Fujifilm Fujinon XF 200 mm f/2 R LM OIS WR - pierwsze profesjonalne super-telefoto w systemie Fujifilm X

Autor: Michał Chrzanowski

20 Lipiec 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Fotografowie sportu i dzikiej przyrody mogą mieć spore powody do radości. Fujifilm właśnie zaprezentowało Fujinon XF 200 mm f/2 R LM OIS WR - profesjonalne super-telefoto, które wraz z dedykowanym konwerterem da nam ekwiwalent ogniskowej 427 mm.

Już od jakiegoś czasu w sieci mogliśmy natrafić na plotki o profesjonalnym teleobiektywie ze stajni Fujifilm. Po tygodniach oczekiwań producent w końcu odkrył wszystkie karty i zaprezentował model Fujinon XF 200 mm f/2 R LM OIS WR - konstrukcję, o której marzył niejeden fotograf systemu X.

- Obiektyw ten zapewnia wyjątkową wyrazistość obrazu dzięki możliwości uzyskania pięknego bokeh. Jest idealny do fotografowania sportu i przyrody - zaznacza producent.

Optyka godna mistrza

Układ optyczny modelu XF 200 mm f/2 R LM OIS WR składa się z 19 elementów, które rozmieszczono w 14 grupach. Wśród nich znajdziemy jedną soczewkę super-ED i dwa szkła ED, których zadaniem jest zminimalizowanie aberracji chromatycznej. Natomiast przedni element optyki pokryto fluorową powłoką antyodblaskową, która ma zapobiec odbiciom światła.

Ale to nie wszystko. Producent zastosował także precyzyjną technologię polerowania (znaną z obiektywów projektowanych z myślą o zastosowani w produkcjach kinowych i telewizyjnych), dzięki czemu będziemy w stanie uzyskać „znakomitą jakość obrazu i piękny bokeh“. Niewątpliwie pomoże w tym 9-listkowa przysłona o maksymalnym otworze nominalnym f/2, a także ogniskowa 200 mm, która po przeliczeniu na pełną klatkę zapewnia ekwiwalent 305 mm.

Ponadto obiektyw oferuje 5-stopniową redukcję drgań, która „rozpoznaje warunki fotografowania i automatycznie stosuje optymalną kontrolę stabilizacji obrazu“.

Precyzyjny system AF

Poza świetną optyką, nowy Fujinon ma także odznaczać się błyskawicznym, precyzyjnym i cichym systemem autofokusa. Obiektyw wykorzystuje silniki liniowe oraz posiada nowy mechanizm, który unieruchamia grupę soczewek skupiających (gdy aparat nie jest używany), aby zmniejszyć wszelkie ruch grupy elementów odpowiedzialnych za ustawianie ostrości.

Obiektyw posiada także nową funkcję Focus Preset, która natychmiastowo zmienia ostrość na ustaloną pozycję, umożliwiając fotografom łatwe uchwycenie w kadrze głównego obiektu - i to bez konieczności dokonywania regulacji ostrości.

Wytrzymała konstrukcja

Obiektywy mierzy 206 x 122 mm i waży 2265 g. Tubus wykonano ze stopu magnezu sprawia i dodatkowo uszczelniony w aż 17 newralgicznych punktach. Tak więc możemy być spokojni o to, czy nowy Fujinon poradzi sobie w ekstremalnych warunkach. Ma to być przysłowiowy „wół roboczy“ systemu Fujifilm X, który zaprojektowano z myślą o odporności na wszelkie warunki pogodowe - fotografować będziemy mogli w niskich temperaturach do -10 ° C. Natomiast podczas pracy w słoneczne dni pomoże jasna i matowa powłoka tubusa, której zadaniem jest odbijanie promieni słońca, co zapobiegnie przegrzaniu się konstrukcji.

Cena i dostępność

Warto także zaznaczyć, że obiektyw XF 200 mm f/2 R LM OIS WR będzie dostępny tylko jako zestaw z telekonwerterem XF1.4X TC f/2 WR. Dzięki temu zwiększymy zakres ogniskowej do 427 mm (po przeliczeniu na pełną klatę). Stracimy jednak przy tym jedną działkę przysłony - po podłączeniu konwertera nominalny otwór wyniesie f/2.8. Sam adapter  XF1.4X TC f/2 WR składa się z 7 elementów optycznych (w tym 1 soczewka asferyczna) ulokowanych w 4 grupach.

Fujifilm Fujinon XF 200 mm f/2 R LM OIS WR z telekonwerterem będzie dostępny w sprzedaży pod koniec października. Za taki zestaw przyjdzie nam zapłacić około 6000 dolarów.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Hasselblad XCD 25 mm f/2.5 V - nowy szeroki kąt do średniego formatu
Hasselblad XCD 25 mm f/2.5 V - nowy szeroki kąt do średniego formatu
Hasselblad prezentuje drugie najszersze szkło do swojego bezusterkowego systemu średnioformatowego. Hasselblad XCD 25 mm f/2.5 V oferuje wysokiej jakości optykę i kompaktową...
8
Viltrox AF 16 mm f/1.8 od teraz także z mocowaniem Nikon Z
Viltrox AF 16 mm f/1.8 od teraz także z mocowaniem Nikon Z
Dopracowany optycznie i przystępny cenowo jasny obiektyw superszerokokątny Viltroxa trafia w końcu do oferty mocowania Z. Szkło trafi na rynek jeszcze w maju i zachowa cenę wersji do...
15
Samyang V-AF 20 mm T1.9 i innowacyjny adapter anamorficzny - linia niedrogich filmowych stałek AF nareszcie kompletna
Samyang V-AF 20 mm T1.9 i innowacyjny adapter anamorficzny - linia niedrogich filmowych stałek AF...
Samyang V-AF to zdecydowanie jedne z najciekawszych obiektywów stałoogniskowych na rynku. Wraz z nowymi premierami otrzymujemy długo oczekiwany szeroki kąt a także adapter...
7
Powiązane artykuły