Rozdzielczość

Zaawansowany układ optyczny, jasne światło f/2 oraz kompaktowy, metalowy i uszczelniony korpus - to tylko kilka cech nowego standardowego obiektywu japońskiego producenta. Zobaczcie, jak stałoogniskowy Fujifilm Fujinon XF 35 mm F/2 R WR poradził sobie w boju.

Skomentuj Kopiuj link
Posłuchaj
00:00
Wynik testu
Jakość obrazu:
7.5
Cena / Jakość:
6.5
Optyka:
7.5
Budowa:
8
Nasza ocena
76%
Spis treści
Fujifilm Fujinon XF 35 mm F/2 R WR - test obiektywu Konstrukcja Autofokus Rozdzielczość Rozmycie Aberracja chromatyczna Dystorsja Winietowanie Odblaski Porównanie z... Podsumowanie Zdjęcia do pobrania

 

4. Rozdzielczość


Na osi poziomej wykresu umieściliśmy przysłony, a na osi pionowej pary linii na milimetr. Za przyzwoite wyniki uznajemy te powyżej 20 lp/mm po standaryzacji matrycy APS-C do pełnej klatki.

Producent obiecywał, że nowy Fujinon zapewni wysoką jakość obrazu, na całej powierzchni kadru, nawet przy szeroko otwartej przysłonie. Naszym zdaniem dotrzymał danego słowa – trzydziestka piątka oferuje dobrą rozdzielczość, zwłaszcza w centrum kadru. Jak możemy zauważyć na poniższym wykresie funkcji MTF50, w momencie fotografowania w formacie RAW otrzymamy użyteczny rezultat w całym zakresie przysłon.

W centrum kadru optymalną jakością będziemy mogli cieszyć się w przedziale od f/2.8 (41.87 lp/mm) do f/8 (41.35 lp/mm). Z kolei fotografowanie na najszerzej otwartej przysłonie f/2 zaowocuje rozdzielczością wynoszącą 35.69 lp/mm. Tak naprawdę jedyny znaczący spadek jakości obrazu odnotujemy na f/11 (31.40 lp/mm) i f/16 (28.66 lp/mm). Niemniej jednak będą to wartości wyraźnie przekraczające granicę akceptowalności. Za takie więc osiągi w centrum kadru Fujifilm należą się duże brawa.

Nieco słabiej sytuacja wygląda na brzegach, ale tego mogliśmy się spodziewać po obiektywie tej klasy. Nie oznacza to jednak, że uzyskane wyniki w jakimś stopniu negatywnie wpłyną na ostateczny wygląd zdjęć. Po prostu obraz na brzegach nie będzie tak ostry, jak w centrum kadru. Najwyższą rozdzielczość uda się osiągnąć na f/5.6 – wyniesie ona 34.10 lp/mm. Natomiast najniższą wartość zaobserwujemy na przysłonie f/2, jednak z wynikiem 21.84 lp/mm przekroczy ona akceptowalną granicę, co uznajemy za plus.

wartości funkcji MTF50, plik RAW wartości funkcji MTF10, plik RAW

Dla porównania zamieszczamy również wykresy funkcji MTF50 dla obrazów zapisanych w formacie JPEG. Algorytmy dobrze radzą sobie z wyostrzaniem obrazu, dzięki czemu wartości funkcji MTF50 ulegają podwyższeniu i wyrównaniu w stosunku do tych zanotowanych dla surowych plików. Dlatego też zdjęcia będą prezentować zdecydowanie wyższą i bardziej wyrównaną rozdzielczość. Ponadto, granica akceptowalności zostanie wyraźnie przekroczona dla każdej z przysłona – tak w centrum, jak i na brzegach kadru.
wartości funkcji MTF50, plik JPEG wartości funkcji MTF10, plik JPEG

Wykres dotyczy funkcji MTF50 dla zielonego kanału kolorystycznego. Wartości zostały uśrednione do rozmiaru pełnej klatki, tak aby były porównywalne z innymi zestawami.

Rozdzielczość obrazu w praktyce
centrum kadru - przysłona f/2 brzeg kadru - przysłona f/2 brzeg kadru - przysłona f/2




Spis treści
Fujifilm Fujinon XF 35 mm F/2 R WR - test obiektywu Konstrukcja Autofokus Rozdzielczość Rozmycie Aberracja chromatyczna Dystorsja Winietowanie Odblaski Porównanie z... Podsumowanie Zdjęcia do pobrania
Komentarze
Przeczytaj także
Zobacz więcej z tagiem: test
logo logo
Magazyny
Zamów