Nadchodzi nowy retro korpus Olympusa. Czy to nowa era zaawansowanych PEN-ów?

Autor: Redakcja Fotopolis

7 Czerwiec 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Jak wskazują donosy, już niebawem premiera pierwszego korpusu Olympus wypuszczonego pod skrzydłami OMDS. Czego możemy się spodziewać?

Na nowy korpus Olympusa czekamy już niemal rok (E-M10 Mark IV), a ostatni aparat, który wnosił do oferty rzeczywiste usprawnienia pojawił się na rynku niemal dwa lata temu (E-M5 Mark III). W sumie nie ma się co dziwić, bo przez ten czas producent był pochłonięty sprawą sprzedaży biznesu fotograficznego firmie JIP (Japan Industrial Partners), która oficjalnie kieruje nim już od stycznia bieżącego roku pod szyldem OMDS. Wygląda na to, że już niebawem zobaczymy pierwszy aparat wyprodukowany pod auspicjami nowego właściciela, ale raczej nie będzie on tym, czego się spodziewaliście.

Podczas gdy w oficjalnych informacjach pojawiały się wzmianki na temat szykowanego jeszcze na 2021 roku profesjonalnego body Mikro Cztery Trzecie, pierwszym aparatem OMDS będzie nowy Olympus PEN, a przynajmniej tak wynika z renderów opublikowanych przez serwis Photorumors.

Nowym korpusem seria PEN wskoczy na wyższa półkę. Ale czy nie oznacza to końca popularnej linii E-M10?

Co ciekawe, nowy Olympus Pen E-P7 odbiega nieco stylistyką od dotychczasowych PEN-ów, wydając się być mniejszym bratem, stylizowanego na korpusy retro i pokazanego w 2016 roku modelu PEN-F oraz spadkobiercą modelu E-P5, po którym producent porzucił serię bardziej zaawansowanych modeli z serii PEN. Grafiki wskazują także na to, że będzie całkiem zaawansowany pod względem ergonomii. Aparat ma być wyposażony w dwa pokrętła funkcyjne (oprócz modelu EP-5, PEN-y oferowały tylko jedno pokrętło) oraz 5-osiowy system stabilizacji matrycy (3-osiowa stabilizacja we wcześniejszych PEN-ach z wyjątkiem E-P5). Dodatkowo pojawia się także przycisk AFL na tylnym panelu oraz przełącznik trybów kolorystycznych.

Nowy korpus wydaje się bezpośrednio konkurować o grupę docelową z pokazanym na początku stycznia modelem Fujifilm X-E4, choć dość istotną różnicą jest tutaj brak wizjera. Tak czy inaczej nowy PEN E-P7 wydaje się być stworzony jako kompaktowa, przyjemna w użycia propozycja na niezobowiązujące wypady z aparatem.

Jednocześnie od razu nasuwa się pytanie o to, czy udoskonalenie serii PEN nie ma na celu pozbycia się z oferty linii E-M10, która przez pewien czas dość mocno kanibalizowała serię E-M5. Cóż, nowy właściciel już dawno zapowiadał odchudzenie oferty, także tego typu krok może okazać się jak najbardziej prawdziwy. Tym bardziej, że serię PEN uważaliśmy już za wymarłą. O wszystkim jednak przesądzi specyfikacja aparatu oraz cena, które na tę chwilę pozostaje jeszcze nieznane.

Kiedy premiera?

Wszystkie karty nowy producent odsłoni jednak już niebawem. Według plotek, premiera aparatu przewidziana jest na 9 czerwca 2021 roku.

Więcej informacji znajdziecie na stronie photorumors.com.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica D-Lux 8 - nadchodzi "mała Leica Q"
Leica D-Lux 8 - nadchodzi "mała Leica Q"
Leica zapowiada kolejną generację kompaktu z serii D-Lux. Aparat otrzymał wzornictwo i ergonomię spójną z pełnoklatkowym modelem Leica Q, nadal będzie jednak oparty o matrycę formatu...
19
Panasonic Lumix S9 - małe wymiary, duże możliwości, super cena
Panasonic Lumix S9 - małe wymiary, duże możliwości, super cena
Panasonic zaprezentował swoją pierwszą kompaktowa pełną klatkę z segmentu amatorskiego. Lumix S9 zamyka możliwości modelu S5 II w niewielkiej konstrukcji kierowanej do twórców...
8
Analogowy kompakt Pentaxa będzie aparatem półklatkowym. Pojawił się pierwszy teaser
Analogowy kompakt Pentaxa będzie aparatem półklatkowym. Pojawił się pierwszy teaser
Pentax zaprezentował pierwszą oficjalną zapowiedź swojego nowego analogowego kompaktu. Teaser potwierdza domysły, że będzie to aparat pozwalający naświetlić dwa zdjęcia na jednej...
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)