Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Olympus PEN-F - Jakość zdjęć

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
8
Ergonomia:
9
Cena / Jakość:
6
Wydajność:
8
Funkcjonalność:
7
Marka:
Olympus
Nasza ocena:

PEN-F to najnowsze i na pewno najbardziej stylowe dziecko w rodzinie Olympusa. To klasyczny, ponadczasowy design, ale też możliwości, które sprawiają, że aparat staje na równi z topowymi modelami w ofercie. Jak ta oryginalna konstrukcja sprawdza się w praktyce?

0

Autor: Maciej Luśtyk

12 Luty 2016
Artykuł na: 38-48 minut
Spis treściAparat jest nowością, więc pliki RAW z tego aparatu nie są jeszcze wspierane przez nasz program laboratoryjny DxO Analyzer. W związku z tym podstawowe testy jakości obrazu przeprowadzone zostały na oryginalnych plikach JPEG prosto z aparatu.

Olympus PEN-F został wyposażony w 20,3-megapikselową matrycę Live MOS, co jest obecnie najwyższą rozdzielczością w aparatach producenta. Pozwoli nam ona na zapisywanie plików w maksymalnej rozdzielczości 5184 x 3888 pikseli, co umożliwi wykonanie wydruku wysokiej jakości w rozmiarze około 51 x 34 cm. Fotografować możemy w zakresie czułości ISO 80-25600, przy czym czułości rozszerzone programowo zaczynają się już od wartości ISO 6400.

Szczegółowość obrazu na niskich czułościach stoi na wysokim poziomie. Bardziej zauważalny wzrost zaszumienia odnotujemy dopiero przy wartości ISO 1600, jednak nie wpłynie to jeszcze znacząco na wygląd zdjęć. Nawet przy wartości ISO 3200 zdjęcia prezentują się jeszcze bardzo przyzwoicie. Większe szumy i znaczny spadek szczegółowości zauważymy dopiero przy czułości ISO 6400. Zaczynają pojawiać się kolorowe przebarwienia, a kontury fotografowanych obiektów widocznie tracą wyrazistość. Z każdym kolejnym stopniem czułości sprawa się pogarsza. Mimo wszystko są to niezłe wyniki jak na aparat z matrycą Mikro 4/3, a całość prezentuje się bardzo podobnie jak w przypadku Panasonika GX8. Fotografując nowym Olympusem warto wyłączyć systemowe odszumianie - w całym zakresie czułości otrzymamy bardziej szczegółowe zdjęcia, a szum generowany przez matrycę jest całkiem przyjemny dla oka.


Ustawienia standardowe:

Zobacz wszystkie zdjęcia (9)

Odszumianie wyłączone:

Zobacz wszystkie zdjęcia (9)

Fragment scenki - ustawienia standardowe:

Zobacz wszystkie zdjęcia (9)

Fragment scenki - odszumianie wyłączone:

Zobacz wszystkie zdjęcia (9)


Poziom szumów i reprodukcja szczegółów mierzona jest dla plików JPEG w najwyższej, dostępnej rozdzielczości, dla najniższego ISO i ze standardowymi ustawieniami oraz dla najniższych ustawieniami odszumiania i wyostrzania. Pomiar wykonywany jest dla wszystkich dostępnych ekwiwalentów ISO co 1EV. Wykres przedstawia utratę szczegółów wraz ze wzrostem zaszumienia.

Reprodukcja kolorów
Olympus PEN-F ma tendencję do zbytniego przesycania kolorów. W większości sytuacji otrzymamy bardzo atrakcyjne zdjęcia, niekiedy jednak kolory na zdjęciach JPEG będą wyglądać nieco nienaturalnie. Odchylenia kolorów w kierunku cieplejszych tonacji sięgają 20 EV - to dosyć sporo.
Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

Test reprodukcji kolorów wykonywany jest na tablicy kolorów oświetlonej światłem dziennym 5000K przy zdefiniowanym balansie bieli na wzorzec (CBL Lens).

Podsumowanie tej części:
+ 20-milionowa matryca
+ wysoka jakość obrazu do czułości ISO 1600 -3200
+ niskie zaszumienie dolnych czułości
+ wyostrzanie sytemowe

- duże szumy na wyższych czułościach
- odszumianie widocznie obniża szczegółowość obrazu
- nie do końca rzetelna reprodukcja kolorów

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony FX3 - pierwsze wrażenia
Sony FX3 - pierwsze wrażenia
Sony FX3 stanowić ma pomost pomiędzy światem bezlusterkowców i profesjonalnych kamer wideo, będąc jednocześnie najmniejszą filmującą profesjonalną pełną klatką w...
6
7
Fujifilm GFX 100S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Fujifilm GFX 100S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Średnioformatowe 100 milionów w poręcznym i szybkim body? Brzmi jak spełnienie marzeń niejednego fotografa. Taki aparat w końcu powstał, a my mieliśmy go już w...
49
7
Sony A1 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Sony A1 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Nowy topowy aparat Sony zachwyca, ale czy rzeczywiście zasługuje na miano najlepszego, typowo reporterskiego bezlusterkowego korpusu? Nowe body trafiło już w nasze...
27
26
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)