Olympus PEN-F - Filmowanie

PEN-F to najnowsze i na pewno najbardziej stylowe dziecko w rodzinie Olympusa. To klasyczny, ponadczasowy design, ale też możliwości, które sprawiają, że aparat staje na równi z topowymi modelami w ofercie. Jak ta oryginalna konstrukcja sprawdza się w praktyce?

Skomentuj Kopiuj link
Posłuchaj
00:00
Wynik testu
Jakość obrazu:
8
Ergonomia:
9
Cena / Jakość:
6
Wydajność:
8
Funkcjonalność:
7
Spis treści
Olympus PEN-F - test aparatu Specyfikacja Budowa, ergonomia i użytkowanie Osiągi Filmowanie Jakość zdjęć Porównanie z... Podsumowanie Zdjęcia przykładowe

 


Tryb filmowy z racji braku wejścia mikrofonowego i słuchawkowego trzeba traktować tutaj raczej jako miły dodatek. Najbardziej zauważalny jest jedynie brak możliwości rejestracji materiału w jakości 4K, co przecież umożliwiał wyposażony w podobną (jeśli nie tę samą) matrycę Panasonic Lumix GX8.

Otrzymujemy jednak manualny tryb filmowy, który pozwoli nam na ręczną regulację ustawień czasu migawki, przysłony, czułości, balansu bieli, pomiaru światła i innych najważniejszych parametrów. Niestety wszystkich ustawień musimy dokonać przed wciśnięciem przycisku nagrywaniu. W czasie rejestracji materiału nie będziemy mogli dokonać już żadnej korekcji, co znacznie ogranicza wykorzystanie funkcji filmowych aparatu. Wyjątkiem jest tu jedynie możliwość dokonania korekcji ekspozycji podczas filmowania w trybie P. Pewną pociechą będzie fakt, że w trybie filmowym możemy korzystać z trybu profili kolorów, trybu monochromatycznego, a także sterować dynamiką obrazu za pomocą krzywych, co da większe możliwości w kwestii gradacji kolorystycznej na etapie postprodukcji.

Informacje wyświetlane na ekranie LCD w trybie filmowym

Wideo możemy nagrywać w maksymalnej rozdzielczości Full HD 1080p z prędkością 60 kl./s z kompresją ALL-I. W przypadku oferującej mniejsze pliki kompresji IPB, będziemy ograniczeni klatkażem 30 kl./s. Warto jednak wspomnieć, że aparat pozwala na rejestrowanie materiału z filmowym klatkażem 24 kl./s, a także na rejestrowanie filmów w zwolnionym tempie. Tutaj do wyboru mamy dwie opcje - jakość VGA (640 x 480 pikseli) i 120 kl./s, bądź rejestracja materiału Full HD z prędkością 60 kl./s i odtworzenie go 24 klatkach, co da nam nieco ponad dwukrotne spowolnienie. Mając na uwadze jakość filmów, absolutnie radzimy wybierać te drugą opcję. Filmując aparatem Olympus zauważymy jednak dość widoczny efekt rolling shutter przy czasach migawki od 1/125 s w górę, co nieco ogranicza możliwość uchwycenia szybciej poruszających się obiektów w taki sposób by atrakcyjnie prezentowały się podczas odtworzenia w zwolnionym tempie. Ciekawą opcją znaną z modelu E-M10 II jest też możliwość nagrywania time-lapsów w jakości 4K, choć tylko z prędkością 5 kl./s. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie aby w ten sposób nagrany materiał przyspieszyć na etapie postprodukcji.

Kliknij, aby pobrać film przykładowy Full HD 1080p 60 kl./s

Mimo wszystko aparat dobrze nada się do amatorskiego rejestrowania codziennych chwil, a pomoże nam w tym dobrze działający autofokus, dla którego obszar ostrości możemy regulować dotykowo na ekranie monitora, co pozwoli uzyskać płynne przeostrzenia bez zbędnego dotykania aparatu.

Podsumowanie tej części:
+ możliwość manualnego ustawiania parametrów filmowania
+ profile kolorystyczne i tryb monochromatyczny
+ Full HD 1080p 60 kl./s ALL-I
+ filmy w zwolnionym tempie
+ możliwość nagrywania time-lapsów
+ dotykowy AF w trybie filmowym

- brak 4K
- brak możliwości regulacji parametrów podczas rejestracji wideo
- brak wejścia mikrofonowego i słuchawkowego

Spis treści
Olympus PEN-F - test aparatu Specyfikacja Budowa, ergonomia i użytkowanie Osiągi Filmowanie Jakość zdjęć Porównanie z... Podsumowanie Zdjęcia przykładowe
Komentarze
Przeczytaj także
Zobacz więcej z tagiem: test aparatu
logo logo
Magazyny
Zamów