Smartfony Samsunga z aparatami Olympus? Możliwe, że jeszcze w tym roku

Autor: Maciej Luśtyk

8 Kwiecień 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Podczas targów CP+ 2021 OM Digital Solutions zapowiedziało, że jest otwarte na współpracę z innymi producentami. Czy pierwsze partnerstwo zawiązane przez nowy zarząd marki będzie oznaczać wejście na rynek smartfonów?

To, że producenci aparatów w dużej mierze przegapili odpowiedni moment na rozwój własnych rozwiązań z kategorii mobile nie jest już dziś dla nikogo tajemnicą. Coraz doskonalsze pod względem możliwości fotograficznych smartfony sprawiają jednak, że segment ten nadal oferuje ciekawą perspektywę rozwoju dla brandów ze świata foto, czego przykładem mogą być chociażby niedawne premiery, w przypadku których mogliśmy oglądać aparaty opracowane we współpracy z firmami takimi jak Hasselblad i Zeiss.

Na tę chwilę do smartfonowej gry weszły więc Leica (Huawei), Hasselblad (OnePlus i wcześniej Motorola) Zeiss (Vivo, Nokia) i oczywiście produkujące swoje własne telefony Sony. Wiele wskazuje jednak na to, że do tej stawki już niebawem dołączy kolejny popularny producent, którego doświadczenie wesprze aparaty jednego z liderów branży mobile.

Według plotek, OMDS prowadzi z Samsungiem rozmowy na temat wspólnego rozwoju mobilnych systemów obrazowania

Mowa o Olympusie, który pod skrzydłami nowego właściciela (OM Digital Solutions) szuka dla siebie nowych możliwości rozwoju i zarobku. Jak donosi leaker @heyitsyogesh, OMDS prowadzić ma rozmowy z Samsungiem odnośnie współpracy w zakresie rozwoju aparatów w nadchodzących flagowcach producenta.

Przeczytaj także:
Samsung Galaxy S21 5G, S21+ 5G i S21 Ultra 5G - super wydajność, rekordowy zoom i wideo 8K

Koreańczycy zaprezentowali najnowsze superwydajne flagowce z serii Samsung Galaxy. Otrzymujemy nowy design, świetne podzespoły i nowe możliwości w zakresie pracy foto i wideo. Niestety podstawowe modele pod względem fotograficznym prawie nie różnią się od poprzedników. [Czytaj więcej]
OnePlus 9 i OnePlus 9 Pro - test aparatów

Najnowsze flagowce chińskiego producenta kuszą aparatami stworzonymi we współpracy z legendarnym Hasselbladem. Czy dzięki temu wybijają się ponad smartfonową stawkę? Aparaty fotograficzne modeli OnePlus 9 i OnePlus 9 Pro sprawdziliśmy w praktyce. [Czytaj więcej]

Na tę chwilę to jedynie niepotwierdzone plotki, ale na ten stan rzeczy mogą wskazywać dwa fakty.  Po pierwsze, podczas targów CP+ 2021 nowy właściciel Olympusa dość otwarcie zapowiedział, że zamierza współpracować z innymi producentami w celu dostarczenia na rynek rozwiązań, które wybiegają poza dotychczasową ofertę marki. Po drugie, Samsung pracuje nad nową wersją układu Exynos, który otrzymał roboczą nazwę Olympus.

O tym czy doniesienia te się potwierdzą przekonamy się zapewne w ciągu najbliższych miesięcy. Aparaty będące owocem współpracy mogą trafić do nadchodzących jesienią smartfonów z serii Note i Fold, a także do przyszłorocznego flagowca S22.

Jeśli okaże się prawdą, współpraca z Samsungiem może dać Olympusowi drugie życie

Jeśli tak się wydarzy, Olympus nie tylko otrzyma szansę na szybkie podreperowanie swojej sytuacji, ale także dostęp do smarfonowego know-how, które może zaowocować przeniesieniem różnego rodzaju mobilnych sztuczek na język zwykłych aparatów. W końcu Olympus nigdy nie bał się oryginalnych rozwiązań pokroju trybu Pixel Shift, który wprowadził już w 2015 roku przy okazji modelu E-M5 Mark II czy też symulacji filtra ND, która zadebiutowała wraz modelem E-M1X.

Jeśli rozwiązania takie jak Tryb Nocny czy symulacja rozmycia tła miałyby kiedykolwiek trafić do zwykłych korpusów, platforma Olympusa, który od lat obraca się głównie w segmencie amatorskim i średnio-zaawansowanym, wydaje się miejscem wprost stworzonym do takich eksperymentów. Warto też pamiętać, że Samsung ma już za sobą kilkuletnie doświadczenie na rynku aparatów, na którym oferował wyjątkowo konkurencyjne, ale mało popularne konstrukcje. Współpraca z Olympusem może być więc dla firmy także sposobem na upłynnienie opracowanych wówczas technologii i amortyzację poniesionych inwestycji.

Trzymamy kciuki, by wszystko to okazało się prawdą. Olympus to świetny producent, który przez lata wielokrotnie pokazywał, że „mały może więcej” i zdecydowanie zasługuje na to, by dalej siać ferment na rynku zdominowanym przez gigantów branży.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Mobile
Sony Xperia Pro-I - czy to jeszcze smartfon czy już aparat? Takiego flagowca jeszcze nie widzieliśmy
Sony Xperia Pro-I - czy to jeszcze smartfon czy już aparat? Takiego flagowca jeszcze nie widzieliśmy
Sony robi kolejny krok na drodze do unifikacji systemów mobilnych z aparatami. Najnowsza Xperia Pro-I to jeden z najbardziej rozbudowanych fotograficznych smartfonów...
12
Google Pixel 6 i Pixel 6 Pro - nowe fotograficzne flagowce stawiają na funkcje AI
Google Pixel 6 i Pixel 6 Pro - nowe fotograficzne flagowce stawiają na funkcje AI
Google pokazało 6. odsłonę swojego smartfona. Tym razem otrzymujemy nową matrycę i w sumie 3 aparaty, ale najnowsze flagowce to przede wszystkim nowości...
7
Saramonic SmartMic5 - mikrofon shotgun do smartfona
Saramonic SmartMic5 - mikrofon shotgun do smartfona
Coraz więcej producentów oferuje rozwiązania audio do smartfonów. Swoją ofertę mobilnych rozwiązań rozszerza Saramonic prezentują nowy niedrogi mikrofon pojemnościowy...
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)