze podzespoły i rozbudowany moduł foto z dużą matrycą
Na swoje 10-urodziny OnePlus prezentuje nowego flagowca. OnePlus 12 to najlepsza na rynku wydajność i zaawansowany moduł foto przygotowany we współpracy z Hasselbladem i Sony
5
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (7)