Samsung T9 SSD - odporne, dwa razy szybsze i tak samo kompaktowe dyski przenośne

Autor: Maciej Luśtyk

4 Październik 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Samsung zaprezentował nową serię kompaktowych, przenośnych dysków SSD. Modele T9 otrzymują wzmocnioną obudowę i oferują transfery do 2000 MB/s w przystępnej cenie. Ale jest pewien haczyk.

Kompaktowe dyski Samsunga z serii T już od paru lat są chętnie wybierane przez twórców jako zewnętrzne nośniki wspierające ich pracę foto-wideo. Wszystko ze względu na świetne  zbalansowanie wymiarów, ceny i możliwości. Jak wskazywaliśmy w teście modelu T7 Shield, to urządzenia, które podważają sens własnoręcznego składania dysków SSD na bazie kości NVME i specjalnych case’ów.

Odporne z automatu

Teraz producent prezentuje najnowszą odsłonę serii - dyski Samsung T9. Wygląda na to, że wraz z tą premierą Koreańczycy odchodzą od rozdzielania swoich kompaktowych nośników na dwie serie - modele T9 automatycznie otrzymują bowiem wzmocnione, odporne obudowy, które charakteryzowały wcześniej linię Shield.

Dyski są więc odporne na wstrząsy, upadki z wysokości 3 metrów, uszczelnione przed zachlapaniami i mogą pracować w zakresie temperatur 0°C to 60°C. Obudowę pokrywa zaś elegancka gumowana faktura, która dodatkowo zabezpiecza dysk i zapobiega jego przesuwaniu się. Co ważne, dyski charakteryzować mają się też skutecznym systemem odprowadzania ciepła, co pozwoli na komfortową i bezpieczną pracę pod dużym obciążeniem. A wszystko to w kompaktowej obudowie o wymiarach 88 x 60 x 14 mm.

Transfery do 2000 MB/s...

Co chyba najbardziej istotne, przy zachowaniu tej samej ceny startowej co w przypadku serii T7, modele z serii T9 oferują dwukrotnie większe transfery, sięgające 2000 MB/s w odczycie i zapisie. Większe prędkości były naszym głównym życzeniem podczas testu modelu T7. Niestety, tak jak i w jego przypadku z pełnych możliwości serii T9 skorzysta jedynie ograniczona liczna użytkowników.

... ale tylko dla wybranych Windowsiarzy

A konkretnie osoby pracujące na komputerach Windows, wyposażonych w porty obsługujące protokół USB 3.2 Gen 2x2. W przypadku Maców (wykorzystujących obecnie złącza w standardzie USB 4 i Thunderbolt) oraz wielu windowsowych pecetów i notebooków wykorzystujących złącza USB 3.2 Gen 2 maksymalna możliwa do uzyskania prędkość spadnie do ok. 1000 MB/s.

Warto też zaznaczyć, że wersje o większej pojemności będą lepiej nadawać się do pracy wideo i bezpośredniego zapisywania materiału z kamer i aparatów. Dyski Samsunga bazują bowiem na buforze w ramach, którego są w stanie zaoferować swoją maksymalną wydajność. Jego pojemność wynosi kolejno 22 GB, 88 GB i 180 GB dla wersji o pojemności 1 TB, 2 TB i 4 TB.

Dyski z serii Samsung T9 pozwalają na zabezpieczenie 256-bitowym kluczem AES i dostarczane są wraz z oprogramowaniem Samsung Magician Software do monitorowania i optymalizowania pracy dysków. Objęte są także 5-letnią gwarancją producenta.

Cena i dostępność

Dyski SSD z serii Samsung T9 dostępne są w wersjach o pojemności 1 TB, 2 TB i 4 TB, w cenach 140 dolarów (ok. 620 zł), 240 dolarów (ok. 1060 zł) i 440 dolarów (ok. 1950 zł).

Dokładnych polskich cen jeszcze nie znamy.

Więcej informacji znajdziecie na stronie samsung.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
„Skanery" Valoi trafiają na polski rynek - łatwy sposób na digitalizację negatywów
„Skanery" Valoi trafiają na polski rynek - łatwy sposób na digitalizację negatywów
Już w sierpniu w ofercie Focus Nordic pojawią się adaptery do digitalizacji negatywów fińskiej marki Valoi. To urządzenia, które pozwolą na wygodniejszą i szybszą digitalizację od...
7
Godox Litemons RGB - głowice LED z pełnym spektrum barw
Godox Litemons RGB - głowice LED z pełnym spektrum barw
Godox wprowadza nową serię lamp Litemons RGB, które łączą dużą moc z możliwością wykorzystania pełnego spektrum barw RGB, oferując jeszcze większą wszechstronność pracy na planie.
1
LomoChrome Color ’92 Sun-kissed - nowy film w wakacyjnym klimacie
LomoChrome Color ’92 Sun-kissed - nowy film w wakacyjnym klimacie
Lomography prezentuje najnowszy analogowy film kolorowy ze swojej oferty. Materiał LomoChrome Color ’92 Sun-kissed zapewniać ma ciepłą kolorystykę i vintage’owy charakter zdjęć.
17
Powiązane artykuły