Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Olympus PEN-F - Filmowanie

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
8
Ergonomia:
9
Cena / Jakość:
6
Wydajność:
8
Funkcjonalność:
7
Marka:
Olympus
Nasza ocena:

PEN-F to najnowsze i na pewno najbardziej stylowe dziecko w rodzinie Olympusa. To klasyczny, ponadczasowy design, ale też możliwości, które sprawiają, że aparat staje na równi z topowymi modelami w ofercie. Jak ta oryginalna konstrukcja sprawdza się w praktyce?

0

Autor: Maciej Luśtyk

12 Luty 2016
Artykuł na: 38-48 minut
Spis treści

 


Tryb filmowy z racji braku wejścia mikrofonowego i słuchawkowego trzeba traktować tutaj raczej jako miły dodatek. Najbardziej zauważalny jest jedynie brak możliwości rejestracji materiału w jakości 4K, co przecież umożliwiał wyposażony w podobną (jeśli nie tę samą) matrycę Panasonic Lumix GX8.

Otrzymujemy jednak manualny tryb filmowy, który pozwoli nam na ręczną regulację ustawień czasu migawki, przysłony, czułości, balansu bieli, pomiaru światła i innych najważniejszych parametrów. Niestety wszystkich ustawień musimy dokonać przed wciśnięciem przycisku nagrywaniu. W czasie rejestracji materiału nie będziemy mogli dokonać już żadnej korekcji, co znacznie ogranicza wykorzystanie funkcji filmowych aparatu. Wyjątkiem jest tu jedynie możliwość dokonania korekcji ekspozycji podczas filmowania w trybie P. Pewną pociechą będzie fakt, że w trybie filmowym możemy korzystać z trybu profili kolorów, trybu monochromatycznego, a także sterować dynamiką obrazu za pomocą krzywych, co da większe możliwości w kwestii gradacji kolorystycznej na etapie postprodukcji.

Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

Wideo możemy nagrywać w maksymalnej rozdzielczości Full HD 1080p z prędkością 60 kl./s z kompresją ALL-I. W przypadku oferującej mniejsze pliki kompresji IPB, będziemy ograniczeni klatkażem 30 kl./s. Warto jednak wspomnieć, że aparat pozwala na rejestrowanie materiału z filmowym klatkażem 24 kl./s, a także na rejestrowanie filmów w zwolnionym tempie. Tutaj do wyboru mamy dwie opcje - jakość VGA (640 x 480 pikseli) i 120 kl./s, bądź rejestracja materiału Full HD z prędkością 60 kl./s i odtworzenie go 24 klatkach, co da nam nieco ponad dwukrotne spowolnienie. Mając na uwadze jakość filmów, absolutnie radzimy wybierać te drugą opcję. Filmując aparatem Olympus zauważymy jednak dość widoczny efekt rolling shutter przy czasach migawki od 1/125 s w górę, co nieco ogranicza możliwość uchwycenia szybciej poruszających się obiektów w taki sposób by atrakcyjnie prezentowały się podczas odtworzenia w zwolnionym tempie. Ciekawą opcją znaną z modelu E-M10 II jest też możliwość nagrywania time-lapsów w jakości 4K, choć tylko z prędkością 5 kl./s. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie aby w ten sposób nagrany materiał przyspieszyć na etapie postprodukcji.

Kliknij, aby pobrać film przykładowy Full HD 1080p 60 kl./s

Mimo wszystko aparat dobrze nada się do amatorskiego rejestrowania codziennych chwil, a pomoże nam w tym dobrze działający autofokus, dla którego obszar ostrości możemy regulować dotykowo na ekranie monitora, co pozwoli uzyskać płynne przeostrzenia bez zbędnego dotykania aparatu.

Podsumowanie tej części:
+ możliwość manualnego ustawiania parametrów filmowania
+ profile kolorystyczne i tryb monochromatyczny
+ Full HD 1080p 60 kl./s ALL-I
+ filmy w zwolnionym tempie
+ możliwość nagrywania time-lapsów
+ dotykowy AF w trybie filmowym

- brak 4K
- brak możliwości regulacji parametrów podczas rejestracji wideo
- brak wejścia mikrofonowego i słuchawkowego

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica SL2-S - pierwsze wrażenia i wnioski
Leica SL2-S - pierwsze wrażenia i wnioski
Rok po premierze modelu SL2 na rynek trafia jego tańsza i bardziej uniwersalna wersja. Sensor o mniejszej rozdzielczości i dużo wydajniejszy bufor mają tworzyć tandem,...
6
8
Leica SL2-S - pierwsze zdjęcia przykładowe
Leica SL2-S - pierwsze zdjęcia przykładowe
Leica SL2-S to szybsza i tańsza wersja zaprezentowanego przed rokiem modelu SL2. Co oferuje 24-milionowy sensor CMOS BSI, który umieszczono w tym pancernym...
9
0
Canon EOS R6 - test aparatu
Canon EOS R6 - test aparatu
Choć to EOS R5 zgarnął całą uwagę fotografów podczas lipcowych premier, dużo ciekawszym i bardziej praktycznym aparatem może okazać się mniej zaawansowany model EOS R6. Czy to wreszcie...
9
20
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)