Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Dotykowy spust migawki Canona - czy to może się udać?

0

Autor: Maciej Luśtyk

22 Grudzień 2020
Artykuł na: 6-9 minut

Na światło dzienne wypłynął patent Canona ukazujący system… dotykowego spustu migawki. Zły sen projektantów czy może rewolucja w obsłudze?

Dotykowy interfejs w aparatach Canona nie jest niczym nowym. Z mniejszym lub większym powodzeniem firma romansuje z tym pomysłem już od przeszło dekady. Co ważne, Canon w tym zakresie nie boi się eksperymentować. Warto chociażby przypomnieć dotykowy panel w tylnym pokrętle funkcyjnym modelu 5D Mark III, ciekawy, aczkolwiek mało praktyczny slider z modelu EOS R, czy też fantastycznie działający moduł dotykowego joysticka AF z modelu EOS-1D X Mark III.

Dotykowy interfejs to przyszłość obsługi aparatów. Czy jednak dotykowy spust to nie krok za daleko?

Ten ostatni pomysł, a także doskonale opracowana, "hybrydowa" systematyka obsługi w najnowszych modelach EOS R5 i R6 przekonały nas, że dotyk jest przyszłością obsługi aparatów. Ale czy może zastąpić tak kluczowy element obsługi aparatów, jak spust migawki? Canon, przynajmniej na pewnym etapie, myślał że tak.

Na światło dzienne wyciągnięty został patent Canona opisujący dotykowy moduł spustu migawki. Co ciekawe, układ ten, oprócz siły nacisku rozpoznawałby też ruchy palca i pozwalał na jednoczesną kontrolę punktu AF (i prawdopodobnie innych funkcji).

Brzmi świetnie, ale czy ma szansę sprawdzić się w praktyce? Biorąc pod uwagę, jak bardzo przyzwyczajeni jesteśmy do dwustopniowych spustów migawki, producent musiałby pomyśleć o systemie haptycznym, który w jakiś sposób dawałby nam fizyczne potwierdzenie zablokowania ostrości. W tych czasach to już nie problem i choć nadal trudno wyobrazić sobie, by tego typu system mógłby być wygodniejszy od standrdowego spustu, widząc jak dużą wagę producent przykłada do kwestii UX ufamy, że jeśli podobne rozwiązanie ujrzy światło dzienne, może okazać się małą rewolucją w obsłudze aparatów.

Kiedy dotykowy spust migawki trafi do aparatów?

Piszemy „jeśli”, bo choć wniosek patentowy jest całkiem świeży, wygląda na to, że Canon pracuje nad rozwiązaniem już od dłuższego czasu. Grafiki z patentu ukazują lustrzankę, co może świadczyć, że dotykowy spust migawki był opracowywany jeszcze zanim na rynku pojawiły się nowe bezlusterkowce systemu EOS R, które, jak wiemy, dotykowego spustu się nie doczekały.

Być może jednak Canon czeka na dogodny moment, by oswoić odbiorców z nowym rozwiązaniem? Warto wspomnieć chociażby ostrożność, z jaką producent podszedł do kwestii dotykowego joysticka we wspomnianym modelu EOS-1D X Mark III - choć jego kultura pracy bije na głowę wszystkie standardowe fizyczne kontrolery, nie wyparł on klasycznego joysticka z body. Istnieje więc prawdopodobieństwo, że dotykowy spust zobaczymy przy okazji kolejnej generacji bezlusterkowych body Canona, a świetnym sposobem na sprawdzenie skuteczności rozwiązania w praktyce mogą okazać się amatorskie korpusy APS-C, które według doniesień w niedalekiej przyszłości mają wzbogacić ofertę systemu R.

Więcej informacji o patencie znajdziecie na stronie j-platpat.inpit.go.jp.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Czy Sony zamierza zaatakować średni format? Nowy aparat już 26 stycznia
Czy Sony zamierza zaatakować średni format? Nowy aparat już 26 stycznia
Sony zapowiada premierę nowego aparatu. Czy zobaczymy topowy model Sony A9 III lub A9R?
1
0
Canon PowerShot Pick - nadchodzi „inteligentna” kamerka osobista. Czy odmieni media społecznościowe?
Canon PowerShot Pick - nadchodzi „inteligentna” kamerka osobista. Czy odmieni media społecznościowe?
W ostatnich dniach plotkowało się o nowej kamerze Canona, mającej wykorzystywać rozwiązania AI, która miałaby bazować na koncepcie pokazanym w 2018 roku. Dziś wiemy...
4
0
Produkcja lustrzanek Nikon D3500 i D5600 zatrzymana. Czy to koniec tanich aparatów systemowych?
Produkcja lustrzanek Nikon D3500 i D5600 zatrzymana. Czy to koniec tanich aparatów systemowych?
Nikon oznaczył modele D3500 i D5600 jako "stare". To oznacza koniec produkcji budżetowych lustrzanek. A co oferuje na ich miejsce?
1
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)