Olympus PEN-F - Jakość zdjęć

PEN-F to najnowsze i na pewno najbardziej stylowe dziecko w rodzinie Olympusa. To klasyczny, ponadczasowy design, ale też możliwości, które sprawiają, że aparat staje na równi z topowymi modelami w ofercie. Jak ta oryginalna konstrukcja sprawdza się w praktyce?

Skomentuj Kopiuj link
Posłuchaj
00:00
Wynik testu
Jakość obrazu:
8
Ergonomia:
9
Cena / Jakość:
6
Wydajność:
8
Funkcjonalność:
7
Spis treści
Olympus PEN-F - test aparatu Specyfikacja Budowa, ergonomia i użytkowanie Osiągi Filmowanie Jakość zdjęć Porównanie z... Podsumowanie Zdjęcia przykładowe



Aparat jest nowością, więc pliki RAW z tego aparatu nie są jeszcze wspierane przez nasz program laboratoryjny DxO Analyzer. W związku z tym podstawowe testy jakości obrazu przeprowadzone zostały na oryginalnych plikach JPEG prosto z aparatu.

Olympus PEN-F został wyposażony w 20,3-megapikselową matrycę Live MOS, co jest obecnie najwyższą rozdzielczością w aparatach producenta. Pozwoli nam ona na zapisywanie plików w maksymalnej rozdzielczości 5184 x 3888 pikseli, co umożliwi wykonanie wydruku wysokiej jakości w rozmiarze około 51 x 34 cm. Fotografować możemy w zakresie czułości ISO 80-25600, przy czym czułości rozszerzone programowo zaczynają się już od wartości ISO 6400.

Szczegółowość obrazu na niskich czułościach stoi na wysokim poziomie. Bardziej zauważalny wzrost zaszumienia odnotujemy dopiero przy wartości ISO 1600, jednak nie wpłynie to jeszcze znacząco na wygląd zdjęć. Nawet przy wartości ISO 3200 zdjęcia prezentują się jeszcze bardzo przyzwoicie. Większe szumy i znaczny spadek szczegółowości zauważymy dopiero przy czułości ISO 6400. Zaczynają pojawiać się kolorowe przebarwienia, a kontury fotografowanych obiektów widocznie tracą wyrazistość. Z każdym kolejnym stopniem czułości sprawa się pogarsza. Mimo wszystko są to niezłe wyniki jak na aparat z matrycą Mikro 4/3, a całość prezentuje się bardzo podobnie jak w przypadku Panasonika GX8. Fotografując nowym Olympusem warto wyłączyć systemowe odszumianie - w całym zakresie czułości otrzymamy bardziej szczegółowe zdjęcia, a szum generowany przez matrycę jest całkiem przyjemny dla oka.


Ustawienia standardowe:

ISO 80 ISO 200 ISO 400 ISO 800

Odszumianie wyłączone:

ISO 80 ISO 200 ISO 400 ISO 800

Fragment scenki - ustawienia standardowe:

ISO 80 ISO 200 ISO 400 ISO 800

Fragment scenki - odszumianie wyłączone:

ISO 80 ISO 200 ISO 400 ISO 800


Poziom szumów i reprodukcja szczegółów mierzona jest dla plików JPEG w najwyższej, dostępnej rozdzielczości, dla najniższego ISO i ze standardowymi ustawieniami oraz dla najniższych ustawieniami odszumiania i wyostrzania. Pomiar wykonywany jest dla wszystkich dostępnych ekwiwalentów ISO co 1EV. Wykres przedstawia utratę szczegółów wraz ze wzrostem zaszumienia.

Reprodukcja kolorów
Olympus PEN-F ma tendencję do zbytniego przesycania kolorów. W większości sytuacji otrzymamy bardzo atrakcyjne zdjęcia, niekiedy jednak kolory na zdjęciach JPEG będą wyglądać nieco nienaturalnie. Odchylenia kolorów w kierunku cieplejszych tonacji sięgają 20 EV - to dosyć sporo.
Balans bieli ustawiany ręcznie Balans bieli ustawiany ręcznie

Test reprodukcji kolorów wykonywany jest na tablicy kolorów oświetlonej światłem dziennym 5000K przy zdefiniowanym balansie bieli na wzorzec (CBL Lens).

Podsumowanie tej części:
+ 20-milionowa matryca
+ wysoka jakość obrazu do czułości ISO 1600 -3200
+ niskie zaszumienie dolnych czułości
+ wyostrzanie sytemowe

- duże szumy na wyższych czułościach
- odszumianie widocznie obniża szczegółowość obrazu
- nie do końca rzetelna reprodukcja kolorów

Spis treści
Olympus PEN-F - test aparatu Specyfikacja Budowa, ergonomia i użytkowanie Osiągi Filmowanie Jakość zdjęć Porównanie z... Podsumowanie Zdjęcia przykładowe
Komentarze
Przeczytaj także
Zobacz więcej z tagiem: test aparatu
logo logo
Magazyny
Zamów