Aktualizacja Canona R5, R6 i EOS-1D X Mark III - sporo nowości dla filmowców

Autor: Maciej Luśtyk

8 Lipiec 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Canon prowadza aktualizacje, dzięki którym filmowanie najnowszymi korpusami będzie jeszcze wygodniejsze. W modelach R6 i 1D X Mark III pojawia się profil C-Log 3, a EOS R5 m.in. otwiera zapis 8K RAW dla rejestratorów Atomos.

Powoli, ale systematycznie Canon zwiększa możliwości wideo swoich najnowszych bezlusterkowych (i nie tylko) korpusów. W ramach najnowszej aktualizacji modele Canon EOS R6 (firmware 1.4) i Canon EOS-1D X Mark III (firmware 1.5) otrzymują wsparcie logarytmicznej krzywej gamma Canon Log 3 (C-Log 3), która jeszcze bardziej zwiększyć ma zakres dynamiczny w trybie wideo, możliwości na etapie postprodukcji, a także ułatwić pracę w wielokamerowym środowisku systemu Cinema EOS. (C-Log 3 już wcześniej dostępny był w modelu R5).

Oprócz tego, w aparatach Canon R6, R5 i EOS-1D X Mark III pojawia się także możliwość symultanicznego zapisu wideo na obydwu kartach, a modele R5 i 1D X Mark III wzbogacone zostały także o wsparcie dla nowego standardu kart CFExpress VPG400, który dzięki minimalnej gwarantowanej prędkości zapisu 400 MB/s sprawdzić ma się w nagrywaniu wideo 8K i RAW.

Zewnętrzny zapis 8K RAW w modelu R5

Więcej unikalnych nowości wprowadzonych zostaje wyłącznie do modelu Canon EOS R5 (firmware 1.4). Jest to m.in. pełna kompatybilność z obiektywami filmowymi servo-zoom Canon CN-E 18-80 mm T4.4 L IS KAS S i CN-E 70-200 mm T4.4 L IS KAS S Cine, a także opcja zewnętrznej rejestracji pełnoklatkowego zapisu ProRes RAW 8K na rejestrator Atomos Ninja V+. (W przypadku standardowego rekordera Atomos Ninja V otrzymamy możliwość zapisu przyciętego materiału 5K ProRes RAW). Niestety producent nie informuje czy praca z rejestratorem pozwala ominąć problem przegrzewania się aparatu, co sugerowały testy użytkowników na pierwszej wersji oprogramowania aparatu.

Skąd pobrać nowy firmware?

Najnowsze wersje oprogramowania do aparatów Canon EOS R5, EOS R6 i EOS-1D X Mark III możecie pobrać ze strony producenta. Linki poniżej:

Więcej informacji znajdziecie na stronie canon.pl.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Czy taka będzie przyszłość aparatów? Sony żąda 150 dolarów za dodanie customowych siatek kadrowania
Czy taka będzie przyszłość aparatów? Sony żąda 150 dolarów za dodanie customowych siatek kadrowania
Sony zapowiada aktualizację firmware’u A7 IV, która wprowadzi możliwość ładowania własnych siatek kadrowania. Usługa ta będzie kosztować blisko 600 zł. Czy to zapowiedź nadchodzących...
7
Aparaty i obiektywy Panasonic Lumix taniej do 4500 zł - promocje Black Friday trwają do 4 grudnia
Aparaty i obiektywy Panasonic Lumix taniej do 4500 zł - promocje Black Friday trwają do 4 grudnia
Z okazji Black Friday, Panasonic przygotował fantastyczną ofertą na aparaty i obiektywy Lumix S. Do 4 grudnia kupicie je taniej nawet do 4500 zł.
4
Pamiętacie jeszcze kamerę Kodak Super 8? W końcu trafia na rynek i kosztuje 10 razy więcej niż zakładano
Pamiętacie jeszcze kamerę Kodak Super 8? W końcu trafia na rynek i kosztuje 10 razy więcej niż...
Po 7 latach od pierwszych zapowiedzi współczesna kamera Super 8 trafia w końcu na rynek. Ale chyba nie tego oczekiwali amatorzy analogowego klimatu...
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)