Canon EOS C400 z potrójnym ISO oraz obiektyw Cine Servo 17-120 mm T2.95. Czy to najbardziej uniwersalny zestaw wideo na rynku?

Autor: Maciej Luśtyk

6 Czerwiec 2024
Artykuł na: 4-5 minut

Canon wprowadza zaawansowaną pełnoklatkową kamerę filmową z mocowaniem RF, która zachowuje przystępne wymiary i otrzymuje nową warstwą matrycę 6K. Razem z nią debiutuje filmowy zoom RF, który charakteryzuje się wyjątkowo uniwersalnym zakresem 17-120 mm.

Canon prezentuje najnowszą kamerę filmową z natywnym mocowaniem RF. Choć nowy Canon EOS C400 w ofercie plasuje się poniżej modeli C500 II i C700, to zarazem wykorzystuje najnowsze technologie i pretenduje do miana najbardziej wszechstronnego rozwiązania w katalogu. Zachowuje przystępne wymiary, nie brakuje jej funkcjonalności i reprezentuje pułap cenowy osiągalny dla przeciętnych zawodowców z branży wideo.

Najbardziej uniwersalna kamera systemu Cinema EOS

Jak pisze sam producent „Kamera Canon EOS C400 stanowi kompleksowe rozwiązanie, dostosowane do potrzeb szerokiej gamy różnych produkcji – od kina niezależnego i filmów dokumentalnych przez transmisje na żywo oraz wirtualne aż po elektroniczne materiały reporterskie.”

Najważniejszym elementem konstrukcji jest tu oczywiście nowa warstwa matryca pełnoklatkowa BSI o rozdzielczości 6K, która jako pierwsza na rynku oferuje potrójne bazowe ISO (odpowiednie wartości wynoszą kolejno: ISO 800, ISO 3200 oraz ISO 12800). W efekcie otrzymać powinniśmy wolny od zaszumienia obraz, niezależnie od warunków w jakich pracujemy. Producent obiecuje też szeroki zakres dynamiczny na poziomie 16 EV.

W przypadku rozdzielczości 6K nagramy 12-bitowe materiały Cinema RAW Light z prędkością do 60 kl./s. W przypadku teścia do rozdzielczości 4K lub 2K, możliwości klatkażou wzrost odpowiednio do 120 i 180 kl./s. Oprócz tego, kamera oferuje też możliwość zapisu 10-bitowych materiałów z próbkowaniem 4:2:2 w kodeku XF-AVC, a także przygotowanych pod kątem szybszej pracy, bazujących na formacie MP4 kodekach XF-AVC S i XF-HEVC S (standardy H.264 i H.265).

Kamera naturalnie oferuje też wsparcie doskonałego systemu autofokusu Dual Pixel CMOS AF II i oferuje rozbudowaną ergonomię i wygodną łączność. Otrzymujemy podwójny slot kart CFExpress i SD, wbudowane filtry ND, szereg gwintów do mocowania uchwytów i dodatkowych akcesoriów, a także dwa złącza mini-XLR, pełnowymiarowe złącze HDMI, złącza DIN do synchronizacji kamer w środowiskach transmisyjnych i wyjścia 3G-SDI i 12G-SDI. Nie mogło zabraknąć także łączności Wi-Fi.

Canon CN7x17 KAS T - jeden obiektyw do wszystkiego

Razem z kamerą debiutuj także udoskonalony obiektyw Cine Servo CN7x17 KAS T o zakresie ogniskowych 17-120 mm i świetle T2.9. „Jest to kolejny etap ewolucji poprzedniego obiektywu CN7x – posiada on ulepszenia pod kątem wydajności obsługi i zgodności z cyklami pracy w produkcji wirtualnej i VFX” - zapowiada producent.

Dzięki szerokiemu siedmiokrotnemu zoomowi optycznemu i zakresowi ogniskowych 17-120 mm obiektyw ten doskonale sprawdza się w sporcie i relacjach na żywo, dokumentach, filmach oraz produkcji zdalnej i wirtualnej. Konstrukcja przysłony zbudowana jest z 11 listków, dzięki czemu akcenty świetlne są delikatnie rozproszone i tło jedwabiście miękkie.

Na szczególną uwagę zasługuje ulepszona łączność między obiektywem a kamerą oraz usprawnienie procesów, takich jak korekcja zniekształceń obiektywu w czasie rzeczywistym, metadane obiektywu klatka po klatce oraz cykle pracy dla produkcji wirtualnej dzięki wtyczce Unreal Engine, zaprojektowanej specjalnie dla kamery EOS C400.

Wariant tego obiektywu z mocowaniem PL obsługuje zarówno technologię Cooke /i TechnologyTM, jak i ZEISS eXtended DataTM w zakresie metadanych obiektywu oraz korekcji zniekształceń/winietowania. Wyposażony w najnowocześniejszy cyfrowy napęd e-Xs V nowej generacji obiektyw CN7x17 KAS T oferuje zaawansowane funkcje, w tym korekcję efektu „oddychania”, szybsze sterowanie przysłoną i wygodny interfejs USB-C do zdalnego sterowania oraz przesyłania ustawień użytkownika

Cena i dostępność

Kamera Canon EOS C400 zadebiutuje na rynku we wrześniu w cenie 7999 dolarów (na polskim rynku cena wynosi 39 000 zł). Obiektyw CN7x17 KAS T będzie już jednak konstrukcją dla wybranych - szacowana cena wynosi 23 850 dolarów, czyli bagatela 95 tys. Złotych.

Więcej informacji o nowej kamerze znajdziecie na stronie canon.pl.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Ostatnie dni letnich promocji Sony – sprawdź szczegóły!
Ostatnie dni letnich promocji Sony – sprawdź szczegóły!
Kończy się lipiec, a wraz z nim wielka kumulacja promocji Sony. Wykorzystaj ostatnie dni miesiąca i uzupełnij swój sprzęt o aparaty, obiektywy i kamery w super cenach.
3
Canon EOS R1 - flagowiec wkracza na linię startu
Canon EOS R1 - flagowiec wkracza na linię startu
Po latach oczekiwań Canon prezentuje wreszcie flagowy korpus EOS R1. Wyposażony w superszybką warstwową matrycę, krzyżowy układ AF i rozwiązania AI ma zaoferować wszystko, co niezbędne...
18
Canon EOS R5 Mark II - nowy standard zawodowej pracy
Canon EOS R5 Mark II - nowy standard zawodowej pracy
Druga generacja EOS-a R5 usprawnia niemal wszystko, rozwijając ideę aparatu, który ma jednocześnie oferować wysoką rozdzielczość i być szybkim. Dzięki warstwowej matrycy, nowemu...
37
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)