Pierwsza na świecie 200-megapikselowa matryca do smartfonów

Autor: Maciej Luśtyk

6 Wrzesień 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Samsung kolejny raz stawia wyżej poprzeczkę w zakresie mobilnego obrazowania. Matryca ISOCELL HP1 może pochwalić się rekordową rozdzielczością. Kiedy trafi do fotograficznych smartfonów?

Wydaje się, że dopiero co pisaliśmy o 100-megapikselowej matrycy stworzonej we współpracy pomiędzy Samsungiem i Xiaomi, a tymczasem koreański producent zaprezentował właśnie przeznaczony do smartfonów sensor o rozdzielczości aż 200 Mp.

Samsung Isocell H1 - rekordowa rozdzielczość i ciekawa specyfikacja

Matryca Samsung Isocell HP1 może pochwalić się nie tylko wysoką rozdzielczością, ale także dużym fizycznym rozmiarem, tylko nieznacznie odstającym od 1-calowych sensorów zaawansowanych aparatów kompaktowych. Sensor mierzy 1/1,22 cala, oferuje 10-bitowy przetwornik A/D, pozwoli nagrywać filmy 8K z prędkością 30 kl./s (i z prędkością aż 120 kl./s w 4K), a także umożliwi wykonywanie zdjęć w pełnej rozdzielczości z prędkością 7,5 kl./s.

Jednocześnie matryca oferuje bardzo małe piksele w rozmiarze raptem 0.64μm, co oznacza, że są one mniejsze niż długość fali w czerwonym spektrum światła widzialnego. Tego, jak wpłynie to na wykonywane zdjęcie na razie nie wiemy, producent zadbał jednak o to, żeby tak małe piksele dobrze radziły sobie w przypadku słabym warunków oświetleniowych.

Mimo rekordowo małych pikseli matryca dobrze radzić ma sobie w słabym świetle. Oferuje też zaawansowany system AF

Podobnie jak we wszystkich matrycach ISOCELL, także i tutaj stosowana jest technologia łączenia poszczególnych pikseli w grupy, które wspólnie będą działać jak jeden większy piksel. W tym wypadku technologia ChameleonCell łączy w grupy aż 16 pikseli, co owocuje rozmiarem piksela rzędu 1,28 μm przy rozdzielczości 50 Mp i aż 2,56μm w przypadku rozdzielczości 12,5 Mp (to w takich rozmiarach będą zapisywane zdjęcia wykonywane w trudniejszych dla aparatu warunkach).

Samsung obiecuje też wysoką skuteczność systemu AF, a to dzięki opartemu o detekcję fazy systemowi Double Super PD, w ramach którego każda mikrosoczewka pokrywa dwa pikselele autofokusu. W praktyce otrzymujemy dwa razy więcej pikseli AF niż w ramach wcześniejszych układów Super PD, co powinno przełożyć się na jeszcze lepsze śledzenie i szybsze blokowanie ostrości.

Czy nowa matryca trafi do Samsungów Galaxy S22?

Kiedy nowy sensor trafi do smartfonów? Póki co Samsung wszystkim zainteresowanym oferują nową matrycę na testy, ale można się spodziewać, że odpowiednio wcześniej producent postarał się zaimplementować ją w swoich konstrukcjach. Z dużym prawdopodobieństwem może ona pojawić się w kolejnej generacji smartfonów z serii Galaxy. Być może też, wzorem wcześniejszych ważnych matryc Samsunga, nowy sensor zadebiutuje w konstrukcji Xiaomi.

Tak czy inaczej, szansę, by zobaczyć jak nowa matryca radzi sobie w praktyce będziemy mieli prawdopodobnie już za kilka miesięcy.

Więcej informacji znajdziecie na stronie samsung.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Mobile
Xiaomi 14 Ultra - 4 aparaty 50 Mp, profesjonalny tryb wideo i sztuczna inteligencja. Czy to jeszcze smartfon?
Xiaomi 14 Ultra - 4 aparaty 50 Mp, profesjonalny tryb wideo i sztuczna inteligencja. Czy to...
Xiaomi zaprezentowało najnowszego flagowego smartfona. Model 14 Ultra obiecuje najlepsze do tej pory możliwości fotograficzne na rynku mobile i podpiera to imponującą specyfikacją. Z...
7
Google inwestuje w startup, który odmienić ma fotografię mobilną - Glass AI jest już dostępne dla producentów
Google inwestuje w startup, który odmienić ma fotografię mobilną - Glass AI jest już dostępne dla...
Software’owe sztuczki stosowane przez producentów smartfonów potrafią działać cuda. Ale nie zawsze takie, jakich pożądają użytkownicy. Glass Imaging wie jak sprawić, by smartfonowi...
6
OnePlus 12 - najlepsze podzespoły i rozbudowany moduł foto z dużą matrycą
OnePlus 12 - najlepsze podzespoły i rozbudowany moduł foto z dużą matrycą
Na swoje 10-urodziny OnePlus prezentuje nowego flagowca. OnePlus 12 to najlepsza na rynku wydajność i zaawansowany moduł foto przygotowany we współpracy z Hasselbladem i Sony
4
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)