Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Olympus M.Zuiko Digital 25 mm f/1.2 PRO - Odblaski

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
8.5
Cena / Jakość:
5
Optyka:
8.5
Budowa:
8
Marka:
Olympus
Nasza ocena:

82%

Jasny obiektyw standardowy to często pierwszy wybór niejednego fotografa. Jednak czy nowy M.Zuiko okaże się na tyle profesjonalną konstrukcją, by przekonać do siebie najbardziej wymagających użytkowników systemu Mikro Cztery Trzecie?

2

Autor: Michał Chrzanowski

31 Styczeń 2017
Artykuł na: 23-28 minut
Spis treści

W obiektywie wykorzystano zaawansowana technologię Z Coating Nano, które mają zapobiegać powstawaniu różnego rodzaju świetlnych artefaktów. Powłoki na ogół radzą sobie bardzo dobrze - na zdjęciach trudno jest doszukać się kolorowych blików i flar. Choć te wystąpią w postaci niewielkich zielonkawych okręgów, gdy źródło światła będzie znajdować się w kadrze. Niemniej jednak nie będą one zbyt duże, dzięki czemu pozbycie się ich w procesie postprodukcji nie będzie utrudnione.

Niestety znacznie gorzej wygląda sytuacja w momencie, gdy źródło ostrego światła znajdzie się na skraju planu fotograficznego. Wtedy na fotografiach pojawią się spore przebarwienia w kolorze magenta, które w praktyce są już bardzo uciążliwe. Na szczęście wpadające światło nie ma większego w pływu na kontrast i wyrazistość zdjęć.

Warto jednak zauważyć, że wszystkie wymienione problemu mijają, gdy skorzystamy z osłony przeciwsłonecznej. Wtedy fotografowanie w sytuacjach ostrego światła nie będzie nastręczać żadnych problemów, a zdjęcia będą pozbawione jakichkolwiek artefaktów w postaci blików i flar.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy numer DCP
Digital Camera Polska
Spis treści

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Tamron 70-300 mm f/4.5-6.3 Di III RXD - zdjęcia przykładowe i pierwsze wnioski
Tamron 70-300 mm f/4.5-6.3 Di III RXD - zdjęcia przykładowe i pierwsze wnioski
Najnowszy pełnoklatkowy zoom Tamrona z mocowaniem Sony E, to konstrukcja na pewno lekka i uniwersalna. A jak wypada pod względem optycznym? W nasze ręce trafił już...
3
1
Nikon Nikkor Z 14-24 mm f/2.8 S - zdjęcia przykładowe
Nikon Nikkor Z 14-24 mm f/2.8 S - zdjęcia przykładowe
Nikon Nikkor Z 14-24 mm f/2.8 S to najnowszy szerokokątny zoom do bezlusterkowców Nikon Z. Prezentujemy zdjęcia przykładowe wykonane tym obiektywem w połączeniu z najnowszym aparatem Nikon Z6...
6
1
Samyang AF 35 mm f/1.8 FE - zdjęcia przykładowe
Samyang AF 35 mm f/1.8 FE - zdjęcia przykładowe
Najnowsza 35-tka Samyanga proponuje alternatywę dla natywnego obiektywu Sony w dużo niższej cenie. Czy przypłacimy to jakością obrazu? Zobaczcie zdjęcia...
14
3
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)