Aktualizacja Canona R5, R6 i EOS-1D X Mark III - sporo nowości dla filmowców

Autor: Maciej Luśtyk

8 Lipiec 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Canon prowadza aktualizacje, dzięki którym filmowanie najnowszymi korpusami będzie jeszcze wygodniejsze. W modelach R6 i 1D X Mark III pojawia się profil C-Log 3, a EOS R5 m.in. otwiera zapis 8K RAW dla rejestratorów Atomos.

Powoli, ale systematycznie Canon zwiększa możliwości wideo swoich najnowszych bezlusterkowych (i nie tylko) korpusów. W ramach najnowszej aktualizacji modele Canon EOS R6 (firmware 1.4) i Canon EOS-1D X Mark III (firmware 1.5) otrzymują wsparcie logarytmicznej krzywej gamma Canon Log 3 (C-Log 3), która jeszcze bardziej zwiększyć ma zakres dynamiczny w trybie wideo, możliwości na etapie postprodukcji, a także ułatwić pracę w wielokamerowym środowisku systemu Cinema EOS. (C-Log 3 już wcześniej dostępny był w modelu R5).

Oprócz tego, w aparatach Canon R6, R5 i EOS-1D X Mark III pojawia się także możliwość symultanicznego zapisu wideo na obydwu kartach, a modele R5 i 1D X Mark III wzbogacone zostały także o wsparcie dla nowego standardu kart CFExpress VPG400, który dzięki minimalnej gwarantowanej prędkości zapisu 400 MB/s sprawdzić ma się w nagrywaniu wideo 8K i RAW.

Zewnętrzny zapis 8K RAW w modelu R5

Więcej unikalnych nowości wprowadzonych zostaje wyłącznie do modelu Canon EOS R5 (firmware 1.4). Jest to m.in. pełna kompatybilność z obiektywami filmowymi servo-zoom Canon CN-E 18-80 mm T4.4 L IS KAS S i CN-E 70-200 mm T4.4 L IS KAS S Cine, a także opcja zewnętrznej rejestracji pełnoklatkowego zapisu ProRes RAW 8K na rejestrator Atomos Ninja V+. (W przypadku standardowego rekordera Atomos Ninja V otrzymamy możliwość zapisu przyciętego materiału 5K ProRes RAW). Niestety producent nie informuje czy praca z rejestratorem pozwala ominąć problem przegrzewania się aparatu, co sugerowały testy użytkowników na pierwszej wersji oprogramowania aparatu.

Skąd pobrać nowy firmware?

Najnowsze wersje oprogramowania do aparatów Canon EOS R5, EOS R6 i EOS-1D X Mark III możecie pobrać ze strony producenta. Linki poniżej:

Więcej informacji znajdziecie na stronie canon.pl.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Wiosenne promocje na obiektywy i aparaty Canon w sklepie Fotoforma.pl
Wiosenne promocje na obiektywy i aparaty Canon w sklepie Fotoforma.pl
W sklepie Fotoforma.pl czeka na was szereg promocji na sprzęt fotograficzny marki Canon. Wśród nich rabaty do 4500 zł na aparaty i do 30% zniżki na obiektywy. A...
7
Sony ZV-E1 - czy producent szykuje nową pełną klatkę dla vlogerów?
Sony ZV-E1 - czy producent szykuje nową pełną klatkę dla vlogerów?
Według najnowszych donosów już pod koniec marca ujrzymy kolejny kierowany do filmujących aparat z serii ZV. Tym razem ma to być jednak bazujący na modelu A7S III model...
8
Canon EOS R1 - producent przyznaje, że trwają prace nad flagowcem. Co będzie oferował?
Canon EOS R1 - producent przyznaje, że trwają prace nad flagowcem. Co będzie oferował?
Producent w końcu potwierdził to, czego wszyscy spodziewamy się już od dawna. Canon pracuje aktualnie nad flagowym modelem R1, który będzie plasowany wyżej od EOS-a...
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)