Fujifilm X-A2 - Filmowanie

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
7.5
Ergonomia:
6.5
Cena / Jakość:
6
Wydajność:
7.5
Funkcjonalność:
7.5
Budowa:
7
Marka:
Fujifilm
Nasza ocena:

73%

W nasze ręce trafił aparat Fujifilm X-A2. Jest to następca wydanego około półtora roku temu modelu X-A1 przeznaczonego dla początkujących entuzjastów fotografii. Nowy bezlusterkowiec został wyposażony w kilka interesujących funkcji, jednak czy wystarczą one, by godnie zastąpić starszego brata oraz konkurować z aparatami innych producentów? Sprawdźmy jak nowy Fujifilm X-A2 poradził sobie w naszym teście.

Autor: Michał Chrzanowski

20 Marzec 2015
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

 


Obsługa
Nagrywanie filmów w Fujifilm X-A2 rozpoczynamy wciskając dedykowany przycisk znajdujący się na tylnej ścianie obudowy. Aparat nie posiada oddzielnego trybu filmowania, przez to nie jesteśmy w stanie wstępnie obejrzeć sceny oraz zmienić jej parametrów przed rozpoczęciem nagrywania. Dlatego też lepiej wcześniej wybrać odpowiednie ustawienia ekspozycji. Wcześniej możemy także wybrać filtry artystyczne symulujące błonę filmową, na przykład Classic Chrome.

Zobacz wszystkie zdjęcia (3)

Aparat umożliwia nagrywanie filmów w maksymalnej jakości Full HD (1920x1080) z prędkością 30 kl/s w formacie MOV. Wybierając takie ustawienia zdołamy nagrać film o długości około 14 minut (używając szybkich kart SD). Podczas nagrywania będziemy także mogli skorzystać ze stabilizacji obrazu, w którą został wyposażony obiektyw Fujinon XC 16-55 mm f/3.5-5.6 OIS II. Dzięki temu uzyskamy stabilny i nieporuszony obraz w trakcie filmowania. Pomocnym okazał się także odchylany ekran, dzięki któremu zyskujemy możliwość podglądów nawet z dosyć niewygodnych pozycji.

Autofokus
Autofokus X-A2 dobrze poradził sobie podczas nagrywania filmów. Aparat płynnie zmieniał ostrość pomiędzy różnymi elementami kadru. Na pochwałę zasługują także śledzenie obiektów oraz wykrywanie twarzy, które sprawdziły się bardzo dobrze. W połączeniu z wyżej opisanym odchylanym ekranem, nowy model X-A2 może okazać się dobrym rozwiązaniem dla na przykład vlogerów. Problem autofokusa, tak jak w przypadku trybu fotografowania, pojawia się przy pracy w bardzo słabym oświetleniu. Wtedy pomocne może okazać się ręczne ustawienie ostrości za pomocą pierścienia na obiektywie, ale jest to raczej mało wygodne rozwiązanie.

Kliknij aby pobrać film przykładowy

Podsumowanie tej części:

+ dedykowany klawisz nagrywania umieszczony w wygodnym miejscu
+ możliwość użycia filtrów artystycznych
+ efektywny autofokus (zwłaszcza funkcja śledzenia obiektów)

-brak oddzielnego trybu filmowania
- brak możliwości podłączenia zewnętrznych słuchawek i mikrofonu

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Ta sama niemiecka precyzja, ale teraz z 60 Mp na pokładzie, szybszym autofokusem i odchylanym wyświetlaczem. Sprawdziliśmy, jak Leica SL3 spisuje się w praktyce.
21
Canon EOS R8 - test aparatu
Canon EOS R8 - test aparatu
Najnowsza kompaktowa pełna klatka Canona przełamuje schemat tego, co może oferować aparat dla amatorów. Specyfikacja zapożyczona z wyższego modelu R6 Mark II i przystępna cena...
41
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Szósta generacja jednego z najbardziej oryginalnych aparatów na rynku wprowadza do serii stabilizowaną matrycę o wysokiej rozdzielczości 40 Mp. To nowe możliwości kadrowania i pracy ze...
41
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (7)