Olympus PEN-F - test aparatu

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
8
Ergonomia:
9
Cena / Jakość:
6
Wydajność:
8
Funkcjonalność:
7
Marka:
Olympus
Nasza ocena:

PEN-F to najnowsze i na pewno najbardziej stylowe dziecko w rodzinie Olympusa. To klasyczny, ponadczasowy design, ale też możliwości, które sprawiają, że aparat staje na równi z topowymi modelami w ofercie. Jak ta oryginalna konstrukcja sprawdza się w praktyce?

Autor: Maciej Luśtyk

12 Luty 2016
Artykuł na: 38-48 minut
Spis treści

Zaprezentowany pod koniec stycznia Olympus PEN-F jest szczególną pozycją w ofercie producenta, bo otwiera w niej zupełnie nowy rozdział. Nie należy ani do rodziny stylizowanych na klasyczne lustrzanki rodziny OM-D, nie jest też w prostej linii rozwinięciem konsumenckiej linii PEN. Najnowszy Olympus to cyfrowa wariacja na temat ciekawej, półklatkowej lustrzanki z lat 60. XX o tej samej nazwie. Oprócz stylowego wyglądu, aparat otrzymał także mocne podzespoły, charakterystyczne dla najlepszych modeli w ofercie.

Przede wszystkim jest to nowa matryca Mikro 4/3 Live MOS o rozdzielczości 20 Mp - najwyższej, jaka dotąd pojawiła się w aparatach Olympus - wspomagana procesorem TruePic VII, który pozwoli nam na fotografowanie z maksymalną prędkością 10 kl./s (5 klatek z pełnym wsparciem autofocusa), w zakresie czułości ISO 80-25600. Zobaczymy tu także znany z modelu E-M5 Mark II tryb High Res Shot, który dzięki większej rozdzielczości matrycy pozwoli nam teraz na wykonywanie zdjęć o rozdzielczości aż 50 megapikseli.

Zobacz wszystkie zdjęcia (12)

Z modelu E-M5 II bezlusterkowiec zaczerpnął także 81-punktowy system AF oraz chwaloną przez użytkowników 5-osiową stabilizację matrycy. Otrzymujemy ponadto obracany, dotykowy ekran o rozdzielczości 1 080 000 punktów oraz wizjer elektroniczny OLED 2,36 Mp w stylu dalmierza. Znakiem rozpoznawczym Pena F jest nowe pokrętło z przodu aparatu, kótre daje szybki dostęp do trybów kreatywnych, a sam aparat oferuje szerokie możliwości personalizacji. Na pokładzie znajdziemy także moduł Wi-Fi i tryb filmowy pozwalający na rejestrowanie filmów w maksymalnej rozdzielczości Full HD 1080p z prędkością 60 kl./s.

Mimo że na pierwszy rzut oka aparat zdaje się nie mieć bezpośredniej konkurencji to o klienta będzie walczył z posiadającymi podobne możliwości, również stylizowanymi na aparaty dalmierzowe modelem Panasonic Lumix GX8 oraz nieco droższym Fujifilm X-Pro2. Obydwa to stylowe i bardzo zaawansowane konstrukcje, rywalizacja będzie więc zacięta.

Za aparat na polskim rynku zapłacimy około 5500 zł (samo body) lub 6400 zł w zestawie z obiektywem kitowym M.Zuiko 14-42 mm f/3.5-5.6 EZ.

W zestawie handlowym, oprócz aparatu znajduje się:

  • bateria
  • ładowarka
  • pasek na ramię
  • kabel USB
  • Oprogramowanie Olympus Viewer
  • instrukcja


Linki:


Oficjalny news o aparacie: Olympus PEN-F - stylowy profesjonalista
Pierwsze wrażenia: Olympus PEN-F - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści

Poprzednia

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony ZV-E10 II - pierwsze wrażenia
Sony ZV-E10 II - pierwsze wrażenia
Druga generacja vlogerskiego korpusu APS-C ma być wreszcie idealnym rozwiązaniem dla początkujących, ale ambitnych twórców internetowej rozrywki. Sony ZV-E10 II to jednak także prawie...
13
Canon EOS R5 Mark II – pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Canon EOS R5 Mark II – pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nowa warstwowa matryca 45 Mp, wideo 8K 60p, dodatkowy procesor, który „patrzy na scenę” i oczywiście jeszcze więcej AI, które wspiera AF i wprowadza funkcje znane dotychczas tylko z zewnętrznych...
53
Pentax 17 - sprawdziliśmy najnowszy analogowy kompakt [RECENZJA]
Pentax 17 - sprawdziliśmy najnowszy analogowy kompakt [RECENZJA]
Pierwszy od ponad 20 lat zaawansowany analogowy kompakt otwiera nowy rozdział rynku fotografii analogowej. Czy jednak ma do zaoferowania coś więcej niż konstrukcje dostępne powszechnie...
54
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)